2 ayda %45’lik kazancın kahramanı: Gram Gümüş

Okuma Süresi: 3 Dakika
2 ayda %45’lik kazancın kahramanı: Gram Gümüş
Osman Bayrak
22.11.2021 14:31

Son haftalarda herkesin gözü kulağı Dolar/TL’nin yükselişinde olsa da, son 2 aylık dönemde Dolar/TL’nin, gram altının ve gram gümüşün kazanç yüzdelerini incelediğimizde bir gizli kahraman ile karşılaşıyoruz. Son iki aylık dönemde Dolar/TL yaklaşık %27, gram altın yaklaşık %37 değer kazanırken gram gümüş her iki yatırım aracını da geride bırakarak, %45 gibi muazzam bir yükseliş kaydetti.

Ons Gümüş

Ons gümüş hareketlerinde 25,40 USD seviyesinden başlayan bir gerilemeyi izliyoruz. 24,80 USD seviyesinde bulunan TOBO boyun çizgisinin geçtiğimiz hafta kırılması ile birlikte artık yönün yukarı olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu tarz yükselişlerde muhakkak belirli seviyelerden kar satışlarının yapılması olağan karşılanan bir durumdur. Henüz ons gümüş için kritik seviye olarak gördüğümüz 24,50 USD seviyesi altında kalıcılaşma görmüş değiliz. Bu seviye üzerinde yükseliş hareketinin devam etmesi daha olası görünmektedir. Fakat piyasayı her zaman çift taraflı okuduğumuz için, 24,50 USD seviyesi altında kapanışlar başlaması halinde bizim için kritik seviye 24 USD seviyesi olacaktır.

24 USD seviyesi üzerindeki hareketler 22 USD seviyesinden başlayan yükselen trendin devam ettiği anlamına gelecektir. Tüm bu bahsedilen yükseliş senaryolarının masadan kalkıp, yeni bir dip seviyesi aramaya başlayacağımız seviye 24 USD olacaktır. Fakat mevcut durumda bu ihtimali çok zayıf buluyorum. Ons gümüş fiyatlarının 25,40 USD seviyesini aşması halinde ise 28 USD seviyesine kadar yaşanacak bir yükseliş hareketi muhtemelen hız kazanacaktır. Mevcut fiyat seviyesi göz önünde bulundurulduğunda ons gümüşün %12’lik bir yükseliş hedefine sahip olabileceği öngörülebilir(24 USD seviyesi zarar kes seviyesi olmak kaydı ile).        

Gram Gümüş 

Gram gümüş yatırımcısının sahip olduğu %45’lik yükselişi iki bileşene ayırdığımızda, yükselişin %27’si USD/TL’den, yaklaşık %18’i ise ons gümüşten kaynaklanmaktadır. Bu noktadan sonra gram gümüş yatırımcısının bir gözü özellikle Dolar/TL kurunda olmalıdır. Ons gümüşün değer kazandığı, fakat USD/TL’de düzeltme hareketinin olduğu bir senaryo yaşanır ise gram gümüş yatırımcısı bu durumdan muhtemelen negatif yönde etkilenebilir. Zaten bu nedenle hesaplamada iki bacağı olan enstrümanları teknik olarak analiz etmek çok daha zordur.  Her ne kadar henüz Dolar/TL tarafında bir düzeltme hareketi için herhangi bir done görünmese de, yaşanabilecek gelişmelere göre bu ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır.

Diğer taraftan gram gümüş Temmuz 2020’den beri içinde olduğu paralel kanalı geçen hafta itibariyle yukarı yönde kırmış görünmektedir. Son 3 iş gününde de gram gümüş Dolar/TL’nin desteği ile paralel kanal direncinin üzerinde kapatmayı başardı. Artık yeni bir kanal içinde hareket edecek olan gram gümüş için takip ettiğimiz hedef 11 TL seviyesi olacaktır. Bu seviye farklı iki formasyon tarafından ayrı ayrı desteklenmektedir. Bu hedef şu an için %23 gibi bir yükselişin artık masada olduğunu göstermektedir. Daha önce de bahsettiğim gibi piyasaları her zaman iki yönlü izlememiz gerekiyor. Gram gümüşün olası geri çekilmelerde öncelikle 8,40 TL, ardından ise 8 TL seviyesi üzerinde kalması yükseliş umutlarını zayıflatmayacak görünmektedir. Fakat özellikle 8 TL altındaki fiyatlamalarda ana yükselenin bir süre gecikeceği ve yeni bir düşen hareketine başlayabileceği ihtimalinden bahsedebileceğiz.

Altın/Gümüş Rasyosu

Altın gümüş rasyosunun geçmiş verileri incelendiğinde, her kuvvetli geri çekilmede ons gümüşün kuvvetli bir yukarı atak yaptığını görüyoruz. Bu durumu özellikle 1998 ve 2011 yıllarına yaklaşırken oluşan ons altın ve ons gümüş hareketlerini inceleyerek görebilirsiniz. Bu nedenle son dönemde özellikle takibimde olan altın gümüş rasyosu, bir OBO formasyonu yaparak 75 seviyesinden kapattı. Eğer bu oran 73 altında kapanışlar almaya başlarsa ons gümüşte yukarıda bahsedilen seviyelerin görülme ihtimali belirgin şekilde artabilir. Bu nedenle altın gümüş rasyosunun hareketlerini gümüş analizlerimde düzenli olarak sizlerle paylaşacağım.

Kazancı bol bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

 

 

REKLAMI KAPAT X