25 Mart haftasında kripto piyasasını ne bekliyor?

Okuma Süresi: 4 Dakika
25 Mart haftasında kripto piyasasını ne bekliyor?
Çınar Küçükay
25.03.2024 09:37

Yatırımcılar bu hafta Fed’in enflasyon ölçütü olarak kabul edilen PCE verisine odaklanacak, bu verinin olumlu olması faizlerin düşme ihtimalini artırabilir.

ABD ekonomisinin kritik göstergelerinden biri olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi, bu hafta 29 Mart'ta açıklanacak. Federal Rezerv tarafından yakından takip edilen bu veri, merkez bankasının para politikası kararlarında önemli bir rol oynuyor. Şubat ayına ait yıllık çekirdek PCE fiyat endeksi verilerinin açıklanmasıyla birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, San Francisco Federal Rezerv Bankası'nın düzenlediği bir etkinlikte konuşma yapacak. Powell'ın, makroekonomi ve para politikası arasındaki ilişkiye dair görüşlerini paylaşması bekleniyor.

Piyasa katılımcıları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) mayıs toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %89,1 olarak değerlendiriyor. Bu, merkez bankasının para politikasında bir istikrar beklentisinin olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, şubat ayı için beklenenden daha yüksek çıkan Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) ve Üretici Fiyat Endeksi (PPI) verilerinin ardından ekonometriciler, çekirdek PCE'nin %0,3 artacağını öngörüyor. Bu durum, 12 aylık PCE oranının %2,8 olarak gerçekleşeceğine işaret ediyor. Powell, enflasyonun %2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde düşmesinden emin olmadan faiz oranlarında kesintiye gitmek istemediklerini daha önce de belirtmişti.

Mart ayı PCE verileri, enflasyonun kontrol altına alınmasına dair Federal Rezerv'in daha fazla güvene ihtiyacı olduğunu açıklamasının ardından piyasaların dikkatini çekecek. Yılın başından bu yana enflasyonun artış gösterdiği görülüyor. Ancak bu, Federal Rezerv yetkililerinin yıl içinde bekledikleri üç faiz indirimini değiştirmelerine neden olmadı.

Amerikan ekonomisinin sağlık durumuna dair diğer göstergeler arasında, yeni konut satışları verileri de yer alıyor. Ayrıca, tüketicilerin finansal durumlarına dair hissiyatları ölçen Tüketici Güven Endeksi ve Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı anketi gibi raporlar da bu hafta içinde yayımlanacak.

Son olarak, PCE verileri, ABD'de Paskalya nedeniyle piyasaların kapalı olacağı bir günde açıklanacak. Bu veriler, Federal Rezerv'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını düşürme kararını destekleyebilir. Merkez bankası ve enflasyon dinamiklerine dair genel bir değerlendirme yapılırken, Fed'in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) yaz aylarında faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Bu hafta içerisinde açıklanacak olan veriler ve merkez bankası yetkililerinin açıklamaları, piyasalar ve ekonomi politikaları açısından önem taşımaktadır. Özellikle PCE verileri, Federal Rezerv'in enflasyonla mücadelede izleyeceği yolu ve faiz oranlarındaki muhtemel değişiklikleri anlamak için kritik öneme sahip.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta GT (%6,91), AXL (%4,07), YGG (%3,14), EDU (%3,53) ve OP (%2,40) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

GateToken (GT)

Merkezi bir kripto para borsasının yerel varlığı olan GT, düşük ücretler ve hızlı işlemler gibi inanılmaz özelliklerle kullanıcılara yüksek performanslı bir alım satım deneyimi sunmayı amaçlar.

Bu hafta, GT coin sahipleri için %6,91'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Axelar (AXL)

Çoklu zincir çözümleri sunmasının yanı sıra, ekosistemlerin birbirine bağlanmasına yardımcı olan AXL, blok zinciri üzerindeki DApp'lerin kolayca işlem yapmasına olanak tanıyan, ölçeklenebilir bir zincirler arası iletişim platformudur.

AXL coin sahipleri bu hafta %4,07'lik bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Yield Guild Games (YGG)

Değiştirilemez token’lara (NFT) yatırım yapan merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) olan YGG, bu NFT'leri sanal dünyalarda ve blok zinciri tabanlı oyunlarda kullanır. Misyonu ise en büyük sanal dünya ekonomisini yaratmak, topluluğa ait varlıkları maksimum fayda için optimize etmek ve karını token sahipleriyle paylaşmaktır..

Bu hafta, IMX coin’in toplam arzının %3,14'lük bir kısmının kilidi açılacak.

Open Campus (EDU)

Topluluğun Web 3.0 alanında merkezi olmayan eğitim içeriği oluşturmasına olanak tanıyan bir protokol olan EDU, kısa zaman önce Binance Launchpad ile piyasaya sürülmüştür.

EDU için bu hafta %3,53'lük bir kilit açılımı bekleniyor.

Optimism (OP)

Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir katman 2 zinciri olan Optimism, işlem ücretlerini azaltır ve Ethereum işlemlerini hızlandırır. Ayrıca, her işlem Optimism üzerinde gerçekleşirken, veriler Ethereum'a gönderilir ve orada doğrulanır.

Bu hafta, OP coin sahipleri için %2,40'lık bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

**Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
REKLAMI KAPAT X