Altcoin sezonu ne zaman bitecek?        

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altcoin sezonu ne zaman bitecek?        
Emre Buruk
10.02.2021 17:40

2020'nin son dönemlerinden bu yana yaşanan Altcoin fiyat yükselişleri, özellikle son haftalarda hız kazandı. Bitcoin`in 42.000 dolar direncini kırarak sert şekilde yükselmesiyle, Altcoinlere de ciddi miktarda sermaye girişi yaşandı. Yemyeşil bir piyasanın olduğu bu süreç birçok Altcoin`in yeni tarihi zirvelere imza atmasını sağladı. Kripto para yatırımcıları arasında merak edilen soruların başında “Altcoin sezonunun ne zamana kadar süreceği” sorusu geliyor.

Ethereum

Kripto varlık yönetimi firması CoinShares, kurumsal kripto para birimi fonlarına para girişlerinin geçen hafta arttığını ve bunun büyük bir kısmının Ethereum`da gerçekleştiği belirtildi. 245 milyon dolarlık olduğu bahsedilen bu hareketin 8 Şubat`ta CME Ethereum vadeli işlemlerinin başlamadan önce olduğu belirtildi.

Özellikle Ethereum yatırımcılarının tedirgin olarak beklediği CME vadeli işlemleri başladı. CME`nin genel müdürü ve hisse senedi ürünleri global başkanı Tim McCourt ETH vadeli işlemlerine ilişkin görüşlerini açıkladı. McCourt, CME vadeli işlemleri öncesi Ethereum`un 1490 ABD Doları seviyelerine kadar çekildiğini ancak yatırımcıları tedirgin olduğu senaryonun gerçekleşmediğini, kripto para yatırımcıların Ethereum`a ilgisinin çok yüksek olduğunu belirtti. Her bir sözleşmenin 50 Ethereum`u temsil ettiği ve yaklaşık 33 milyon dolarlık 388 sözleşmenin işlem gördüğünü belirtti. Bu gelişmelerin yanı sıra Ethereum fiyatlanması için en önemli faktörler Ethereum 2.0, ölçeklenebilirlik  Bitcoin fiyatlanması  olarak görülebilir. Ethereum'un 2000 Dolar direncinden sonraki hedefinin 2400 Dolar olduğu tahmin ediliyor.

XRP

SEC davası nedeniyle olumsuz fiyatlanan ve ardından pump-dump hareketleri yaşayan XRP, Altcoin sezonunun etkisiyle olumlu fiyatlanarak yükseliş yaşadı. Dava ile ilgili gelen haberlerin de fiyatlanmaya direkt etki ettiği bu süreçte, Bradley Sostack yakın zamanda yaptığı açıklamada Ripple`ın e-postalarının mahkeme tarafından incelenmesini talep etti. Ocak 2015 tarihinden itibaren gerçekleşmesi talep edilen bu incelemenin davada birçok noktayı aydınlatabileceği ve davanın seyrini değiştirebileceği düşünülüyor. Dava ile ilgili gelişmelerin yakından takip edilmesi XRP yatırımcıları için büyük önem arz ediyor.

Balina hareketlerini izleyen Whale Alert hesabı, XRP ile ilgili birçok hareketin gerçekleştiğini ve Huobi tarafından 600 milyondan fazla kripto paranın taşındığını belirtti. 09 Şubat tarihinde gerçekleştiği belirtilen bu işlemlerin XRP fiyatlanmasına etkisinin olumlu olarak yansıdığı açıkça söylenebilir.

Chainlink

Hem piyasa değerinin hem de fiyatının sert yükselişle 2020 başından beri kendinden söz ettiren Link, Altcoin sezonunda da yükselişine devam ediyor. Tekrar tüm zamanların zirvesine imza atan Chainlink, yükselen trend desteğini tutmaya devam ediyor ve piyasa değeri olarak birçok coini geride bırakarak 7. Sıraya yükseldi. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance üzerinde gerçekleştirilen son IEO olan Injective Protocol`un Chainlink “oracle”ı kullanacağı açıklanmıştı Bu tarz açıklamalarla birlikte Chainlink bilinirliğini ve yaygınlığını arttırmaya devam ediyor.

Binance Coin

En büyük kripto para borsası olan Binance'in coini Binance Coin(BNB) Altcoin Sezonu içerisinde çok sert yükselişler ile hareketlerine devam ediyor. BNB, Binance Labs, in Plasm Network firmasına 2,4 milyon dolarlık yatırım yapmasıyla çok sert şekilde yükseldi. Binance kullanıcılarının talep artışının da etkisiyle 31 Aralık 2020 tarihindeki yazımda belirttiğim ve 32 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan BNB, %443 değer artışı ile 142 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanıyor. BNB fiyatlanmasında FOMO etkisinin de olduğu söylenebilir. Önümüzdeki süreçte Binance içerisinde BNB`ye sunulacak ayrıcalıklar ve Bitcoin fiyatlanması BNB fiyatını belirleyecek ana faktörler olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X