Altcoin yatırımı için geç kalındı mı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altcoin yatırımı için geç kalındı mı?
Emre Buruk
18.02.2021 07:52

Tesla şirketinin Bitcoin satın almasıyla birlikte kısa süre içinde 3000 dolardan fazla değer kazanarak 47.000 ABD Dolar seviyelerine ulaşmıştı. Bitcoin haftalardır yazılarımda belirttiğim ve hedef olarak gösterdiğim 50.000 ABD Doları seviyesini geçmeyi başardı. Skew verilerine göre, Bitcoin vadeli işlemlerinin toplam değeri 14 milyar dolara yükseldi ve böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanı sıra, Bitcoin alımı yapmayı planladıklarını bildiren MicroStrategy CEO`su Michael Saylor, insanların kripto para ve özellikle Bitcoin konusunda bilinçlenmesi için bir Bitcoin kursu başlattı. Bu gelişmelerin Altcoin piyasalarına olumlu etkilerinin devam edip etmeyeceği Altcoinler özelindeki piyasa haberlerinin, Bitcoin fiyatlanmasının ve Bitcoin dominansının etkisiyle belirleneceği söylenebilir.

Cardano(ADA)

Son dönemde birçok kripto para yatırımcısının ilgisini çeken Cardano sert yükselişlere imza atmaya devam ediyor. Dava süreçleriyle gündeme oturan XRP`yi geçerek 21.7 milyar dolar piyasa değerine sahip dördüncü en büyük kripto para birimi olmayı başardı.

ADA yatırıcımlarının Venüs Protokol aracılığı ile likidite madenciliğinden faydalanabilecekleri belirtildi. Özellikle son dönemde, Ethereum`daki DeFi uygulamarının yüksek işlem ücretleri göz önüne alındığında Venüs gibi BSC projelerinin avantajları daha da önemli halem geliyor. Bu gelişmenin kullanım alanını ve bilinirliğini arttırmasıyla ADA fiyatlanmasına olumlu etki edeceği söylenebilir.

XRP

XRP, dava sürecinin yanında son dönemde sert balina hareketleriyle gündeme geldi. Blockchain monitörü Whale Alert`ın yaptığı bilgilendirmelerde 20 saat içinde Coinbase borsasında 425 milyon adet Ripple transfer edildiği duyuruldu. Ripple kurucu ortaklarından ve düzenli XRP satışı gerçekleştiren Jed McCaleb, “tacostand” adını verdiği kripto para cüzdanından 76 milyon XRP satışı gerçekleştirdi. Bunlarından yanında OKEx ve Kraken borsalarında 220 milyon ve 179 milyon adet XRP`nin anonim cüzdanlar arasında transfer edildiği belirtildi.

SEC, aralık ayında Ripple`a XRP token satışıyla menkul kıymet yasalarının ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ripple arasındaki davada, tarafların anlaşmaya varabilme ihtimali mümkün görünüyordu. Ancak tarafların avukatlarının müzakere ettiği, daha önce anlaşmanın konuşulmasına rağmen, bu kez anlaşma ihtimalinin olduğunun düşünülmediği belirtildi. Dava ile ilgili keşif sürecinin 16 Ağustos 2021`den önce tamamlanacağına dair anlaşmaya varıldı.

Polkadot

Polkadot (DOT), Aralık 2020 tarihinde 4,70 ABD Doları seviyelerindeyken yaklaşık %551 artış ile an itibariyle 30,6 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanıyor. Piyasa değeri açısından ilk beş kripto para arasında yer alan DOT tam lansmanını, parachain`lerini ve açık arttırmalarını açıklayan bir yol haritası yayınladı ve bu gelişme DOT olumlu fiyatlanmasında etken olarak değerlendirildi. Yol haritası içerisinde mevcut uygulamaların geliştirilmesi ve yeni uygulamaların eklenmesi yer aldı. Polkadot parachain`leri arasında iletişim kurmak için mekanizmaları test edebilecekleri Rococo testnet ortamı veparachain`lerin birbirlerine token`lar ve genelleştirilmiş mesajlar göndermesine izin vermek için Cross-Chain Message Passing-lite ya da XCMP-lite mekanizmaları gibi birçok konu Polkadot`un gelişiminde önemli rol oynuyor.

Rococo testnet bileşen özellikleri tam olarak tamamlanamadı. Anlaşmazlık çözümü ve onay oylaması gibi ayrıntılar tamamlandıktan sonra Polkadot kod tabanı tamamen tamamlanmış olacak. Bu gelişmenin ardından Polkadot`un kullanım alanını arttırması kolaylaşabilir ve daha geniş bir sermaye girişi yaşayabilir. Bu tarz gelecekte olabilecek temel gelişmelerin Polkadot fiyatlanmasına olumlu etkileri olabileceği gibi, aynı zamanda son dönemde yaşanan sert yükselişlerin FOMO kaynaklı olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Polkadot yatırımcılarının, Bitcoin fiyatlanmasını ve Bitcoin dominansını yakından izlemesi önemli görülmektedir.

 

REKLAMI KAPAT X