Altın destek, gümüş direnç seviyelerinde

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın destek, gümüş direnç seviyelerinde
Osman Bayrak
07.02.2022 15:56

Geçtiğimiz hafta ons altın kritik bir destek seviyesini aşağı yönde test etmesine rağmen desteğin üzerinde 1808 USD seviyesinde kapattı. Ons gümüş ise 22,51 USD seviyesi ile önemli bir direnç seviyesinin eşiğinde haftayı kapatmış oldu.

Ons Altın

Ons altının 4 saatlik grafikleri bir paralel kanal içinde yükseliş hareketi sergilemektedir. Geçen hafta Cuma günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandıktan sonra ons altında görülen kuvvetli düşüş ile bu paralel kanal ikinci kez ihlal edilmesine rağmen, hemen ardından fiyatlar toparlanarak haftayı kanal içinde kapatmış oldu. Bahsettiğim yükseliş son derece anlamlı oldu. Çünkü ons altın fiyatı bu paralel kanalda ne kadar vakit geçirir ve yükselişine devam ederse ters bayrak ihtimali ortadan kalkacaktır. Bu nedenle bu hafta için de 1805 USD çok önemli bir destek olacaktır. Yükselen kanal desteği de hafta sonuna kadar 1825 USD seviyesine kadar yükseleceği için yaşanacak hareketleri dinamik şekilde takip edeceğiz.

Ons Gümüş

Ons gümüş yaşadığı düşüşten sonra geçtiğimiz hafta güzel bir taban çalışması yapmış oldu. Ons gümüş fiyatlarını 4 saatlik grafikle incelediğimizde ikili dip görüntüsü vardır. Bu ikili dip yaşanırken gerek RSI, gerekse MACD göstergeleri pozitif uyumsuzluk göstermiştir. Bu durum olası bir dönüş sinyali olarak yorumlanabilir. Bu dönüşün gerçekleşmesi için 22,80 USD üzerinde kapanışlar alınması son derece önemlidir. Bu seviye üzerindeki kapanışlar fiyatları 23,60 USD seviyesindeki direnç seviyesine kadar taşıyabilir. 24,80 USD seviyesinden başlayan düşen trendin kırılamaması halinde ise, 22,10 USD seviyesindeki lokal dip yeniden test edilebilir. Bu hafta için de en önemli destek seviyesi 21,50 USD seviyesidir. Bu seviyenin olası ihlalleri orta vadeli senaryoları değiştirme gücüne sahip olduğu için bu seviyeyi dikkatle izleyeceğiz.

Geçtiğimiz Haftanın Önemli Verileri

ABD Ocak Ayı Tarım Dışı İstihdam

Açıklanma Tarihi

04.02.2022/16:30

Bir Önceki Değer

199 K 

Beklenen

155 K

Açıklanan

467 K

ABD Ocak Ayı İşsizlik Oranı

Açıklanma Tarihi

04.02.2022/16:30

Bir Önceki Değer

% 3,9 

Beklenen

% 3,9 

Açıklanan

% 4

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler arasında ABD Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam rakamları ciddi anlamda şaşırtıcı oldu. Piyasa beklentileri 155 K olmasına rağmen çok ciddi güçlü bir rakam açıklandı. Açıklanan rakamın şaşırtıcı olmasının bir diğer nedeni de hafta sonuna doğru Beyaz Saray sözcüsünün açıklanacak rakamın düşük gelmesinin beklendiğini ifade etmesi oldu. 467 K gibi kuvvetli bir istihdam rakamı, ekonomik aktivitenin gücünü göstermektedir. Bu oranın bu şekilde devam etmesi, FED’in şahinleşmesine neden olabileceği için piyasanın takibinde olacaktır.          

 

 

 Haftalık Önemli Veriler

ABD Ocak Ayı TÜFE

Açıklanma Tarihi

10.02.2022/16:30

Bir Önceki Değer

% 0,6 

Beklenen

% 0,5

Açıklanan

-

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Baş.

Açıklanma Tarihi

10.02.2022/16:30

Bir Önceki Değer

238 K 

Beklenen

228 K 

Açıklanan

-

Global enflasyon baskısı tüm Merkez Bankaları’nın kararlarını etkileyecek güçte olduğu için hem Avrupa tarafında, hem de ABD tarafındaki enflasyon verileri kritik öneme sahip bir veridir. Bu hafta açıklanacak ABD TÜFE verisi FED’in faiz görüşü konusunda etkileyici unsur olduğu için piyasanın takibinde olacaktır.

REKLAMI KAPAT X