Altın fiyatları ABD verileri ile savruldu

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın fiyatları ABD verileri ile savruldu
Osman Bayrak
16.11.2021 17:13

Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi, geçtiğimiz cuma günü açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve ABD İşsizlik Oranı verisi özellikle ons altın üzerinde ciddi bir dalgalanmaya neden oldu. Verilerin karışık gelmesi, piyasanın önce altın fiyatlarını yükseltmesine; ardından ise çıktığı noktaya inmesine neden oldu. İsterseniz açıklanan verilerin ons altına ve dolayısı ile gram altına olabilecek etkilerini inceleyelim.

Ons Altın

Bir önceki yazımda belirttiğim 1780 USD seviyesinde bulunan ons altın direnci, verilerin açıklandığı dakikalarda çok güzel çalıştı. Fiyatlar 1781 USD seviyesini gördü fakat 1780 USD üzerinde kapanış yapamadı. Bu nedenle neredeyse çıktığı hızla geri döndü. Peki, fiyatlar neden bu şekilde hareket etti? Cuma günü açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi 500 binlik beklentinin aksine, 194 bin gibi son derece düşük bir rakam geldi. ABD Merkez Bankası’nın tapering kararında istihdam verisinin belirleyici olacağını ifade etmesinin ardından, açıklanan 194 bin rakamı Kasım ayında tapering için çok da aceleci olunmayacağı izlenimini doğurdu. Fakat işsizlik oranı beklentilerden daha iyi gelince (%4,8) altın için oluşan iyimser hava uzun sürmeden geri döndü.

Ons altın haftayı hafif gerileme ile 1757 USD seviyesinde kapattı. Geçen hafta yaşanan fiyat hareketinden sonra bir kez daha anladık ki, 1780, 1805 ve 1830 USD seviyelerinde bulunan direnç noktaları sırası ile geçilmeden, ons altın üzerindeki baskıların azalması beklenmemelidir.

Gram Altın

Gram altın haftayı Dolar/TL’den aldığı destek ile 506 lira seviyesinden kapattı. Gram altın son haftalarda Dolar/TL’nin yükselmesi ile yükselmektedir. Bir önceki yazımda belirttiğim 8,80 desteği kırılamadığı için, USD/TL fiyatlarında yükselişin devam ettiğini gördük. Çeşitli veri kaynaklarında USD/TL’nin haftalık kapanışı 8,95 ile 8,99 TL arasında değişmektedir. Bu nedenle bu hafta USD/TL için 9 TL psikolojik sınırı çok önemli olacaktır.

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz indirimlerine Ekim ayında da devam edebileceği kaygısı ile yükselişlerin sürdüğünü gördük. 23 Ekim’de yapılacak PPK toplantısına kadar da Dolar/TL tarafındaki tansiyonun yüksek seyretmesi beklenebilir. Bu nedenle gram altın fiyatlarında Ons Altın cephesinde kuvvetli bir geri çekilme olmaması halinde, 505 lirada bulunan direncin üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz. Bu hafta 505 lira üzerinde kapanışların artması halinde 505-540 lira bandını takip etmeye başlayacağız. Gram altın fiyatları için geçen hafta Cuma günkü yazımda verdiğim uzun vadeli grafiğe ek olarak, Dolar/TL için takip ettiğim uzun vadeli grafiği de aşağıda paylaşıyorum. Dolar/TL’de de uzun vadeli grafiklerde maalesef fincan-kulp formasyonu oluşmuş durumdadır. Aşağıda paylaştığım grafiğin direnç çizgisi üzerinde kapanışların devam etmesi halinde, kendimizi çift haneli hedefleri konuşurken bulabiliriz. Hedef vermekten bu aşamada özellikle uzak durduğum bu grafik, yakın vade analizler yaparken her daim aklımızda olmalı.

REKLAMI KAPAT X