Altın fiyatları yatay seyrini sürdürecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Altın fiyatları yatay seyrini sürdürecek mi?
Hamit Alp Ünlü
19.04.2022 15:39

Ons altın fiyatı, dünkü yükselişin ardından hafif bir düşüşle yatay seyrini sürdürüyor.

Ons altın fiyatı, dün artan enflasyon endişesi, ABD’deki resesyon riski, Rusya-Ukrayna savaşı gibi etkilerle güvenli varlıklara olan yönelimin artmasıyla 1.998,10 dolar seviyesini görmüştü. Bu durumda özellikle Avrupa Birliği tarafından açıklanacak bir sonraki yaptırım paketinde Rus enerji kaynaklarına uygulanabilecek fiili bir ambargo ihtimali de etkili olmuştu.

Bugün ise altın Rusya-Ukrayna savaşının etkileri ve Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamaları arasında yatay seyrini sürdürüyor.

Dolar Endeksi son iki yılın zirvesini gördü

Dolar endeksi Mart 2020’den bu yana ilk defa 101’i aşarak son iki yılın zirvesini gördü. Doların güç kazanmasıyla birlikte dün 2.000 dolar seviyelerini test eden ons altın hafif bir düşüşle 1.980 dolar bandında yatay seyrini sürdürüyor.

Dünya Bankası dün, Avrupa’daki savaştan ötürü küresel büyüme tahmininde aşağı yönlü bir güncellemeye gitmiş ve süregelen krizle mücadele kapsamında Covid-19 döneminde açıklanandan daha kapsamlı bir destek paketinin devreye sokulacağını açıklamıştı. Ayrıca Fed St. Louis Başkanı James Bullard Fed’in gerekirse 75 baz puanlık artış ihtimalini de göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek merkez bankasının faizleri bu yıl içinde yüzde 3,5 düzeyine çekmek için elini çabuk tutmasını gerektiği açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından doların güç kazanması bize yatırımcıların birden fazla yarım puanlık faiz artırımına hazır olduğun gösteriyor.

Ons altın fiyatı 2.000 dolar seviyesini geçer mi?

2.000 dolar seviyesi ons altın için hayli kritik. Altının günü etkili bir şekilde yatay seyirde kapatması, 2.000 dolar seviyesini zorlamak için hafif bir tereddüt olarak algılanabilir. Ancak altının önümüzdeki hafta doların direncini kırıp 2.000 dolar seviyesini aşması mümkün olabilir. 

Altın her ne kadar politik ve ekonomik kriz döneminde ve artan enflasyona karşı daha güvenli bir yatırım aracı olarak tercih edilse de daha stabil ve güvenilir seyredecek doların, dolar üzerinden fiyatlanan altını diğer para birimlerini kullanan yatırımcılar için daha pahalı hale getirebileceği de bir gerçek.

2.000 doları test eden ons altının klasik altın yatırımcılarının iştahını kabartacağı ve ABD’deki resesyon riskinin orta vadede altına momentum kazandırabileceği düşünülebilir.

REKLAMI KAPAT X