Altın fiyatlarında köpürmeye dikkat

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın fiyatlarında köpürmeye dikkat
Osman Bayrak
19.11.2021 13:52

Dün, Dolar/TL’de yaşanan yüksek volatilite nedeniyle gram altın fiyatları gün içinde 678 TL seviyesini test etti. Gram altın son dönemde yaşadığı yükselmeyi Dolar/TL’ye borçlu olmakla birlikte teknik olarak görülen fincan-kulp formasyonu ise neredeyse hedefine ulaşmış oldu. Şaşırtıcı olan ise 1 yıl içinde oluşan fincan-kulp formasyonu sadece 11 gün içinde hedef bölgeye ulaştı. Değerlendirebilenleri tebrik ediyorum.  

Ons Altın

Gram altın yükselişlerine son dönemlerde sadece % 2-3 bandında bir yükseliş ile katılım sağlayan ons altın, teknik olarak 1870 USD direncini aşamadı. Dün itibariyle 7 iş günü olmasına rağmen 1870 USD direnci sadece test ediliyor fakat üzerinde kapanış alınamıyor. Fiyatlar bu şekilde bir bariyer önünde duraksamaya başladığında, genellikle göstergelerde yorgunluk emareleri görülmeye başlıyor. Ons altın da 1870 USD önünde duraksadığı için artık 8 günlük hareketli ortalama fiyatı yakalayarak 1856 USD seviyesine ulaştı. Çarşamba ve Perşembe günleri 8 günlük hareketli ortalama test edilmesine rağmen, altında kapanış görülmedi. Bu durum yükselişler için hala umudun devam ettiğini göstermektedir. Fakat RSI ve MACD göstergelerine baktığımızda RSI ve MACD tarafında bir aşağı dönüş emareleri başlamış gibi görünmektedir. Bu göstergeler öncü nitelik taşıdığı için göstergelerin performanslarını yakından izleyeceğiz.

Fiyatlarda yaşanabilecek olası geri dönüşlerde ise daha önce de belirttiğim 1830 USD seviyesini yükseliş devamı için altına inilmemesi gereken sınır bölge olarak izleyeceğiz.  Teknik göstergelerde zayıflama emareleri olsa da hareket yönü yukarı olduğu için 1870 USD üzerindeki fiyatlamalarda tekrar yukarı yönlü hedefleri izlemeye devam edeceğiz. Bu nedenle olası yukarı hareketlerde bundan sonra ana hedef 1916 USD seviyesi olacaktır.

Gram Altın  

Gram altın dün gördüğü zirve ile aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere fincan-kulp yapısının hedef bölgesine ulaşmış durumda. Bu tarz keskin yükselişlerde nokta temaslardan ziyade bir bant aralığı halinde hedefe bakmak daha anlamlıdır. Gram altının yaşadığı bu yükseliş neredeyse tamamen Dolar/TL’nin yükselmesinden kaynaklandı. Tam olarak bu noktada Dolar/TL’de yaşanan bu önemli yükseliş bir neden ile düzeltme yaşar ise Ons Altın yükselse dahi, gram altın fiyatlarında düşüş yaşayabiliriz. Bu durumu bir örnekle anlatmam gerekirse dün PPK toplantısı öncesi Dolar/TL’de yaşanan fiyat geri çekilmesi yaklaşık 40 kuruşa, yani %4’lük düşüşe denk geliyordu.

Bu geri çekilme bir düzeltme hareketine dönüşse idi belki de %10’a yakın bir düşüşten bahsedebilirdik. Bu durumda, gram altın fiyatının sabit kalması için ons altının aynı oranda artması, yani 2040 USD seviyesine ulaşması gerekir. Bu rakam da şu an için ons altının bir önceki zirvesi anlamına geliyor ki bu hedefin bugünden yarına gelmesi çok çok zor bir ihtimaldir. İşte bu yüzden, elinde gram altını olanlar, Dolar/TL fiyatlarını olası bir düzeltme için yakından takip etmelidir. Gram altına yeni yatırım yapmak isteyenler de Dolar/TL’de görülen bu fiyat hareketinin getirebileceği riski üstlendiğini bilerek karar vermelidir. Bu riski üstlenmemek için ise direk ons altına yatırım yapılabilecek ya da Dolar/TL riskini hedge edebilecek imkânları araştırmanızın faydalı olduğunu düşünüyorum.

Fiyat tek gerçek olup, fiyatlardaki oynaklığın kararlarınızı etkilememesi dileğiyle. 

                

REKLAMI KAPAT X