Altın fiyatlarında tepki yükselişleri kalıcı olabilecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın fiyatlarında tepki yükselişleri kalıcı olabilecek mi?
Osman Bayrak
27.12.2021 15:11

Gram altın geçtiğimiz haftayı son derece güçlü bir haftalık düşen hareketi sergileyerek 623 lira seviyesinde kapattı. Haftalık kapanış seviyesi rakamlarına göre yaklaşık %40’lık bir düşüşe imza atan gram altının yakın vadede izleyebileceği seyir, yatırımcılar tarafından yakından takip edilmektedir. Bu nedenle gerek ons altın cephesinde, gerekse gram altın cephesindeki hareketleri bu analizde inceleyeceğiz.

Ons Altın

Gram altın fiyatlarındaki değişimlere katkısı ihmal edilebilecek düzeyde olan ons altını yakından izlemeye devam ediyoruz. Çünkü 2022 yılında FED kararlarına ve ekonomik gidişata göre bu kez adından hayli söz ettirebilecek bir ons altın ile karşılaşabiliriz. Ons altın cephesindeki baskılama uzun süredir devam ediyor. En son açıklanan FED kararlarında 2022 yılı için 2-3 faiz artışına yeşil ışık yakılmasına ve tahvil alımı azalıtımının 30 milyar USD seviyesine çıkarılmasına, ons altın 1750 USD seviyesinden 1800 USD seviyesine yükselerek bir tepki gösterdi. Bu tepki de ons altın cephesinde yaşanan baskının, fiyatları piyasanın kabul etmeyeceği seviyelere sürüklediğinin adeta bir göstergesidir.

                

Yukarıda sizlerle daha önce paylaştığım ons altının günlük grafiğinin son halini paylaşıyorum. Ons altın geçtiğimiz haftayı tam da çizdiğimiz yükselen trend çizgisi üzerinde, bir karar arifesinde kapatmış görünüyor. 1680 USD seviyesinden başlayan yükselen trendin bu hafta itibariyle 1810 USD seviyesi üzerine geçilerek kırılması halinde yeni fiyat hedefleri 1830 USD ve 1860 USD olacaktır. Fakat bu direnç çizgisi altındaki fiyatlamalarda ilk etapta 1780 USD seviyesine doğru, ardından ise 1750 USD seviyesine doğru geri çekilmeler yaşanabilecektir.  Fakat altın gümüş rasyosunun tekrar aşağı dönmesi ve ons gümüş fiyatlarının da güç kazanması ons altın cephesinde yaşanabilecek yükselişi destekler niteliktedir. Ons altın için 1860 USD seviyesine kadar ara yükselişleri yorumlayarak yolumuza devam ederken, 1860 USD üzerindeki fiyatlamalar yaşanır ise ana yükseliş akımını analiz ediyor olacağız.

Gram Altın

Gram altın cephesinde geçtiğimiz hafta güç kaybı devam etti. %40 oranında zirve seviyeden yaşanan düşüş sonrası, önümüzdeki dönemde fiyatların nerede konsolide olacağını takip edeceğiz. Hızlı bir yükseliş dönemi sonrası doğal olarak yaşanan çok hızlı bir düşüş döneminden sonra, alınan tedbirler ile yakın vadede kuvvetli bir yükseliş ihtimalini zayıf buluyorum. Fiyatların bir süre bir bant hareketi yapması daha olasıdır. Fakat bu bant hareketinin dip noktasını işaret edebilmek için yılsonu USD/TL fiyatını önemsiyorum. Özel şirketlerin ve bankaların bilançolarını direk etkileyecek olan kur seviyesinin piyasada nasıl şekilleneceğine göre, gram altın fiyatları için de bir bant aralığını tespit edebileceğiz.

Teknik olarak düşen hareketine devam eden gram altın için öncelikle 670 lira seviyesi, ardından ise 700 lira seviyesi son derece önemlidir. Şu an bir düşen trend içinde hareketini sürdürdüğü için olası 670 lira seviyesinin üzerine çıkılması düşen trend kırılacağı için, olası 700 lira üzerine çıkılması ise düşüşlerde görülen daha düşük tepeler prensibine ilk aykırılık oluşturacağı için yakın takibimizde olacaktır. Dip seviyeler için ise bu hafta içi görülen 592 lira seviyesi olası düşüşlerde yine ilk hedef olacaktır. Düşüşlerin devam etmesi halinde ise en kuvvetli destek noktaları olarak fincan-kulp formasyonunun direnç çizgisi olan 540 lira seviyesini ve 390 lira seviyesinden başlayan yükselen trendin olası temas noktası olabilecek 520 lira seviyesini önemsiyorum. Bu seviyelerin bir nihai durak olmasından ziyade, oluşacak bant aralığının dip noktaları olmalarına aday olduklarını düşünüyorum. Ayrıca 4 saatlik grafiklerde başlayan dip oluşumları ve dipten dönüş sinyalleri az önce belirttiğim hedeflerin yaşanma olasılığını düşürse de yüksek volatil bir piyasada olduğumuz için bir sarkma oluşması halinde hedef olabilecektir.

Paranızın sağlığınızı bozmadığı bir hafta olması dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X