Altın fiyatlarında trend takibine devam

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın fiyatlarında trend takibine devam
Osman Bayrak
28.03.2022 10:34

Geçtiğimiz haftayı 933 TL ile kapatan gram altında, bu hafta da trend takibine devam ediyoruz. Özellikle ons altın fiyatının gram altını desteklemesi ile gram altının yükselen trendi bozulmadan devam etmektedir.

Ukrayna-Rusya savaşında görülen gerilim seviyesi, yeni zirve tazelemediği için artık gelen haberler değerli metallerde tansiyonu artırmıyor. Hatta zaman zaman iki ülke arasında yürütülen müzakerelerde olumlu gelişmelerin olduğuna dair açıklamaların gelmesi, değerli metallerdeki tansiyonu da düşürmektedir. Fakat önümüzdeki günlerde ya da haftalarda üçüncü ülkelerin de dahil olabileceği şekilde gerilimin artması halinde, değerli metallerde de tansiyonun artması son derece normal karşılanacaktır.        

Diğer taraftan altın fiyatlarına etkileme gücü olan FED’in bölgesel başkanları geçtiğimiz hafta çeşitli açıklamalarda bulundular. FED başkanları faiz artırımı konusunda son derece hevesli görünmektedir. Sanki 5-6 ay öncesine kadar global enflasyonun ABD’ye olan etkisini geçici gören kendileri değilmiş gibi 0,25 puandan daha fazla faiz artırma konusunda bile FED’in hazırlıklı olmasını dile getirdiler. Her ne kadar piyasa şu anda FED’in bu denli faiz artırması konusuna tepki vermese de önümüzdeki dönemde adından çokça söz ettirecek bir gelişme olarak filizlenmeye devam etmektedir. Tarihsel açıdan bakıldığında ise ons altın fiyatları “reel faiz oranları” ile ters orantılı olduğu görülmektedir. Bu nedenle yapılan her faiz artırımını bu açıdan takip edeceğiz.

Ons Altın ve Gram Altın

Geçtiğimiz hafta 1959 USD seviyesi ons altın için direnç olarak çalıştı. Hatta bu seviyeyi aşamayan ons altın cuma günü sert bir geri çekilme yaşayarak 1943 USD seviyesini test etti. Fakat bu seviyede bir kapanış almaması yükseliş adına ümit verici oldu. Bu hafta özellikle 1930 USD seviyesi ons altın açısından kritik bir destek olacaktır. 1930 USD seviyesi üzerinde yükseliş hikâyesi devam etmeye adaydır. Olası yükselişlerde ise öncelikle fibonacci 0,38 seviyesi olan 1959 USD seviyesinin aşılması son derece önemlidir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi halinde ise 2002 USD seviyesi hedef haline gelecektir. Bu seviyenin ilk yükselişte aşılması zor görünmektedir. Hem bir fibonacci seviyesi, hem de yükselen trend direnci olması nedeniyle 2002 USD altı ya da üstü olması uzun vadeli fiyatlamaların yönü açısından önemlidir.

Gram altın tarafında yükselen trend başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bu hafta bu trendin devamı açısından 922 TL seviyesi kritik bir destek olacaktır. Muhakkak ki yükselen bir trendin destek seviyesi de gün geçtikçe yükselerek değişecektir. Bu nedenle gram altın trend üstü kaldıkça trend desteğini sizlerle her yazımda paylaşacağım. 922 TL üzerinde gram altının ilk hedefi 970 TL olabilir. Bu seviyede gram altın ikili tepe mi oluşturacak, yoksa zirve mi tazelenecek izleyeceğiz. 922 TL altında ise ilk durak 892 TL, ikinci durak ise 868 TL olabilir. Bu seviyeleri konuşmadan önce olası düşüşlerde trendin kırıldığından emin olmalıyız.

Haftalık Önemli Veriler

Bu haftanın en önemli gelişmesi, ABD tarafında açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi olacaktır. Detaylarını aşağıda paylaştığım verinin FED kararlarını etkileyici gücü olması açısından yakından takip edeceğiz.

ABD Mart Tarım Dışı İstihdam

Açıklanma Tarihi

01.04.2022/15:30

Bir Önceki Değer

678 K

Beklenen

475 K

Açıklanan

-

           

           

REKLAMI KAPAT X