Altın trend desteğinden yukarı döndü

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın trend desteğinden yukarı döndü
Osman Bayrak
25.03.2022 14:26

Gram altın hafta boyu güçsüz bir yol izlese de, hafta sonuna doğru yükselen trend desteğinden güç alarak yönünü tekrar yukarı çevirmeyi başardı. Dün itibariyle fibonacci 0,236 seviyesi olan 922 TL üzerinde kalmayı başararak 932 TL seviyesini test etti.

Değerli metaller için her ne kadar Ukrayna-Rusya gerginliğindeki tansiyonun düşmesi ve FED faiz artırım süreci olumsuz gibi görünse de, kısa vadeli yapılan açıklamalar yön değiştirici nitelik kazanabilmektedir. Dün Putin’in doğalgaz satışlarını altın karşılığı yapabileceklerine yönelik açıklamaları değerli metaller açısından kayda değer nitelikteydi. Daha önce Rusya’nın müttefik olmayan ülkeler ile doğalgaz ticaretini Ruble ile yapacağını ifade etmiş olmasına rağmen bu altın açıklaması bir yumuşama belirtisi olarak algılandı. Fakat bu durum altına olan talebi artıracağı için ons altın fiyatlarını destekledi.

Diğer taraftan ise bölgesel FED başkanları Powell’dan da destek alarak 2022 yılında yapılacak faiz artırımlarına dair keskin açıklamalar yapmaya devam ediyorlar. Fakat piyasa bu faiz artırım söylemlerine dikkate değer bir tepki vermemektedir. Bu tepkisizliğin bir nedeni küresel enflasyon göstergelerinde oluşan güç olabilir. Eğer faiz artırım sürecine rağmen küresel enflasyonda gözle görülür bir dinginleşme görülmezse (ki kök nedenlerde bir düzelme olmadıkça zor görünmektedir) faiz tartışmalarının derinleşmesi kaçınılmaz olabilir.

Gram Altın

Gram altının 760 TL seviyesinden başlattığı yükselen trendi, hem ons altın hem de Dolar/TL’nin desteği ile devam etmektedir. Ukrayna-Rusya gerginliğinin zirveye ulaşması ile görülen 970 TL seviyesi bir zirve olarak kaldı ve yukarıda da görülebileceği gibi bir düzeltme süreci yaşandı. Ne tesadüftür ki (!) yaşanan düzeltme süreci yükselen trend desteği ve fibonacci 0,38 seviyesinin kesişiminde son bularak tekrar yönünü yukarı çevirdi. Pek tabi ki fiyat hareketleri tesadüfen oluşmaz ama fiyatları hangi yönden nasıl izlediğiniz hareketlerin anlam kazanmasına neden olur.

Gram altın fiyatının daha önce de işaret ettiğim ve trend desteğini ifade eden 910 TL seviyesinden dönerek 922 TL seviyesi üzerine atmış olması 2 sonucu beraberinde getirdi. İlk sonuç ons altının desteği sürdükçe 970 TL’nin gram altın için ilk hedef haline gelmesidir. Bu seviyenin görülmesi halinde ise fiyatlarda yeni bir zirvenin mi, yoksa ikili tepenin mi yaşanacağını analiz edeceğiz. Bu analiz sürecinde teknik bakış açısına ek olarak temel analize de ihtiyacımız olacak. İkinci sonuç ise 790 TL seviyesinden beri devam eden yukarı yönlü trendin bu son temas ile son derece kuvvetli ve önemli bir hale gelmiş olmasıdır. Gram altın fiyatı bu yükselen trende 4 kez temas ederek yönünü yukarı çevirdi. Eğer yakın gelecekte bu trend ihlal edilir ve trend altında kapanışlar alınırsa, yatırımcılar için çok net bir sinyal oluşabilir. Bu ihtimalin yaşanması halinde ise gram altın yatırımcılarının yollarına yukarıdaki grafikte belirttiğim fibonacci seviyeleri önemli destek noktaları olarak ışık tutacaktır.

Son olarak hem MACD göstergesi, hem de RSI göstergesi gram altındaki bu yükselişi desteklemektedir. Olası dönüşler öncesi bir negatif uyumsuzluk halinin oluşma ihtimali yüksek olduğu için gram altı yatırımcılarının hem RSI hem de MACD göstergelerini saatlik grafikte takip etmesi faydalı olacaktır.

REKLAMI KAPAT X