Altın ve gümüş fiyatlarında toparlanma devam ediyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın ve gümüş fiyatlarında toparlanma devam ediyor
Osman Bayrak
02.02.2022 15:27

FED toplantısı sonrası toparlanma işaretleri veren ons altın ve ons gümüşte, kısa vade toparlanma hareketleri devam etmektedir. Ons altın 1780 USD seviyesinde gördüğü dipten, ons gümüş ise 22,17 USD seviyesinde gördüğü dipten tepki vermektedir. Şu an içinde bulunduğumuz kısa yükseliş hareketi, şimdilik bir tepki hareketi olarak görülmektedir. Her iki tarafta da ana düşen trendlerinin üzerine atamadıkça, düşüşlerin devam etmesi söz konusu olabilir.

Ons Altın

Ons altın cephesinde geçtiğimiz pazartesi günü sizlerle paylaştığım kısa vadeli analiz 2 gün içinde çalışmış oldu. Kısa vadeli ons altın grafiğinde bir TOBO yapısı oluştu. 1800 USD üzerinde çalışacak olan bu formasyonun ana hedefi 1820 USD’dir. Fakat eğer fiyatlar 1800 USD seviyesi altında kalıcılaşırsa bu TOBO yapısı da bozulmuş olur. Yine kısa vadede 1800 USD seviyesi altında fiyatlamalar ağırlık kazanırsa, bu kez de bir çift dip formasyonu oluşma ihtimali doğar mı sorusuna odaklanacağız. Bu durumda fiyatların 1800 USD seviyesi altında tekrar 1780 USD seviyelerine inmesi beklenebilir. Bu durumda en büyük yol göstericimiz göstergeler olacaktır. Göstergelerde bir pozitif uyumsuzluk söz konusu olursa fiyatın tekrar 1780 USD seviyesinden dönmesi beklenebilir. Diğer taraftan fiyatların 1800 USD seviyesi üzerinde kalıcılık göstermesi halinde kısa vadeli hedef 200 saatlik ortalamanın da geçtiği 1820 USD seviyesi olacaktır. Kısa vadeli analizlerde her zaman olasılıklar söz konusudur. Bu olasılıklar da her zaman hedeflerine kadar ilerlemeyebilir. Bu nedenle fiyatların her iki yöne de evirilebileceğini göz önünde bulundurarak olasılıkları takip etmeliyiz.

Ons Gümüş

Ons gümüşte de kısa vadeli düşen trend kırılımı gerçekleşip bir tepki yükselişi yakalandı. Bu tepki yükselişinin ana direnci 23,15 USD olacakken, fiyatlar 23,03 USD seviyesinden döndü. Bu hafta takip edeceğimiz direnç rakamımız 22,90 USD olarak güncelliğini korumaktadır. Bu seviye üzerinde bir kalıcılaşma görülmesi halinde 24,70 USD seviyesinden başlayan düşen trend kırılmış olacaktır. Bu durumda da fiyatlar büyük ihtimalle 200 saatlik hareketli ortalama olan 23,40 USD seviyelerinde bir dirençle karşılaşabilir. Ons gümüş fiyatlarında düşüşlerin devam etmesi halinde ise 22 ve 21.50 USD seviyeleri ana destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ons gümüş düşüşlerinde 21,50 USD destek seviyesi son derece önemlidir. Bu seviyenin bir şekilde kırılması ve fiyatların 21,50 USD altında kalıcılaşması halinde düşüşlerin sertleşmesi gündeme gelebilir. Bu nedenle 21,50 USD seviyesini dikkatle izlememiz gerekmektedir.

Global Araştırma Notları

Yeni yılla birlikte global yatırım şirketleri değerli metalleri de kapsayacak şekilde 2022 yılı beklentilerini açıklamaya başladılar. Bu raporlara tek tek burada değinemeyeceğim fakat incelediğim global raporlar için aldığım özet notları sizlerle paylaşacağım.

  • 2022 yıl sonu için yükseliş öngörüleri paylaşılmaktadır. Raporlar arasında yükselişin %20 seviyesini görebileceğini paylaşan raporlar görebilirsiniz. Burada önemli olan böylesine bir yükselişin hangi koşullarda görülebileceği varsayımıdır. Bu varsayımlar sizin için anlamlı ise verilen hedefler anlamlı hale gelecektir. Unutmayalım ki 2021 yılı başında benzer raporlar yılsonu için 2000’li hedefler verirken ons altın yılı 1800 USD seviyesinde kapattı.
  • 2022 yılsonunda verilen yükseliş hedeflerinin temel varsayımları yükselen enflasyon ve düşen ekonomik büyüme rakamları olarak görülmektedir. Enflasyonun arz kaynaklı olması nedeniyle merkez bankalarının aldıkları önlemlerle kolaylıkla önlenemeyeceği varsayılmaktadır. Bu varsayım her ne kadar mantıklı görünse de pandeminin gidişatı ve dolayısı ile tedarik zincirlerindeki gelişmeler bu varsayımı derinden etkileyebilir.

Yatırım şirketlerinin araştırma notlarına daha detaylı inceleyeceğim bir yazıyı da sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Altın ve gümüş hareketleri için yapılan varsayımları irdelersek verilen hedeflerin de ne denli makul olduğu konusunda fikir sahibi olabiliriz.

 

 

REKLAMI KAPAT X