Altın ve gümüş fiyatlarında zayıflama devam ediyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın ve gümüş fiyatlarında zayıflama devam ediyor
Osman Bayrak
21.03.2022 13:22

Geçtiğimiz haftayı 1920 USD seviyesinden kapatan altın ve 24,95 USD seviyesinden kapatan gümüşte zayıflama emarelerinin devam ettiğini gözlemliyoruz. Her ne kadar her iki yatırım aracı da yukarı yönlü bir tepki hareketi gösterse de, bu hareket son derece sınırlı kaldı.

Ons Altın & Gram Altın

Ons altının düzeltme hareketi fibonacci 0,618 seviyesinden aldığı tepki ile 1895 USD seviyesinden bir ara yükseliş trendi başlatmaya çalıştı. Fakat bu hareket daha önce 2 kez direnç görevi gören 1950 USD seviyesine takılarak yönünü tekrar aşağı çevirdi. Gerek göstergeler tarafında, gerekse fiyat hareketlerinde görülen zayıflık etkisini göstermektedir. Fakat haftalık kapanışın 1920 USD seviyesinde gerçekleşmesi, yükseliş hareketi için umut vermektedir. 2009 seviyesinden başlayan düşen trendin şu an için destek noktası olan 1920 USD’nin kırılması halinde, ilk hedef 1890 USD, bu seviyenin de kırılması halinde 1840 USD seviyesi hedef olabilir. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, bu sefer 1840 USD seviyesi kuvvetli ve kırılması zor bir destek olacaktır. Yukarı yönde ise 1960 USD seviyesi direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin kırılması halinde ise 1980 USD yükselen trend direnci olarak karşımıza çıkacaktır. Görülen zirvenin yenilenmesi için 1980 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi önemlidir.

Ons altına benzer şekilde gram altın da fibonacci 0,236 seviyesi olan 922 TL seviyesinden satış gördü. Bu seviye iki kez test edilmesine rağmen üzerinde bir kapanış alınamadı. Bu hafta yükselen trend 905 TL seviyesinde destek görevi görecektir. Bu desteğin kırılması halinde ise fibonacci 0,38 seviyesi olan 892 TL seviyesi destek olacaktır. Geçen hafta bu seviyeden dönüş alan gram altın, eğer bu hafta bu destek seviyesini kırarsa 870 ve 845 TL seviyeleri sırası ile hedef haline gelecektir.

Ons Gümüş & Gram Gümüş

Ons gümüşte de zayıflık devam etmektedir. Kısa vadede yukarı yöne yaptığı atak güçsüz kalarak 25,55 USD seviyesinden yeni bir düzeltme hareketi başlattı. Aşağı yönde 24,50, 24 ve 23 USD seviyeleri kritik destek seviyeleridir. Özellikle 23 USD seviyesi üzerinde fiyatlamalara devam etmesi, yükseliş umutlarını tazeleyecektir.

Gram gümüş yükselen trendine devam etmektedir. Bu hafta 11,60 TL üzerindeki fiyatlamaların devam etmesi halinde, yükseliş hareketinin devamı beklenebilir. Olası 11,60 TL seviyesinin kırılması halinde ise 11,45 TL seviyesi ciddi bir destek olarak karşımıza çıkacaktır. Düzeltme hareketinin derinleşmesi halinde ise bir sonraki hedef 10,70 TL seviyesi olabilir.

Geçen Haftanın Önemli Verileri

Geçtiğimiz hafta FED faiz kararını 0,50 puan olarak açıkladı. Açıkçası piyasa açısından bir sürpriz olmadı. Hatta belirsizlik halinin ortadan kalkması ile riskli varlıklara alım geldi. FED Başkanının açıklamalarında piyasayı ürkütecek bir tonu tercih etmemesi de piyasa dinamikleri açısından olumlu algılandı. Fakat faizlerin neredeyse her FED toplantısı ile artmaya devam edeceği bir döneme girdiğimiz için kısa-orta ve uzun vadeli fiyatlamalarda ciddi volatiliteler olasıdır.

ABD Federal Fon Hedef Oranı

Açıklanma Tarihi

16.03.2022/21:00

Bir Önceki Değer

% 0,25

Beklenen

% 0,5

Açıklanan

% 0,5

TCMB Haftalık Repo Faiz Oranı

Açıklanma Tarihi

17.03.2022/14:00

Bir Önceki Değer

% 14

Beklenen

% 14

Açıklanan

% 14

Haftalık Önemli Veriler

Bu hafta açıklanacak verilerden ziyade, FED Başkanı Powell’ın Pazartesi ve Çarşamba günlerinde yapacağı konuşmalar gündem belirleyici olabilir. Önümüzdeki dönemde faiz artışlarından ziyade (artık çok da bir soru işareti içermiyor) bilanço küçültme konusunda ne denli istekli olduklarına dair satır aralarında ipuçları aranacaktır. Diğer taraftan Cuma günü yapılacak olan Avrupa liderler zirvesi de Ukrayna-Rusya savaşı açısından önemli bir etkinlik olacak. Yapılacak açıklamalar piyasanın tansiyonu açısından önemli olacaktır.

               

 

               

               

REKLAMI KAPAT X