Altın ve gümüşte düzeltmeler derinleşecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın ve gümüşte düzeltmeler derinleşecek mi?
Osman Bayrak
14.03.2022 14:16

Geçtiğimiz haftaya Ukrayna-Rusya savaşında tansiyonu yükselten gelişmelerle başlamış olsak da hafta sonuna doğru yapılan müzakereler sonunda itidalli açıklamaların yapılması ve müzakere kapısının açık bırakılması finansal piyasalarda tedirginliğin azalmasına neden oldu. Ons altın haftayı 1988 USD seviyesinden, ons gümüş 25,85 USD seviyesinden kapatırken gözler bu haftaya çevrildi. Acaba altın ve gümüşte yaşanan düzeltme hareketi derinleşecek mi?

Ons Altın

Ons altında çanak hedefi olan 2070 USD seviyesi yükselen gerilim ile birlikte test edilmiş oldu. Antalya’da Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilen görüşmelerin piyasa tarafından tansiyon düşürücü bir gelişme olarak algılanması ile ons altında 1958 USD seviyesi görüldü fakat kalıcı olamadı. Şu an için ons altında iki farklı yükselen trend mevcuttur. İlk yükselen trendin destek noktası 1940 USD, ikinci trendin destek noktası ise 1986 USD seviyesidir. Diğer bir taraftan takip ettiğimiz önemli bir gösterge olan 8 günlük hareketli ortalama ise 1982 USD seviyesinden geçmektedir. Ons altının haftalık kapanış rakamına dikkat ettiğinizde 8 günlük hareketli ortalama altında yaşanacak bir kalıcılaşmanın düşüş yönü için ne kadar önemli bir işaret olabileceğini buradan bir kez daha görmekteyiz. Bu nedenle bahsettiğimiz desteklere dikkat ederek grafiği takip etmelisiniz.

Diğer taraftan bu hafta açıklanacak FED kararının şahin bir tonda gelmesi halinde ons altın fiyatlarına etki etmesi gündeme gelebilir. Altın ve faizin ters korrele olması nedeniyle yapılacak açıklamaları yakından izlemeliyiz.

Ons Gümüş

Ons gümüşün de günlük grafiği incelendiğinde 22 USD seviyesinden başlayan yükselen trend aşağı yönde test edilmesine rağmen, ons gümüş haftayı hem 8 günlük hareketli ortalama üzerinde hem de trend üzerinde kapattı. Ons gümüş fiyatı yükselen trendi 10 kez test etmesine rağmen fiyat trend altı kapanış almadı. Bu da trendin gücünü göstermektedir. Trend ile fiyat birbirine neredeyse yapışık ilerlediği için olası trend altı fiyat hareketlerinde yaşanacak düzeltmenin derinleşebileceğini düşünebiliriz. Bu senaryo için öncelikle 25,72 USD seviyesinden geçen 8 günlük hareketli ortalamanın kırılması gerekmektedir. Mevcut durumda ise trend üzerinde fiyatın yükseliş hareketine devamı beklenebilir.

Gram Altın

943 TL seviyesinde haftayı kapatan gram altın için 959 TL ve 910 TL seviyelerinin aşağı ve yukarı yönlü hareketler için önemi devam etmektedir. Burada bahsettiğim her iki fibonacci seviyesi fiyatın yönü konusunda ciddi bir işaret verebilecek önemdedir. 8 günlük hareketli ortalamanın 918 TL’den geçmesi ve yaşanan düzeltme hareketinde en düşük 922 TL seviyesinin görülmesi 8 günlük hareketli ortalamanın trend takibi açısından önemini bir kez daha göstermektedir. Yukarı yönde okumaya devam ettiğimiz grafikte bu seviyelerin egale olması düzeltmelerin derinleşmesi anlamına gelebilir.

Haftalık Önemli Veriler

Son derece yoğun bir gündemle karşımıza çıkan Ukrayna-Rusya savaşına rağmen çok daha önemli bir haftaya giriş yapıyoruz. ABD Merkez Bankası FED faiz kararını ve karar metnini açıklayacak. Savaşın yaşandığı bir ortamda yükselen enflasyon baskısı altında ne denli şahin bir açıklama yapabileceği kuşkulu olan FED’in, hem faiz kararı hem de karar metni yakından izlenecektir.

ABD Federal Fon Hedef Oranı

Açıklanma Tarihi

16.03.2022/21:00

Bir Önceki Değer

% 0,25

Beklenen

% 0,5

Açıklanan

-

TCMB Haftalık Repo Faiz Oranı

Açıklanma Tarihi

17.03.2022/14:00

Bir Önceki Değer

% 14

Beklenen

% 14

Açıklanan

-

               

                 

               

 

               

               

REKLAMI KAPAT X