Altın ve gümüşte volatiliteye dikkat etme vakti

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın ve gümüşte volatiliteye dikkat etme vakti
Osman Bayrak
11.03.2022 09:14

Ukrayna-Rusya gerginliğinde günden güne gerilimin dozu yükseliyor. Bu nedenle tüm finans sisteminde, riskten korunma araçlarına olan talep günden güne artmaktadır. Salı günü ons altın ilk kez daha önce gördüğü zirve olan 2070 USD seviyesini tekrar test etti. Ons gümüş de 27 USD seviyesinde bulunan ara direncini test etti. Bu nedenle bu fiyat hareketlerinde altın ve gümüşün volatilitelerine dikkat etme vakti gelmiş bulunuyor.         

Ons Altın

Ons altın izlediği yükselen trendini adeta lineer trendden parabolik trende çevirme çabası içinde gibi görünmektedir. Son birkaç gündür kaydedilen yükseliş hızı, önceki haftaki yükseliş hızından yüksek görünmektedir. Gün içi fiyat değişimlerine baktığımızda bar boyları 90 Dolara kadar yükseldi. Bu da yaklaşık % 5’lik bir harekete denk gelmektedir. Bu yüksek volatil dönemde daha önce de ifade ettiğim gibi trend takibi yapmak ve önceden belirlenen stratejiye sıkı sıkıya sarılmak pozisyonların karlılığı açısından hayati öneme sahiptir. Her ne kadar hemen her gün gerilimi körükleyici açıklamalar gelse de bir nokta unutulmamalıdır. Finansal piyasalarda yatırım araçlarının fiyatlamaları sadece anlık olarak yaşananları değil, yakın geleceği de içerir. Eğer bir gün gelen kötü bir habere rağmen fiyatta herhangi bir yükselme görülmezse (ki pek çok örneği gösterilebilir) artık zirve rakamların görüldüğü düşünülebilir. Ayrıca yapılan müzakerelerden gelebilecek en ufak olumlu bir haber güvenli liman özelliği gösteren yatırım araçlarına satış getirebileceği için bugünlerde destek noktalara özel dikkat etmek gerekmektedir.

Ons altın çok sert hareketler izlediği için gerek hareketli ortalamalar, gerekse trend desteği fiyata göre epey geride kaldı. Şu an 8 günlük hareketli ortalama 1952 USD seviyesinden, trend desteği ise 1942 USD seviyesinden geçmektedir. Bu tarz dönemlerde her yatırımcı kendi risk algısına göre grafiklerin zaman periyodunu daraltıp (4 saatlik, saatlik grafikler gibi) daha yakın destek ve dirençleri izleyebilir. Daha dar periyotlardaki 8 zaman dilimlik hareketli ortalama güzel bir destek takibi olabilir. Şu an için 2070 USD seviyesindeki ATH (All Time High) seviyesi test edildi. Önümüzdeki günlerde bu seviye aşılıp üzerinde kalıcılaşacak mı, yoksa grafik ikili tepe formasyonuna mı dönüşecek izleyip göreceğiz. Şu an için söyleyebileceğimiz en net durum ons altına olan talebin son derece kuvvetli olduğudur.

Ons Gümüş

Ons gümüş tarafında da daha önce belirttiğimiz 25,40 USD seviyesinin yukarı yönde kırılması ile birlikte yukarı yönlü hareket kuvvetlendi. Salı günü itibariyle 27 USD seviyesi test edildi. Şu an için 28,5 USD seviyesi yukarı yöndeki bir sonraki direnç noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. En kuvvetli destek noktası ise daha önce kırdığı 25,40 USD seviyesidir. Bu seviye hem trend, hem de hareketli ortalamalar açısından destek görevi görüp yükselişin devamı için önemli bir pivot bölgesidir.

Gram Altın

Gram altın yatırımcısı için daha önce görülen zirve bölgeler referans niteliğindedir. Fakat daha önce görülen zirveler USD/TL kaynaklı, bu seferki zirveler Ons altın kaynaklı yaşandı. Yani hareket tarzlarının birbirinden tamamen farklı olmasını bekleriz. Gram altın gibi iki farklı değişkenden etkilenen yatırım araçlarındaki asıl fiyat hareketini, hareketin kaynağını oluşturan değişkeni inceleyerek elde etmek daha sağlıklı olur. Bu nedenle özellikle volatilitenin yüksek olduğu bu günlerde volatiliteye neden olan ons altın ve ons gümüş hareketlerinin yapısını incelemek faydalı olacaktır.

Son olarak yaklaşan FED toplantısında alınacak kararlar da değerli metallerin hareketlerinde etkili olacaktır. Özellikle gelecek haftadan itibaren bir gözümüz de FED beklentilerinde ve kararlarında olacak gibi görünmektedir.

REKLAMI KAPAT X