Altın yatırımcısı için altın değerinde strateji

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın yatırımcısı için altın değerinde strateji
Osman Bayrak
23.02.2022 12:24

Bu hafta tüm yatırım araçları için son derece volatil geçmeye devam etmektedir. Ukrayna-Rusya arasındaki gerginliğin, kademe kademe yükselmesi yatırımcının risk algısını değiştirmeye aday görünmektedir. Bu nedenle, altın yatırımcısı için artık altın değerinde olan bir stratejinin detaylarını sizlerle paylaşacağım.

Gram Altın

Gram altın için pazartesi günü sizlerle paylaştığım grafiğin güncel halini yukarıda paylaşıyorum. Daha yakından incelediğinizde gram altının takip ettiği ilk trend ihlal edilmeden devam etmektedir. Dün her ne kadar ons altın cephesinde bir ara düzeltme yaşansa da, Dolar/TL’nin aynı zamanda bir yükseliş sergilemesi ile gram altında yukarı yönde bir hareket izlemiş olduk. Yukarıdaki grafiğe göre trend takip eden bir yatırımcı için temel nedenden bağımsız olarak pozisyonlar korunabilir görünmektedir.

Daralan bir üçgen içinde sıkışan gram altın yönünü yukarı çevirince iki önemli trendi takip etmeye başlamıştı. Hafta boyunca gelen haberler ile gerek ons altın, gerekse Dolar/TL cephesinde yaşanan hareketler gram altının bu trendlerin üzerinde kalıp kalamayacağını gösterecektir.

Gram altın için yukarıda sizlerle paylaştığım grafik saatlik bazda olup, saatlik bazda 840 TL seviyesi ilk trendin desteği, 810 TL ise ikinci trendin desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Trendler yukarı yönlü olduğu için, zamanla trend destekleri de yukarı yönde revize edilebilir. Burada bahsettiğim altın değerindeki trend takip stratejisine ek olarak fgram altının günlük grafiğinde 8 günlük hareketli ortalama da güvenilir bir destek seviyesi olarak izlenebilir. Bugün itibariyle 825 TL seviyesinde bulunan 8 günlük hareketli ortalama iki trend seviyesi arasında güvenilir bir destek olarak izlenebilir. Bu seviye altında olası kapanışlar gram altının yükseliş hareketini sorgulanır hale getirebilir.

Gram altın, 860 TL seviyesinde bulunan ilk hedefine doğru ilerlemektektedir. Bu hedefe ulaşılır ise fiyatın o zamanki karakteristiğine göre yeni bir yön aranabilir. Kuvvetli trend zamanlarında dahi fiyatların çift yönlü olduğunu unutmamalısınız. Fiyatlar bir süredir yukarı yönde adım adım ilerlese de gelebilecek olumlu açıklamalar ile kuvvetli bir geri çekilme yaşanabilir. Bu nedenle destek seviyeleri çok yakından izlenmelidir.  

Ons Altın

Gram altın yükselişine imzasını atan ons altın 1900 USD seviyesini kırması ile psikolojik olarak uzun zamandır altında bulunduğu bir seviyenin üzerinde kalma denemelerine başlamıştır. Ons altın için de gram altına benzer bir trend çalışmakta olup 1780 USD seviyesinden beri bu trend ihlal edilmeden ons altın yükselmektedir. Ons altında yükselişler ons altın fiyatı 8 günlük hareketli ortalama üzerinde kaldıkça devam edebilir. Bugün itibariyle 8 günlük hareketli ortalama 1882 USD seviyesinden geçmektedir. Olası bir düzeltme hareketinin güç kazanması için 8 günlük hareketli ortalamanın aşağı geçilmesi önemli bir gösterge olabilir.

Ons altın göstergelerini incelediğimizde ons altın günlük grafiklerinde RSI’nın 70 sınırına yeni ulaştığını görmekteyiz. Eğer aynı grafiğe saatlik bazda bakarsak RSI tarafında bir negatif uyumsuz olduğu görülebilir. Fakat burada çok dikkat edilmesi gereken bir durum var. Eğer fiyat ısrarlı şekilde yukarı gidecekse saatlik ya da 15 dakikalık bazda negatif uyumsuzluklar görülmesi normaldir. Hatta bazı örneklerde günlük bazda bile negatif uyumsuzluklar yaşanıp fiyatın yukarı gittiği durumlar da yaşanmaktadır. Bu nedenle sadece bir göstergeye bakarak yorum yapmak hatta aksiyon almak son derece riskli olabilir. RSI, MACD ve hareketli ortalamalar temel gerçeklikler ışığında değerlendirilmelidir.

           

REKLAMI KAPAT X