Altın yatırımcısı için trend takibinin önemi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın yatırımcısı için trend takibinin önemi
Osman Bayrak
21.02.2022 14:25

Geçtiğimiz hafta altın fiyatları her ne kadar Ukrayna-Rusya gerilimi etkisi altında fiyatlanmış olsa da altın fiyatlarında oluşan trendler göze çarpmaktadır. Bu nedenle altın yatırımcısı kısa vadeli olayların etkisinden ziyade, altın fiyatlarında oluşan trendleri takip etmesi son derece önemlidir.

Gram Altın

Yukarıdaki grafik gram altının saatlik hareketlerini gösteren bir grafiktir. Bu grafikte görebileceğiniz gibi daralan bir üçgen içinde hareket eden gram altın 800 TL seviyesinde bu üçgeni yukarı yönde kırdı ve 800-810 TL bandında bulunan direncinin üzerinde kalmayı başararak yukarı yönde bir trend oluşturdu. Bu hareket temel olarak ons altının Ukrayna-Rusya geriliminden beslenmesi sonucu ortaya çıktı. Fakat dikkat ederseniz yukarıdaki grafikte iki ayrı yukarı yönlü trend çizgisi bulunuyor. Bunun sebebi ons altının Ukrayna-Rusya gerilimi öncesinde de yukarı yönde hareket etmek istemesiydi. Savaş gerilimi ile birlikte ons altın kısa zamanda sert bir yukarı atak yaparak ikinci trend oluşmuş oldu.

Fiyat hareketlerinde net trendlerin görüldüğü zamanlarda izlenecek en doğru strateji trendleri takip etmektir. Eğer fiyatı baskılayacak yönde bir haber gelmesine rağmen bir trend kırılmıyorsa, o yatırım aracına yönelik oluşan talebin güçlü olduğu sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle gram altın yatırımcısı için ilk trend kırılması halinde ikinci trend bir destek olacaktır. Gram altın fiyatlarında bir düşüşten bahsedebilmek için ikinci trendin de aşağı yönde kırılması gerekir. Bu nedenle önümüzdeki 1 aylık süreçte gelen haberleri bu trendleri destekleyici ya da kırıcı yönde olup olmadığını izleyerek yorumlamalıyız. 

Gram altın için sıralı hedefler 837, 846 ve 860 TL’dir. 825 TL seviyesi ilk trendin, 805 TL seviyesi ise ikinci trendin destek seviyeleridir. Trendler yukarı yönlü olduğu için zamanla bu destekler de yukarı yönde hareket edebilir.

Ons Altın

Gram altındaki yükselişin ana sebebini oluşturan ons altını destekleyen iki ana etken vardır. Kısa vadede Ukrayna-Rusya geriliminin ulaşacağı seviye ons altın fiyatını yakından etkileyecektir. Bu konuda gelecek açıklamaları ve haberlerin yönlendirici etkilerini de göz önünde bulundurarak yorumlamak faydalı olacaktır. Dünyanın en önemli devlet başkanlarının devrede olduğu bir pazarlık süreci muhakkak çalkantılı sürecektir. Bu süreç de piyasalara yüksek volatilite olarak dönecektir.

Öte yandan, artık bir durum daha satın alınmaya başlandı. Yükselen ABD enflasyonuna karşılık artık FED’in zamanında yeterli miktarda faiz artıramayacağı senaryosu piyasalar tarafından yavaş yavaş satın alınmaya başlandı. ABD tarafında borsa endekslerinde yaşanan gerileme ve faiz oranlarının reelde negatif olması yatırımcıyı yavaş yavaş değerli metallere doğru yönlendirmektedir. Gerek kurumsal olarak merkez bankalarından, gerekse fonlardan gelen talep ile değerli metal fiyatlarının desteklendiğini görmekteyiz.    

Geçtiğimiz Haftanın Önemli Verileri

ABD Ocak Ayı ÜFE

Açıklanma Tarihi

15.02.2022/16:30

Bir Önceki Değer

% 0,3

Beklenen

% 0,5

Açıklanan

% 1

TCMB Repo Faiz Oranı

Açıklanma Tarihi

17.02.2022/14:00

Bir Önceki Değer

% 14

Beklenen

% 14

Açıklanan

% 14

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde en fazla sürpriz etki yaratan veri ABD Ocak ayı ÜFE verisi oldu. % 1’lik bir artış ile hem bir önceki aydan hem de beklenti değerinden oldukça yüksek bir veri geldi. Açıklanan % 1’lik ÜFE artışı ABD açısından TÜFE’de yaşanacak artışların devam edeceği anlamına gelmektedir. Maalesef maliyet kaynaklı enflasyon etkisi ortadan kaldırılmadan piyasa üzerindeki TÜFE etkisi de devam edecektir.

Haftalık Önemli Veriler

Bu hafta açıklanacak küresel verilerde sadece 4. Çeyrek 2021 ABD Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla verisini genel toparlanma açısından inceleyeceğiz. (Beklenti: % 7’lik bir artış olması yönünde)

REKLAMI KAPAT X