Altın yatırımcısını güldürmeyi başardı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın yatırımcısını güldürmeyi başardı
Osman Bayrak
11.11.2021 14:43

Dün açıklanan ABD enflasyon verisinin, beklentilerin üzerinde aylık bazda %0,9, yıllık bazda ise %6,2 açıklanması sonrasında, ons altın 1868 USD ile rekor bir yükseliş sergiledi. Aynı dakikalarda DXY endeksinin de yükselmesi ile USD/TL fiyatlarında 9,87 gibi rekor yaşanması, gram altın fiyatlarını 593 TL seviyesine kadar taşıdı. Ons altının adeta ezber bozan bir hareket sergilemesi kimileri için sürpriz olsa da, haftalardır teknik analiz ile ons altın takip eden bizler için çok da şaşırtıcı olmadı. İsterseniz gelişmeleri hem ons altın, hem de gram altın cephesi için analiz edelim.

Ons Altın

Ons altın ABD enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi ile büyük bir yükselişe imza attı. Anımsarsanız geçtiğimiz hafta da istihdam rakamları güçlü gelmesine rağmen bir yükseliş sergilemişti. Dikkat ederseniz eğer, ons altının aleyhine gibi görünen gelişmelere rağmen ons altının yükselmesi, ons altın cephesinde bir paradigma değişimine işaret etmektedir.

ABD Merkez Bankası FED, ABD’de yaşanan enflasyonun kalıcı olmadığını ve makul bir süre sonra düşüşe geçeceğini baz alarak para politikası oluşturuyordu. Fakat dün açıklanan yüksek enflasyon verisi, enflasyonun bahsedildiği gibi geçici olmadığı ve beklenenden de uzun süre yüksek kalması ihtimalini kuvvetlendirdi. Yüksek enflasyonun faiz artırımı yoluyla engellenmesi gerekecekken, FED’in zamansız bir faiz artırımı yaparak, hem finansal piyasalara zarar vermesi hem de reel piyasalarda soğumaya neden olması FED için kâbusun ta kendisi olabilir. Bu ihtimali düşünmeye başlayan piyasa, faiz artırımının enflasyonun gerisinde kalacağını, bu nedenle de negatif reel faizlerin bir süre bizimle olacağını ve dolayısı ile enflasyondan korunma aracı olarak altının tercih edileceğini baz alarak ons altın cephesinde alıcılı oldu. FED için düşünülen bu durumun doğruluğunu zaman içerisinde göreceğiz. Fakat artık ons altın için oluşan baskı ortamı yavaş yavaş ortadan kalkarak, yerini ons altını destekleyen bir ortama bırakmaya başlamaktadır.

Ons altına teknik açıdan bakarsak, geçen hafta sizlerle paylaştığım grafikte görülen 1830 USD seviyesi dün açıklanan veri ile kuvvetli şekilde yukarı kırılmış oldu. Bu nedenle ons altının bugün ve yarın yapacağı kapanışlar çok daha önemli hale geldi. Ons altın, eğer haftayı 1830 USD seviyesi üzerinde kapatırsa teknik olarak 2070 USD seviyesinden gelen düşen direnç kırılmış olacaktır. Ağustos 2020’den beri süren düşen trendin kırılması, yükselişe aday bir ons altını önümüze çıkarmaktadır. Bu aşamada ons altın için sıralı hedeflerimiz 1870 USD ve 1920 USD olarak önümüze çıksa da hedefleri konuşmak için hafta kapanışını görmek faydalı olacaktır. Bu hedefler arasında da çeşitli ara dirençler olsa da hareketin kazanacağı momentum bizlere hangi hedefi nasıl geçebileceğine dair bir ipucu verecektir.

Gram Altın    

Gram altın, dün yaşanan rekor yükselişlerle 593 TL seviyesine kadar yükseldi. Gram altın yatırımcısını bu güne kadar USD/TL desteklerken, dün ilk kez ons altın cephesinden de anlamlı bir destek gelmiş oldu. Ons altın haftayı 1830 USD seviyesi üzerinde kapatırsa, yeni yükseklere aday olduğu için gram altın cephesinde yeni yükseklerin görülmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Gelecek hafta yapılacak olan TCMB PPK toplantısının USD/TL fiyatlarında bir volatiliteye neden olması beklenirken, USD/TL’nin kısa zamanda büyük bir yükseliş sergilemiş olması temkinli olmayı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle USD/TL’de yükselen trendi yakından takip edip, olası bir düzeltmede USD/TL riskimizi hedge edebilirsiniz (VIOP piyasasındaki araçları bu açıdan inceleyebilirsiniz). Bu sayede, ons altında yaşanabilecek olası bir yükselişten de azami derecede faydalanabiliriz.

Uzun süredir sabreden altın yatırımcısının yüzündeki gülümsemenin uzun sürmesi dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X