Altın yatırımcısını kısa vadede ne bekliyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın yatırımcısını kısa vadede ne bekliyor?
Osman Bayrak
17.11.2021 10:04

Gram altın yatırımcısı hızla yükselen altın fiyatları ile mutlu bir hafta geçirmeye devam ediyor. Dün Dolar/TL’de yaşanan ani yükseliş ile 630 TL seviyeleri test edilerek yeni bir rekora imza atıldı. Ons altın cephesinde ise FED üyesi Bullard’ın açıklamaları ve sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı verileri sonrası 1870 USD seviyesindeki dirençten dönülmüş oldu.  

Ons Altın

Ons altında yaşanan 1830 USD direnci üzerindeki kuvvetli yükseliş bir düzeltme yapmadan 1870 USD seviyesine kadar ulaştı. Teknik olarak ons altının günlük grafiğini incelediğimizde, ons altının son 5 iş gününde 1870 USD seviyesine sadece temasları oldu fakat üzerinde kapanış alamadı. Dün ise ABD kapasite kullanım oranı %75,8’lik beklentinin aksine %76,4 olarak açıklandı. Bu veriye paralel olarak, ABD sanayi üretimi ise %0,7’lik bir artış beklentisinin çok üzerinde %1,6 gibi kuvvetli bir yükseliş sergiledi.

Bu veriler, ABD sanayiinde işlerin yolunda olduğunu ve ekonomisinin büyüme yolunda olduğunu göstermiş oldu. Doğal olarak bu kuvvetli veriler, Dolar endeksi DXY’nin güçlenmesini sağlayarak ons altın gibi değerli metallerde satış yaşanmasına neden oldu. Önümüzdeki süreçte de ABD cephesinde açıklanan her kuvvetli veri, ons altın cephesinde satış için bir neden olarak görülebilir.

Diğer taraftan, FED üyesi Bullard enflasyondaki yüksekliğe dikkat çekerek FED’in gelecek toplantılarda daha şahin bir tona yakın olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca 2022 yılında piyasa beklentisi olan 2 kez faiz artırımını da desteklediğini açıkladı. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi gün geçtikçe daha şahin bir ton kullanan FED görmemiz daha olası görünmektedir.

Ons altının 1768 USD seviyesinden başlattığı yükselen hareketi, 1870 USD altındaki fiyatlama ile kırılmış gibi görünmektedir. Bu nedenle olası bir düzeltme hareketinde fiyatların ilk olarak 1845 USD ardından ise 1830 USD üzerinde tutunup tutunamayacağını izleyeceğiz. 1830 USD seviyesi, 2070 USD seviyesinden gelen düşen trendin geçtiği nokta olduğu için, ons altının bu seviyenin üzerinde kalması yükselişler için hayati önem taşımaktadır.

Gram Altın       

Gram altın fiyatlarında dün görülen 630 TL’lik zirve fiyatın ana unsuru Dolar/TL kurunda yaşanan ani yükseliş oldu. Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararından ötürü piyasadaki volatilite son derece yüksek seyretmektedir. Bu volatilite de gram altın fiyatlarını yeni zirvelere taşımaktadır. Bu aşamada Dolar/TL tarafında yaşanan bir aşırılaşma söz konusu olduğu için kısa vadede yeni zirveleri vermek çok da anlamlı görünmemektedir. Fakat kısa vade yatırımcılar için gram altının 586 TL altında kapanışlar alması yükselişlerin bir süre durulması anlamına gelebileceği için 586 TL üzerindeki fiyatlamaların yükselişin devamı anlamına geleceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Dolar/TL cephesinde görülen yükselişler geçmiş veriler ışığında incelendiğinde, yükselişe başladığı noktadan ortalama %28 artış göstererek zirve yaptığı görülmektedir. Örnek olarak uzun süre 6,85 TL seviyesinde konsolide olduktan sonra ulaştığı 8,60 TL zirvesi ve 6,90 seviyesinden başlayıp 8,78 TL zirvesinde mola verdiği hareketler gösterilebilir. Bu açıdan bakıldığında 8,30 TL’den başlayan bu yükseliş hareketinin artık 10,50 TL üzerinde zirve seviyeye yakın olduğu söylenebilir.

Bu aşamada sahip olacağımız kuvvetli bir strateji, olası geri çekilmelerde koruyucu kalkan görevi görebilir. Bu nedenle, gram altının 8 günlük hareketli ortalama değerinin olası altındaki fiyatlamalar bir düzeltmenin habercisi olacağı için, bu değerin altındaki olası fiyatlamalara dikkatle yaklaşmak gerekecektir. Bugün itibariyle bu değer 585-590 TL bandından geçtiği için, bu bandın üzerinde hareketin devam etmesi, altında ise bir düzeltme sürecinin başlaması beklenebilir.  

REKLAMI KAPAT X