Altın Yatırımı için Altın Stratejiler: Trend Takibi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altın Yatırımı için Altın Stratejiler: Trend Takibi
Osman Bayrak
12.10.2021 11:01

Altın yatırımı yaparken genellikle enflasyondan korunma amacı ile fiyatların geçmişine bakmadan karar verildiğini görüyoruz. Fakat bizi kazanca götürecek en önemli dayanağımız, gram altın fiyatlarında yaşanan yükselen trenddir. Bugün, gram altın yatırımı yaparken trend analizinin öneminden bahsedeceğim.

Altın yatırımı yaparken aklımızın bir köşesinde olması gereken altın değerinde bir kural vardır: “Trend is Your Friend” yani trend dostunuzdur. Altına yatırımcısı genellikle yerel ya da küresel sorunların, altın fiyatlarını yakın gelecekte yeni zirvelere taşıyacağı beklentisine sahiptir. Fakat yatırımcıyı kazanca götürecek olan aslında beklentiler ve kaygılar değil, fiyatın oluşturacağı bir yükseliş trendidir. Altına yatırım yaptığınız dönemde, eğer altın fiyatları uzun süredir sürdürdüğü bir yükseliş trendini kırmış ve bir süredir düşüş eğilimine başlamış ise muhtemelen düşen trendin sonlandığı ana kadar zamanınız ve paranız eridiği gibi, stresiniz de sürekli artacaktır. Yatırımcılar genellikle fiyatın çok daha yükseleceğine inandığı zamanlarda, fiyat yükseliş trendinin sonlarına yaklaşmıştır. Tam aksine fiyatların artık kolay kolay yükselemeyeceğine inandığı zamanlar, dönüşün yakın olduğu anlardır. İşte sizi bu yanlış yaklaşımdan uzaklaştıracak altın değerindeki soru şudur: Fiyatlar hangi trendin içinde?

Yukarıda anlattığım yaklaşımı gram altının yakın geçmişteki fiyat hareketleri ile örneklendirelim isterseniz. Gram altın fiyatları Rahip Brunson krizinin yaşandığı Ağustos 2018’de 280 lira zirvesini gördü. Sonrasında Eylül ayında TCMB politika faizinde radikal bir artış yapınca, fiyatlar gördüğü zirveden düşüşe başladı. Bu düşüş yaklaşık 3 ay sürdü ve fiyatların tekrar aynı seviyeye yükselmesi 9 ay sürdü! Ortalama bir yatırımcı, düşüşün herhangi bir yerinde “buradan döner artık” umudu ile yatırım yapar ve fiyatlar yatırım yaptığı fiyata geri gelene kadar tüm sabrını ve ümidini tüketir. Hâlbuki, düşen kanalın kırıldığından emin olmadan yatırım yapılmaması gerekir. Grafik üzerinde fiyatları incelediğinizde Aralık 2018’de gram altın pozisyonu almak, stratejik olarak doğru bir karardı. Nedeni ise 280 USD’den başlayan düşen kanal hareketi 200 USD üzerinde düşen ekseni yukarı doğru kırmıştı.

Trend yakalandıktan sonra ise trend tekrar kırılmadığı sürece, söylentileri bir kenara bırakıp yatırımınızı devam ettirmeniz gerekir. Bu sayede Aralık 2018’de açtığınız pozisyonu, Aralık 2019’a kadar yükselen bir trend kanalı içinde, sonrasında ise yükseliş açısı daha da dikleşen (yani fiyat artışlarının daha da sertleştiği) bir trend kanalı içinde takip edebilirdiniz. Kasım 2020’de Coronavirüs aşısının bulunması ve TCMB Başkanı’nın değişmesi ile gram altın fiyatlarında yaşanan uzun soluklu trendin kırılması, pozisyonların kapatılması için yeterli bir temel etkendi. Burada özellikle vurgulamak isterim ki asla ama asla tepe ve dipleri yakalama kaygımız olmamalı. Çünkü bu noktaları yakalamanın şanstan başka bir açıklaması yok. Fakat doğru trendi analiz etmek, trend ile aynı yönde hareket etmek için yeterli argümanımız ve teknik alt yapımız vardır.

Sonuç olarak, gram altın yatırımlarınızı yaparken fiyatların oluşturacağı trendi yakından izlemek sizi kazanca götürecek önemli stratejilerin başında gelmektedir.

Trend her zaman dostumuzdur!

REKLAMI KAPAT X