Altında ilk trendin aşağı kırılması nasıl yorumlanmalı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altında ilk trendin aşağı kırılması nasıl yorumlanmalı?
Osman Bayrak
28.02.2022 14:56

Son derece volatil bir haftayı geride bıraktık. Maalesef Ukrayna-Rusya gerginliğinin bir sıcak çatışmaya dönmesi ile birlikte değerli metal fiyatlarında rekorlar yaşandı. Fakat haftanın son gününde açıklanan yaptırımların etkisi ile bir kar satışı yaşandı ve gram altın ilk trendini aşağı yönde kırarak haftayı kapattı.

Gram Altın

Gram altın geçtiğimiz haftayı 840 TL seviyesinden kapattı. Özellikle cuma günü aşağı yönde oluşan fiyatlama derinleşti. Bu derinleşme ile takip ettiği ilk trend desteği olan 850 TL seviyesi aşağı yönde kırılmış oldu. Aslında bu hareketten önce bu kırılımın geleceği çok açık bir şekilde kendini belli etmişti. 920 TL seviyesinden başlayan ilk şok düşüş, 844 TL seviyesinde sonlanmış ve fiyat geri dönmüştü. Fakat bu geri dönüşün 4 saatlik grafiklerinde 870 TL seviyesi adeta bir direnç gibi çalıştı ve 864 TL seviyesinde oluşan kararsız bir mum ile dönüş sinyali verilmiş oldu. Bu noktadan sonra oluşan kuvvetli düşüş hareketi fiyatı 835 TL seviyesine sürüklemiş oldu. Peki neden 860 TL seviyesi bir pivot olarak çalıştı? Çünkü gram altın 800 TL’yi aşması ile daralan bir üçgen hareketinin içinden çıktı ve bu üçgenin hedefi hatırlarsanız 865 TL idi. Önceki analizlerimi takip edenler hem gram altında olası yükselişin öncelikle ons altın kaynaklı olabileceğini, hem de hedefin 860 TL seviyesi olabileceğini hatırlayacaktır.

Gram altında bu düzeltme hareketi, sadece oluşan ikinci trendi kırabilmiş durumdadır. Bu nedenle gram altına hala yükselen trend üzerinde bakmak yanlış olmaz. Gram altın için kalıcı bir düzeltme ya da yatay bant hareketinin görülmesi için bu hafta 815 TL seviyesinin kırılması son derece önemlidir. Bu nedenle gram altının aşağı yönde önemli destekleri 815 ve 795 TL seviyeleridir. Fiyatın yukarı yönde hareket etmesi için de son 2 günde oluşan aşağı yöndeki trendin yukarı yönde kırılması gerekmektedir. Bu trendin yukarı kırılması için fiyatın 844 TL üzerinde kapanış alması önemlidir. Eğer bu kapanış görülürse ilk önemli direnç noktası 855 TL seviyesi olabilir. 855 TL seviyesi üzerinde fiyat daha önce kırdığı trend üzerine atacağı için, bu seviyenin kırılması halinde yeni bir yükselen kanal hareketinin önü açılmış olabilir.   

Ons Altın

Ons altın cephesinde de fiyat önemli bir trendi kırarak, trendin hemen altında 1889 USD seviyesinde kapanış aldı. Fiyatın 1890 USD üzerinde kalıcı olması halinde ons altındaki yükselişin devamı beklenebilir. Aksi durumda düzeltme hareketi 1880 ve 1850 USD seviyelerini izleyebilir. 1850 USD seviyesi ons altın için kritik bir destek konumundadır. Yukarı yönde hareketlerde ise 1916 USD seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkabilir. Ons altın fiyatını bu seviye üzerine taşıyabilecek bir gelişme, ons altında zirve tekrarı olabilecek olan 1970 USD seviyesinin görülmesine, hatta aşılmasına neden olabilir.

Haftalık Önemli Veriler

Bu hafta tüm dünya için ÜFE ve TÜFE verileri açısından önemli bir hafta olacak. Şubat ayı ABD ve Türkiye TÜFE oranları yatırımcılar tarafında yakından takip edilecektir. Ayrıca ABD tarafında açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, FED kararı çerçevesinde etkileyici öneme sahip olduğu için değerli metaller açısından takibimizde olacaktır.            

Euro bölgesi Şubat TÜFE

Açıklanma Tarihi

02.03.2022/13:00

Bir Önceki Değer

% 5,1

Beklenen

% 5,3

Açıklanan

-

Şubat Ayı TR TÜFE

Açıklanma Tarihi

03.03.2022/13:00

Bir Önceki Değer

% 11,1

Beklenen

% 3,8

Açıklanan

-

ABD Şubat Tarım dışı istihdam

Açıklanma Tarihi

04.03.2022/16:30

Bir Önceki Değer

467 K

Beklenen

450 K

Açıklanan

-

 

             

             

             

REKLAMI KAPAT X