Altında yükselen trend kırıldı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altında yükselen trend kırıldı
Osman Bayrak
30.03.2022 11:10

Gram altında 767 TL’den başlayan yükselen trend, dün Ukrayna-Rusya heyetlerinin İstanbul’da yaptıkları görüşmeden olumlu açıklamaların gelmesi ile kırılmış oldu. 922 TL seviyesinde bulunan trend desteği etrafında bütün gün fiyatlanarak gelen haberler ile sert bir şekilde yönünü aşağı çevirdi.

Ons Altın

Ons altın için daha önce ısrarla vurguladığım 1930 USD seviyesi olası aşağı yönlü kırılım için son destek noktasıydı. Dün gelen olumlu haberler sonrası ons altında bu seviye altına sert geri çekilmeler yaşandığını gözlemledik. Gün içi gördüğü en düşük değer olan 1890 USD seviyesi daha önce sizlere verdiğim önemli desteklerden ilkiydi. Bu destekten güç toplayan ons altın için 1925 USD seviyesi ciddi bir direnç haline gelmiş görünmektedir. Ons altın cephesinde olası 1925 USD seviyesine dek görülebilecek yükselişler tepki yükselişi olarak kabul edilebilir. Ancak 1925 USD seviyesi üzerinde bir kalıcılaşma olması halinde bir yükseliş hareketinden bahsedebiliriz.

Diğer taraftan piyasaya düşen haberler gerilimin azalması yönünde olduğu için değerli metaller bu haberleri bir satış fırsatı olarak değerlendirdi. Haber akışının bu yönde sürmesi ve sahada yaşanan gelişmelerin de gelen haberleri desteklemesi halinde düşüş hareketinin bir süre daha devam etmesi beklenebilir. Yine 1890 USD seviyesi çok önemli bir destek olarak karşımıza çıkacaktır. Bu desteğin olası kırılması halinde ise bir sonraki hedef 1840 USD olarak görülmektedir. 1840 USD seviyesindeki destek kuvvetli bir destek olduğu için görülmesi halinde kırılması için ekstra bir haber akış desteği gerekebilir. Göstergeler tarafında gerek MACD gerekse RSI düşüş yönündeki hareketi desteklemektedir.

Gram Altın

Dün piyasalara düşen haber akışı hem ons altının hem de Dolar/TL’nin gerilemesine neden olmuştu. Bu gerileme neticesinde gram altın 767 TL seviyesinden beri takip ettiği yükselen trendini kırarak kuvvetli bir geri çekilme yaşadı. Dünkü geri çekilmede görülen en düşük seviye 885 TL olup, bu seviyeden kısa sürede bir tepki yaşandı. Buradan hareketle bir önceki yazımda belirttiğim 892 TL’de yer alan destek seviyesinin dün için çalıştığını söyleyebiliriz. Bu nedenle 892 TL seviyesinde bulunan desteğin kırılıp kırılmadığı önümüzdeki süreçte önem kazandı. Olası düşüş hareketinin devamında bir sonraki destek noktası 868 TL olarak karşımıza çıkacaktır. Düşüş hareketinin derinleşmesi halinde ise bir sonraki destek noktası 844 TL olacaktır. Dün yaşanan düşüşten sonra yaşanabilecek bir tepki hareketi 940 TL seviyesine kadar sürebilir. 767 TL’den başlayan yükselen trende tekrar girebilmek için bu seviye üzerinde kapanış alması gerekmektedir. Bu nedenle kısa vadede olası yükselişlerde bu seviye üzerine dek ve bu seviye üzerinde kalıcılaşma olup olmadığını ana yükselen trendin devamı açısından izleyeceğiz.

Gram altın tarafında Ukrayna-Rusya gerginliği sahada yaşananlarla geride kalırsa ise ana gündem maddesi global enflasyon dalgası olacaktır. Bu yıl içinde finansal piyasalarda gündemin sıklıkla değişebileceği ve sert hareketlerin yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu tarz dönemlerde pozisyon sahibi olmadan önce belirlenen hedefler ve destekler karar aşamasında bizlere çok destek olacaktır.                

REKLAMI KAPAT X