Altındaki geri çekilme nereye kadar sürebilir?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altındaki geri çekilme nereye kadar sürebilir?
Osman Bayrak
20.04.2022 12:55

Dün ons altın fiyatında görülen kayda değer geri çekilme ile ons altın 1965 USD seviyesinde bulunan yatay kanal desteğini aşağı yönde kırdı. Bu geri çekilme etkisinde kalan gram altın da 925 TL’den geçen yükselen trend desteğini aşağı kırımış oldu. Gram altında yaşanan bu geri çekilmenin nereye kadar sürebileceğinin izlerini analiz edelim.

Ons Altın  

Ons altın haftaya yükselişle başlamıştı. Pazartesi günü 1998 USD seviyesi test edilmesine rağmen, bu seviyeden kapanış alamadı. Kapanışın 1978 USD seviyesinden gerçekleşmesi ile birlikte günlük grafikte ters çekiç formasyonu oluştu. Teknik analiz kurallarına göre, yükselen trendlerde görülen ters çekiç formasyonunu takip eden günkü fiyat hareketleri son derece önemlidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde salı günü yaşanan geri çekilme aslında çok da sürpriz olmadı. Ons altın neredeyse 8 günde elde ettiği yükselişi bir günde geri vermiş oldu.

Salı günü görülen bu önemli geri çekilmeden sonra, ons altın yeniden 1920-1965 USD yatay bandına girmiş oldu. Bu hafta olası tepki yükselişleri ile birlikte ons altın fiyatının bu bant içinde kalıp kalamayacağını yakından izleyeceğiz. Düşüş hareketinin devam etmesi halinde göstergeler de sat sinyali üretmeye başlayacağı için yükseliş umutları iyiden iyiye zayıflayacaktır.

Gram Altın

Ons altında yaşanan zirve dönüş hareketi gram altına da 13 TL’lik bir satış dalgasını beraberinde getirdi. Gram altın fiyatlaması üzerinde son dönemlerde ons altın çok etkili olduğu için gram altının günlük grafiğinde de ons altına benzer şekilde ters çekiç formasyonu oluştu. Normal olarak oluşan formasyonu takip eden günde kuvvetli bir satış dalgası yaşandı.

Gram altının günlük grafiğinde iki önemli trend yaşanıyor. Trendlerden ilki gram altının 765 TL’den başlayan, 790 TL’de onay alan ana yükselen trendidir. İkinci trend ise 897 TL’den başlayan ara yükselen trenddir. Dün yaşanan düşüş ile 897 TL’den başlayan ara yükselen trend kırılmış oldu.

Öte yandan oluşan ters çekiç formasyonu ile daha önce görülen 938 TL zirve seviyesi aşılamamış oldu. Böylece gram altın fiyatında alçalan zirveler görülmeye başlamış oldu. Tam da bu noktada gram altının ana yükselen trendini kalıcı olarak kırıp kıramayacağını yakından izleyeceğiz. Gram altın fiyatının 915 TL altında gün kapanışı alması halinde, 891 TL seviyesi yeni hedef haline gelebilir.

Altın / Gümüş Rasyosu

Ons altında yaşanan kuvvetli geri dönüşe paralel olarak ons gümüş tarafında da ciddi bir geri dönüş yaşandı. Altın piyasası gümüş piyasasına göre daha derinlikli olduğu için gümüş fiyatında görülen geri çekilme daha derin oldu. Bu nedenle de altın gümüş rasyosu yönünü yukarı çevirdi. Her ne kadar altın gümüş rasyosu yönünü tekrar yukarı çevirse de rasyonun günlük grafiğinde bir OBO formasyonu iyiden iyiye ortaya çıkmış oldu. Değerli metallerde görülebilecek yeni bir yükseliş dalgası için altın gümüş rasyosunun 75 seviyesini aşağı yönde kırması gerekecektir. Şu an 77,8 seviyesinde bulunan rasyonun 79 seviyesini yukarı yönde kırıp kırmayacağı da değerli metallerde görülecek zayıflamanın devamı açısından izlenecektir.

REKLAMI KAPAT X