Beş yılın ardından gelen faiz indirimi euroyu nasıl etkileyecek?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Beş yılın ardından gelen faiz indirimi euroyu nasıl etkileyecek?
Hamit Alp Ünlü
07.06.2024 16:52

Avrupa Merkez Bankası beş yılın ardından ilk kez dün faiz indirme kararı almıştı. Peki, ECB’nin bu kararı sonrası euro/TL’de beklenti ne yönde?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) haziran ayı para politikası toplantısını  dün gerçekleştirdi ve faiz kararını açıkladı. Buna göre üç ana faiz olan refinansman faizi, mevduat faizi ve marjinal fonlama faizi 25’er baz puan düşürülerek sırasıyla yüzde 4,25, yüzde 3,75 ve yüzde 4,5 seviyesine çekildi. Alınan bu karar piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşmekle birlikte ECB, Kanada Merkez Bankasının ardından faiz indirimi gerçekleştiren ikinci büyük merkez bankası oldu. Bu aynı zamanda ECB’nin 2019 yılından bu yana gerçekleştirdiği ilk faiz indirimi olarak kayıtlara geçti.

İLGİLİ HABER Avrupa Merkez Bankası 5 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirdi Avrupa Merkez Bankası (ECB), haziran ayı olağan para politikası toplantısının ardından "Euro Bölgesi’nde enflasyonun zayıf ekonomik büyümeden daha az sorun teşkil etmeye başlaması" nedeniyle yaklaşık 5 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirdi.

Aylık enflasyon mayıs ayında gerilemişti

Euro Bölgesi’nde enflasyon mayıs ayında sürpriz bir şekilde artış göstermişti. Nisan ayında yüzde 2,4 olarak açıklanan yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi mayıs ayında piyasa beklentisi olan yüzde 2,5’ten daha yüksek olacak şekilde yüzde 2,6 olarak açıklanmış fakat fiyat artışları açısından daha büyük önem teşkil eden aylık TÜFE ise yüzde 0,6 seviyesinden yüzde 0,2 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek enflasyonda da benzer bir tablo göze çarpmıştı. Yüzde 2,7 seviyesinde sabit kalması beklenen yıllık çekirdek TÜFE mayıs ayında yüzde 2,9 seviyesine yükselmiş, buna karşın uzun süredir inatçı seyreden aylık çekirdek TÜFE ise yüzde 0,7 seviyesinden yüzde 0,4 seviyesine gerilemişti.

ECB Başkanı ve üyeleri ise faiz indirimi gerçekleştirmek için enflasyondaki gerilemeye yönelik ikna edici gelişmeler görülmesi gerektiğini defalarca dile getirmişti. Mayıs ayında enflasyon oranında görülen söz konusu gerileme de ECB için yeterli olmuş olacak ki, planlanan faiz indirimlerinden ilki bu ayki toplantının ardından gerçekleşmiş oldu.

Ortak para birimi euro nasıl hareket edecek?

Yukarıda da belirtildiği gibi ECB, büyük merkez bankaları arasında faiz indirimi gerçekleştiren ilk iki merkez bankasından biri oldu. Nisan ayında ECB Başkan Christine Lagarde, faiz indirimini destekleyen açıklamalarda bulunmuş, bunu takiben piyasalarda faiz indirimine yönelik bir fiyatlama, beklenti ve heyecan oluşmuştu. Kararın açıklanmasından önce dahi, Avrupa borsaları borçlanma maliyetlerinin azalacağı beklentisi ile iyimser bir seyir izlemekte idi.

Ancak kararın ardından haftanın son iş gününde, söz konusu yazının kaleme alındığı dakikalarda İngiltere'nin FTSE Endeksi 35 puan düşüşle 8.253,47, Almanya'nın DAX Endeksi 122,5 puan düşüşle 18.523,95, Fransa'nın CAC 40 Endeksi 52 puan düşüşle 7.987 ve İtalya'nın FTSE MIB Endeksi 139 puan düşüşle 34.755 seviyesine seyrediyor.

Ortak para birimi euro ise karar öncesinde yatay bir seyir izlemekte idi. Kararın ardından yukarı yönlü harekete geçen euro/dolar çaprazı, kararın ardından yukarı yönlü bir harekete başlasa da 1,09 seviyesinde bir dirençle karşılaştı ve şu an itibarıyla yüzde 0,49 düşüşle 1,0833 seviyesinde seyrediyor.

Euro/TL ise haftanın son işlem gününde yüzde 0,59 gerileme ile 35 seviyesinin altında fiyatlanıyor.

ECB Başkanı Lagarde, ECB’nin bir faiz oranı patikasına bağlı kalma konusunda önceden taahhütte bulunmadığını, faiz indirimlerinin verilere bağlı olacağını ve ECB’nin hangi hızda ilerleyeceğinin ve bunun ne kadar zaman alacağının oldukça belirsiz olduğunu ifade etti. Öte yandan diğer ECB kurmayları da faiz indirimine destek çıkarak, gelecek faiz indirimlerine de kapıyı kapatmadılar. Özetle, ortak para biriminin ilerleyişinde doların ve Türk lirasının performansı etkili olacaktır. Fed’in faiz indirimi gerçekleştirmemesi halinde euro/dolar çaprazında gerileme devam edebilir. Aynı şekilde, Türk lirasının son dönemdeki performansını koruması durumunda euro/TL çaprazında da kayıplar sürebilir.

 

REKLAMI KAPAT X