Biden’ın teşvik paketi altın ve gümüşü nasıl etkiledi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Biden’ın teşvik paketi altın ve gümüşü nasıl etkiledi?
İrem Çorum
26.01.2021 17:26

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden bu yana piyasalarda hareketlenme söz konusu. Peki bu durum değerli metallere nasıl yansıyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden bu yana hızlıca Kovid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı etkileri azaltmak adına birtakım inisiyatifler almaya başladı. Alınan inisiyatifler sonrasında piyasalarda risk iştahının arttığını belirten analistler, altın ve gümüşten kaçışların arttığını dile getiriyor.

Ons altın

Grafik 1: Ons altının haftalık performansı

Piyasalarda artan risk iştahı, ons altın (XAU/USD) piyasasını derinden etkilemiş görünüyor. Haftaya sert bir düşüş ile başlayan ons altın, 1855 seviyelerinde ilerliyor. ABD Başkanı Biden’ın senatoya sunacağı teşvik paketinin etkisi dışında, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de düşmesinin de etkileri gözlemleniyor. Bunların dışında, Amerikan Merkez Bankası Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu hafta çarşamba günü gerçekleşecek ve piyasalar Fed’in alacağı kararları dikkatle takip edecek.

Ons altında analistler 1766 seviyesini destek, 1930 seviyesini ise direnç olarak belirtiyor.

Güne 1855,90 Amerikan dolarından başlayan ons altın, saat 17.20 itibariyle piyasalarda 1856 Amerikan dolarından işlem görüyor.

Ons gümüş

Grafik 2: Ons gümüşün haftalık performansı

ABD Başkanı Biden’ın teşvik paketinin değeri 1,9 trilyon Amerikan doları kadar, fakat bu kadar büyük bir teşvik paketinin Senato tarafından onaylanıp onaylanmayacağı ise belirsiz. Analistler, paketin Senato tarafından onaylanmaması durumunda ons gümüşün (XAG/USD) yükselmesinin önü kesileceğini düşünüyor. Öte yandan, analistler, birçok ülkede uygulanan teşvik paketlerinin ons gümüş fiyatlarını uzun vadede artıracağı düşüncesi içerisinde olduğunu belirtiyor.

Analistler ons gümüşte 24,20 seviyesini destek, 26,65 seviyesini ise direnç olarak belirtiyor.

Günü 25,37 Amerikan dolarından açan ons gümüş, saat 17.20 itibariyle 25,49 Amerikan dolarından işlem görüyor.

Gram altın ve gram gümüş

Grafik 3: Gram altının haftalık performansı

ABD’deki gelişmeler dışında, geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı faiz kararı gram altın (GAU/TRY) ve gram gümüş (XAGg/TRY) fiyatlarını etkilemiş görünüyor. Analistlere göre, politika faizinin yüzde 17 seviyesinde sabit tutulması sonrasında Türk lirası güçlü bir duruş sergilemeye devam ediyor. Bunların dışında yaşanan gelişmelerden bir diğeri ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü değiştirmemesi ve 2021 yılı için büyüme beklentilerini yukarı yönlü değiştirmesi oldu. Dolayısıyla, Türkiye piyasalarında olumlu bir algı oluştu.

Öte yandan, ocak ayı için açıklanan imalat güveni verisi bir önceki aya kıyasla artmasına rağmen, kapasite kullanım oranında bir azalma gözlemlendi. Analistler, bu gelişmelerin ışığında, Amerikan doları/Türk lirası (USD/TRY) döviz kurunun haftaya düşüş ile başladığını belirtiyor.

Hem yurt dışı hem de yurt içi piyasalarda yaşanan gelişmeler incelendiğinde, analistler gram altının fiyatında destek seviyelerinin 427 ve 415 olarak açıklarken, 450 ve 457 seviyelerinin direnç olarak belirtiyor.

Güne 442,28 Türk lirasından başlayan gram altın, saat 17.20 itibariyle 438,26 Türk lirasından işlem görüyor.

Grafik 4: Gram gümüşün haftalık performansı

Türk lirasının iyi görünümü ve yurt içi piyasalarındaki olumlu tavır, gram gümüş fiyatlarında etkisini göstermeye devam ediyor.

Gram gümüş günü 6,05 Türk lirasından açtı ve saat 17.20 itibariyle 6,01 Türk lirasından işlem görüyor.

REKLAMI KAPAT X