Binance Coin (BNB) ve Shiba Inu (SHIB) Analizi 

Okuma Süresi: 3 Dakika
Binance Coin (BNB) ve Shiba Inu (SHIB) Analizi 
Egemen Baş
25.02.2022 14:09

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin operasyonel boyuta ulaşması ile birlikte geçtiğimiz gün kripto para piyasalarında kayda değer düşüşler yaşandı. Politik etmenlerin, savaşların ve belirsizliğin yatırım piyasalarına oldukça güçlü etkileri olduğunu bugün örneğinde görmüş bulunmaktayız. Bu açıdan incelendiği zaman önümüzdeki süreçte piyasaların oldukça değişken olacağı göz önünde bulunduruluyor. 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bütün kripto para yatırım araçları üzerinde işlem yapmadan önce toplam kripto piyasa değeri ve Bitcoin’in hareketleri dikkatle incelenmelidir. Bu yüzden küresel anlamda bir kriz söz konusu olan bu günlerde işlem yapılırken piyasanın genel durumu önce incelenmeli, arkasından belirlenen kripto paralar değerlendirilmelidir. Bu bağlamda ilk bakışta Bitcoin 34322,28 ABD Doları seviyesini test ederken kripto toplam piyasa değeri ise 1.5 Trilyon ABD Doları seviyelerini test etti. Ayrıca bu düzeyde hareketli piyasa hareketleri söz konusuyken işlemlerde mutlaka bir zarar durdurma emri(stop-loss) oluşturmayı önemli gördüğümü belirterek ilk kripto paramıza geçiş yapıyorum.

Binance Coin (BNB)

  • Kritik destek seviyesi: 333.4 ABD Doları
  • Kritik direnç seviyesi: 439 ABD Doları

Temel analiz bakış açısıyla,

BNB bugün itibariyle 2,926,619,951 ABD Doları günlük işlem hacmi ile 359.53 ABD Doları seviyelerinde işlem görerek CoinMarketCap’de 4. Sırada yer alıyor. 2017 Haziran ayında kullanılmaya başlayan Binance Coin pek çok yatırımcının da birincil olarak kullandığı Binance Borsası’nın kripto para birimi. Bunun yanısıra BNB bütün Binance ekosistemi içerisinde büyük ve küçük çok sayıda projeye dahil bir kripto paradır. Geçtiğimiz gün gelen savaş haberi ile birlikte önceki gün olan piyasa fiyatından %12.36 düşüş ile 333 ABD Doları seviyelerini test etmiş fakat görselde de görüleceği üzere ilerleyen saatlerdeki düzeltmeler ile diğer piyasa kripto paralarına göre görece dayanıklı olarak günü tamamlamıştır.

Teknik açıdan bakarsak,

Güzel bir destekten tepki alarak kendini yukarı atması her ne kadar olumlu da yorumlanabilse,

RSI(14) indikatörü 38,768 değeri güçlü sat sinyali vermekte, henüz ucunun yukarı yönü göstermemesi ve alt sınırlara gelmemesinden ötürü bu sinyal olumsuz olarak değerlendirilebilir.

20,50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların hepsinin altında kalan BNB için güçlü sat sinyalleri bulunuyor.

Kısa vadede bakıldığında alttaki destek trendinin üzerinde kalması BNB için olumlu olarak yorumlanabilir. Arkasından gelen 439 direncinin çok kuvvetli bir direnç olmadığını belirtmekle beraber kripto para piyasasına giriş yapacak sermaye ile ilk yükselebilecek kripto paralardan biri olacağı tahmin edilebilir. Aksi durumdaki bir düşüşü ile bir sonraki destek noktası 223.9 ABD Doları seviyeleri önem arz edebilir.

Shiba Inu (SHIB)

Temel açıdan bakıldığında SHIB bulunduğu sıralamadaki diğer kripto paralara göre çok düşük fiyatlarda olan fakat işlem hacmi çok hızlı yükselmiş olan Shiba Inu. Gün itibari ile 0,000024 ABD Doları fiyatından günlük 3,251,840,526 ABD Doları işlem hacmi ile CoinMarketCap sıralamasında 14. Sırada yer almaktadır. 2020 Ağustos’unda anonim olarak ortaya çıkan SHIB Etherium bazlı bir bir kripto paradır. Günümüzde popüler olan Metaverse alımlarında da oldukça ön planda olan Shiba Inu savaşın verdiği etki ile gün içinde %20 civarlarında bir düşüş yaşadı.

  • Kritik destek seviyesi: 0.00002059 ABD Doları
  • Kritik direnç seviyesi: 0.0000311 ABD Doları

Teknik açıdan incelendiğinde,

RSI (14) 41,001 değeri ile sat,

MACD (12,26) 0 değeri ile Nötr

Temel hareketli ortalamaların hepsi ise sat vermektedir.

Kısa vadede bakıldığı zaman görselde de yorumlanabileceği gibi 0.00001713 desteği bir sonraki durak olabilir. Fakat bu desteğin çok kuvvetli olmadığını yine belirtmekte fayda var. Hızlı yükselmiş bir kripto para olduğundan dolayı mevcut destekleri de geçmişte hızlı atlamış bir kripto para. Piyasa yönünün yukarıya dönmesiyle düşen trendi kırması ve piyasa kripto paralarına kıyasla oldukça hızlı bir yükseliş gösterebilmesi muhtemel görülen bir kripto paradır.  İki kripto para için de bugünün olumsuz havası dolayısı ile sinyaller negatif de olsa piyasa yönü için yorum yapmanın erken olacağını, ilerleyen günlerde daha dayanaklı sinyallerin oluşabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

REKLAMI KAPAT X