Bitcoin 43.000 dolar seviyesinde: Avalanche ve Solana İncelemesi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin 43.000 dolar seviyesinde: Avalanche ve Solana İncelemesi
Egemen Baş
02.03.2022 16:34

Kripto piyasasında oldukça sert bir yükseliş haftasına başlandı ve bu sert yükseliş pek çok kişi tarafından Bitcoin’in uzun süreli düşüşünün kırılması şeklinde yorumlanıyor. Bu yükseliş ile altcoin yatırımcıları arasında AVAX ve SOL öne çıkan altcoinler arasında yer alıyor. Bu analizimizde tümden gelim yöntemi ile önce genel kripto para piyasasını analiz edip arkasından altcoinleri inceleyeceğiz.

Genel Kripto Para Piyasası Analizi

Genel kripto para piyasası analizinde üç değerden ve bunların arasındaki ilişkiden bahsedeceğim. Birincisi kripto toplam piyasa değeri olan bütün kripto paraların toplam değeridir. İkinci değerimiz ise aşina olduğumuz Bitcoin değeridir. Üçüncü değerimiz ise marketteki Bitcoin dominansıdır. Aşağıdaki görselin de desteklediği üzere bu da tüm kripto piyasasında olan hacmin ne kadarının Bitcoin'de ne kadarının altcoinlerde olduğunu gösteren bir değerdir.

Bu hafta için değerlere baktığımızda,

Toplam kripto market hacminde %17,81’lik

Bitcoin değerinde %18,64’lük

Bitcoin dominansında ise %3,61’lik bir artış gözlemleyebiliyoruz. Bu da şu şekilde yorumlanabilir, toplam piyasa hacmi artmış, bununla beraber Bitcoin değeri artmış ve aynı zamanda piyasanın içindeki paranın altcoinlerde olan yüzdesi de artmış. Bu tablo da hem Bitcoin hem de altcoin yatırımcıları için oldukça olumlu değerlendiriliyor.

Olası senaryolar

Önümüzdeki günlerde ise Bitcoin değeri sabit kalsa ve toplam piyasaya para girişi olmasa dahi dominansta bir artış görürsek bu altcoinlere Bitcoin’den hacim geçişi olduğuna işaret eder ve altcoin yatırımcılarını sevindirebilir.

Toplam piyasa hacmi sabit kalabilir, Bitcoin değeri artabilir dolayısı ile dominans düşebilir bu durumda Bitcoin yatırımcıları sevinirken altcoin yatırımcıları hedeflerine ulaşamayabilirler.

Toplam piyasa hacmi daralabilir, Bitcoin değeri sabit kalabilir bu durumda altcoinlerin değerlerinde düşüş görülebilir.

Toplam piyasa hacmi azalırken hem Bitcoin hem de altcoinlerin değerlerinde düşüş seyredebiliriz ki geçtiğimiz haftalar bunun bir örneği olarak gösterilebilir.

Toplam kripto market hacmi: 1.89 Trilyon dolar

Bitcoin Değeri: 43,63 dolar

Bitcoin dominansı: %43,90

Avalanche (AVAX)

Haftalık incelemede %26.04 artış ile piyasa yükselişini izleyen AVAX CoinMarketCap sıralamasında 10. Sırada. Geçtiğimiz 24 saatte Forbes, NewsBTC ve The Daily Hodl gibi prestijli platformlarda isminden söz ettiren altcoinlerden biri olan Avalanche gün itibari ile 86,5 dolardan işlem görüyor.

Grafikten de görebileceğimiz üzere 0,618 ve 0,5 Fibonacci destek seviyelerinin etkili çalıştığı AVAX için,

Kritik destek seviyesi: 77.05/60.58

Kritik direnç seviyesi: 93.52/113.89

Solana (SOL)

Kendi ekosistemine sahip olan ve yine altcoinler arasında önemli bir hacme sahip olan SOL bu hafta %25,17’lik bir artış gösterdi. Nft ve oyunlardaki aktifliği sebebi ile de oldukça tercih edilen Solana gün itibariyle 102,07 dolar değerinde. Aşağıda da bakıldığı zaman SOL grafiğinde olası bir ikili dip formasyonu görüyoruz. Formasyonun tamamlanması halinde de 21 Kasım 2021’den gelen düşüş trendini kırma ihtimali güçleniyor. Bu formasyon oluşumu ve trend kırılımı gerçekleşmesi olasılığı Solana takipçilerinde olumlu bir hava oluşturuyor.

Kritik destek seviyesi: 76.17/43.07

Kritik direnç seviyesi: 119.04/145.56

Olası senaryoları, AVAX VE SOL altcoinlerini de gözden geçirdikten sonra bu haftaki piyasa hareketlerinin pek çok yatırımcı tarafından olumlu analiz edildiğini söyleyebiliriz. Fakat bununla beraber oldukça hareketli ve her gün piyasa etkileyici haberlerin olduğu bir dönemde olduğumuzu da göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının piyasalara getirdiği belirsizlik hâlen devam etmektedir.

 

 

REKLAMI KAPAT X