Bitcoin 50.000 ABD doları hedefine ulaşabilecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bitcoin 50.000 ABD doları hedefine ulaşabilecek mi?
Emre Buruk
19.08.2021 09:00

Bitcoin 50.000-51.000 ABD Doları seviyelerine çıkmayı deniyorken, Bitcoin’inin yatay seyri ile birçok Altcoin yeni zirvelere imza atmaya devam ediyor. Solana gibi son dönemin gözdesi birçok kripto para, yatırımcılarına yüksek miktarlarda kar sağlayarak yeni zirvelere ulaşmayı başardı. Özellikle Bitcoin’in 50.000 ABD Doları seviyesini kırabilmesiyle Altcoin rallisinin hızlanabileceği öngörülüyor. Son zamanlarda volatilitenin artmasıyla özellikle kaldıraçlı işlemlerden uzak durulması gerektiğinin unutulmamasını ve kayıpların kontrol altında kurulması için piyasa haberlerinin de yakından takip edilmesini öneriyorum.

Bitcoin için olumsuz senaryoda ise ilk olarak 43.000 ABD Doları seviyesinin önemli bir destek olarak karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bu seviyenin ve ardından 40.000 ABD Doları seviyesinin hızlı bir şekilde aşağı yönlü kırılmasıyla yatırımcıların FUD dalgasına kapılabileceği öngörülüyor. Bu durumun çeşitli olumsuz piyasa haberleri veya yoğun kurumsal satış baskı ile yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Bitcoin

Dünyanın en değerli dijital para birimi olmayı sürdüren Bitcoin, ağ aktivitesinde Ağustos ağ aktivitesinde Ağustos ayının başından yükselmeye devam ediyor. Aktif BTC adreslerinin toplam sayısı ve Bitcoin’e talebin yüksek miktarda arttığı görülüyor. Bitcoin madencilik gelirlerindeki artışın, bu alana olan ilgiyi arttırabileceği, Bitcoin maliyetlerinin artmasının Bitcoin fiyatlanmasına da olumlu etkisi olabileceği öngörülüyor.

Dünya genelinde artan enflasyondan korunmak amaçlı sabit varlıklara yönelen yatırımcıların en çok Bitcoin ve altını tercih ettiği araştırmalara konu olan bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak ünlü kurumsal varlık yönetim firması Cboe Vest, yatırımcılarını yüksek volatilite kaynaklı kayıplardan korumak için tasarlanan ilk Bitcoin(BTC) yatırım fonunu açıkladı. Şirketin yeni ürünü ile Bitcoin vadeli işlemlerini ve nakit tahsislerini ayarlayarak volatiliteyi yöneteceği belirtildi.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 43.475 doların üzerinde, 44.329 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 

Ethereum

Son yazılarımda da bahsettiğim gibi Ethereum ufak geri çekilmeler yaşayarak yükselişine devam ediyor. Borsalardaki Ethereum hacminin son 2 yılın en düşük seviyesinde olduğu ve olası bir arz sıkıntısının Ethereum fiyatlanmasındaki yükselişi sertleştirebileceği öngörülüyor.

Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesini de geçerek 5.000 ABD Doları seviyesine ne zaman çıkacağı merak ediliyor. Birçok piyasa analisti ve ekonomist tarafından Bitcoin’in değer saklama aracı olarak görüldüğü ancak Ethereum’un kurumsal bir değer olarak kabul gördüğü belirtiliyor. Ethereum’un geleceğinin oldukça parlak olduğu ve Proof of Stake içerisinde stake edilen Ethereum’ların risksiz varlık sınıfı olarak ABD Hazinelerinin yerini alabileceği belirtiliyor.

An itibariyle 3.006 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.923 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.430 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. 

 

REKLAMI KAPAT X