Bitcoin 52.000 dolar yolunda umut ışıklarını yaktı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin 52.000 dolar yolunda umut ışıklarını yaktı
Egemen Baş
31.03.2022 13:23

Uzun süredir düşüşte olan kripto paralardan dolayı birçok yatırımcı zarardaydı ve bu yatırımcılar için Bitcoin umut ışıklarını yaktı. İlerleyen hedefi 52.000 dolar seviyesi olan Bitcoin nasıl ilerliyor birlikte bakalım.

Bu hafta Bitcoin için oldukça olumlu bir haftaydı. Silvergate Banka’sı 205 milyon dolarlık Bitcoin kredisi verirken Terra da 139 milyon dolarlık Bitcoin alımında bulundu. Büyük ve güvenilir kurum veya isimlerin kripto para yatırımı yapması piyasaya oldukça heyecanlandırıcı etkiler getiriyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de 3 aylık bir süredir Bitcoin ufak çıkışlar yapmış olsa da düşüşteydi. Elbette herkes en dipten piyasalarda alım yapmak ister. Fakat düşünüldüğünde o anda dip olan seviyenin tekrar altına da inme ihtimali vardır. Bunun için trend dönüşleri piyasalarda önemlidir ve bilinçli yatırımcılar veya kurumlar en dipten almak yerine trend dönüşünün olduğu yerlerden alarak zarar ihtimalini düşürmek isterler. Burada örnek de şuraya geliyor Bitcoin piyasasına Bitcoin 33.000 dolar seviyesindeyken de girilebilirdi fakat o zamandaki yönü ile bugünkü yönü arasındaki sinyaller arasında büyük fark vardı. Kurumsalların bu şekilde strateji izlediğini düşünen bireysel yatırımcılar da dolayısı ile yükselen piyasalarda bu hareketleri takip ederler.

Toplam kripto para piyasası hacmine baktığımızda 13 Mart 2022’den bu yana düzenli sert bir artış görüyoruz. Bu artış yüzde 29,47 ile 2.15 trilyon dolara ulaşmış durumda. Piyasada gördüğümüz bütün artışlar da birincil olarak aslında bu para girişinden kaynaklanıyor.

Bitcoin

Bitcoin son üç, haftalık mumundan ilkini yüzde 9,53 ikincisini yüzde 13,35 artış ile kapattı. Şu an bulunduğumuz hafta yeşil bir yüzde 1’lik mum. Burada şu önemli çok ani çıkışlardan ziyade biraz geldiği noktayı sindirmesi daha ileri artışlar için iyi bir ortam sağlayacaktır. Zira 48,500 dolar seviyesine çok hızlı çıkan Bitcoin’in biraz 46,800-47,500 dolar seviyesi bandında konsolide olması faydalı olacaktır.

Grafiği de incelediğimiz zaman hem ikili dip formasyonunun devam etmesi hem de flama’nın kırılması Bitcoin değerinin ilerleyen dirençlere doğru gittiğini destekliyor. Burada yine az önce değindiğimiz ani çıkıştan sonraki 4 günlük konsolidasyon sürecini görüyoruz. Bunun aşağı yöne gitmeden bir süre sabit kalması yatırımcılar için olumlu olacaktır. Bunun yanı sıra diğer bir olasılıkla alt destekten bir test görünebilir. Fakat bu gerçekleşirse yine uzun vade açısından olumlu olabilir. Hiçbir yükseliş tamamen dümdüz olmayacaktır.

Bitcoin Değeri: 47.303 dolar

Kritik Direnç Seviyesi: 48.496/50.000/51.967 dolar

Kritik Destek Seviyesi 46.850/45.000/41.470 dolar

Günlükte, RSI (14) değeri 68,52 ile nötr sinyal verirken MACD (12,26) 1839 ile al sinyali veriyor. Benzer şekilde momentum ve stokastik gibi diğer osilatörlerin de bulunduğu 11 osilatörden 8 tanesi nötr, bir tanesi sat ve kalan ikisi de al sinyali veriyor.

Diğer yandan üstel ve basit olmak üzere 10, 20, 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar al sinyali veriyor.

İndikatörlerin ve formasyonların olumlu gözüktüğü, haberlerin de genellikle pozitif olduğu bir piyasa var önümüzde. Bununla beraber her yatırımcının kendi stratejisi olmalı ve bunun etrafında aksiyonlar almalıdır. Önümüzdeki günlerde ufak geri çekilmelerle karşılaşılabilir, pozisyon açmak isteyenler için bu fırsat olabilecekken elindeki miktarı arttırmak isteyenler için de bir al sat fırsatı olarak görülebilir. Zira çok hızlı bir artış yaşandığını da unutmamak lazım. Doğru stratejilerle güzel kazançların elde edilebileceği bir süreç bizi bekliyor olabilir.

REKLAMI KAPAT X