Bitcoin 60.000 dolar direncini kırabilecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin 60.000 dolar direncini kırabilecek mi?
Emre Buruk
19.03.2021 15:15

60.000 ABD Doları üzerine yükseldikten sonra sert bir düzeltme yaşayan Bitcoin, 55.000 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekildi ve bu seviyelerden güç toplayarak yükselişine devam etmeye çalışıyor. Kripto para yatırımcılarının, Bitcoin’in 50.000-60.000 ABD Doları bandındaki hareketinin ne yöne devam edeceğini yakından izlemesi gerekiyor. 60.000 ABD Doları direncinin hacimli şekilde kırılması yeni hedefin 70.000 ABD Doları olmasını sağlayabilir.

Ülkemizde kripto para piyasaları ile ilgili ardıardına önemli açıklama geldi. Öncelikle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, kripto para piyasalarını kastederek bu alanı boş bırakmamının söz konusu olmadığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan, bakan yardımcılarından bir tanesini bu konu özelinde çalışması üzerine görevlendirdiğini belirtti. Özellikle Sayın Mustafa Varank’ın yaptığı açıklama, ülkemizin de bu yeni teknolojiye adapte olma isteğini ve bu konuda çalışmaların yapılmasının önemini vurguluyor.

Bitcoin

Morgan Stanley’in baş yatırım sorumlusu Lisa Shalett ve İcrat Direktörü Denny Galindo Bitcoin ile ilgili spekülatif yatırımlara dikkat çekti. Kripto para piyasalarına yatırım yapmayı düşünenlere eğitim almalarını ve kripto varlıklarda nasıl pozitif kalacaklarını düşünmelerini tavsiye etti. Küçük pozisyonlarda çok çeşitli risklere sahip olmalarının, risk sermayesi yönetiminde etkili olduğunu belirten Stanley yöneticileri aynı zamanda Bitcoin ve kripto paraların daha yolun başında olduğunu ifade etti. Bu tarz açıklamaların hem kripto para piyasalarının bilinirliğini arttırması hem de sermaye artışını sağlamasıyla Bitcoin fiyatlanmasını orta ve uzun vadede olumlu etkileyebilir.

Square’in Bitcoin hamlesi son günlerin en çok konuşulan gelişmelerinden olarak değerlendiriliyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in sahip olduğu Square tarafından geliştirilen Cash App uygulaması kullanıcılarının anında ve ücretsiz Bitcoin gönderimi yapabilmesine olanak sağlıyor. Buna ek olarak, Bitcoin açısından önem arz eden bir katman olan 2 ölçeklendirme çözümü üretilmesi için çalışıldığı da ifade ediliyor. Bu gelişmenin Bitcoin hareketlerini ve arzı arttırabileceği için fiyatlanmaya olumlu etki edebileceği düşünülebilir.

Bitcoin, an itibari ile 58.935 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde, kripto para yatımcılarının yeniden rekor kıran Bitcoin’in volatilitesini ve hacim hareketlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 51.120/52.686/55.800; önemli direnç seviyeleri ise 60.480/62.025/65.160 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Hatırlanacağı üzere 13 Mart’ta Bitcoin tüm zamanların yeni rekorunu kırmıştı. Bu süreçle birlikte Ethereum’un yeni bir ATH seviyesine imza atmasını bekleyen yatırımcıların sayısı artıyor. Kar satışlarının artması ve 100-10000 arasında ETH’ye sahip adreslerin azalması Ethereum fiyatlanmasında sert yükselişlerin önünü kesiyor. Birçok kripto para analisti Ethereum’un kısa vadeli sert bir yükseliş hissine sahip değiller. Ölçeklenebilirlik gelişmeleri Ethereum ile ilgili beklenen en önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Bu gelişme öncesinde birçok yatırımcı Ethereum’a temkinli yaklaşıyor.

Çin menşeili ve halka açık bir şirket olarak öne çıkan Meitu, yaptığı duyuru ile 21.6 Milyon $ değerinde Bitcoin ve 28.4 Milyon $ değerinde Ethereum yatırımı yaptığını açıkladı. Singapur merkezli alt şirketi aracılığıyla da yatırım gerçekleştiren şirket, Ethereum ağırlıklı yatırım yaparak dikkat çekti. ABD merkezli kurumsal yatırımların ardından Çin merkezli şirketlerin de kripto para piyasa yatırımlarına yoğunlaşması kripto para piyasalarına sermaye girişini sağlayarak fiyatlanmayı olumlu yönde etkileyebilir.

An itibariyle 1.820 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 1.702 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.683 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.671/1.707/1.765 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.859/1.895/1.953 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X