Bitcoin büyük krizi aşmayı başardı mı?

Okuma Süresi: 4 Dakika
Bitcoin büyük krizi aşmayı başardı mı?
Emre Buruk
17.12.2020 11:42

Bitcoin, geçtiğimiz hafta 19400 seviyelerinden gerçekleştirdiği %9.6 düşüş hareketi ile birlikte 17.700 dolar seviyelerine kadar geri çekildi ve 17500 seviyelerinden güç toplayarak, şuanki işlem gördüğü fiyat olan 19200 seviyelerine geri gelmeyi başardı. Bu dalgalanma hareketiyle birlikte bitcoin için çok kritik bir süreç içerisine girildi ve bu dalgalanma hareketine sebep olan birçok etken vardı. Bu harekete ortam hazırlayan etkenleri, bitcoinin fiyatlanmasına etken olabilecek gelişmeleri, Ethereum ve XRP gibi kripto paralarla ilgili önemli piyasa haberlerini ve ilgili teknik analizleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Bitcoin

ABD`nin yatırım devlerinden biri olan Fidelity, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, kurumsal müşterilerine Bitcoin'i nakit karşılıklarına teminat taahhüt etmelerine olanak sağlayacağını duyurdu. Birçok bağımsız borsada yapılan bu işleme, Fidelity gibi kurumsal alanda saygın ve güçlü bir şirketin sağladığı bu olanak, Bitcoin açısından olumlu bir gelişme olarak görülmektedir. Ayrıca, JP Morgan raporunda, Bitcoin'deki kurumsal yatırım çılgınlığının daha başlangıç aşamasında olduğu, aralarında Nikolaos Panigirtzoglou'nun da bulunduğu JPMorgan quant stratejistleri önemli miktarda yatırımın altından Bitcoin'e doğru akabileceğini ve daha fazla kurumsal yatırımcının kripto paralarda pozisyonlanmasıyla sürebileceğini belirtti. Bunlara ek olarak, BBVA müşterilerinin Bitcoin işlemlerini yönetebilmesi, bu kripto para biriminde para yatırabilmeleri ve Bitcoin saklama hizmetine başlanması, kripto para piyasasının bilinirliğini ve kurumsal hayattaki yerini arttırması açısından önemli bir gelişme olarak görülmektedir.

 Kripto para piyasaları ile ilgili bir diğer önemli haber ise Asyadan geldi. Çinli 3 şirket, Meituan, Bilibili ve DiDi dijital yuanın testlerine katıldıklarını açıkladılar. Kullanıcıların dijital yuanlarını bu platformlarda harcayabilecekleri belirtildi.

Kripto para birimi yatırım fonlarını en önemli şirketlerden biri olan Grayscale Investments, geçtiğimiz ay kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin (BTC) benimsenmesini ve kamuoyunun duyarlılığını ölçen bir anketin sonuçlarını yayınladı. Yayınlanan bu ankete göre, Bitcoin'e aşina olan yatırımcıların oranı geçen sene %53 oranında iken bu yıl %62 seviyesine yükseldi.

2014 yılında hacklenen Mt.Gox borsası ile ilgili dava sonucunda, mahkeme kararı ile borsa müşterilerine 140.000 Bitcoin'i geri vermek zorunda bırakıldı. Bitcoin`lerin dağıtım planının 15 Aralık'ta açıklanması bekleniyor. Bitcoin sahipleri bitcoinlerini 1000 $ seviyelerinden aldıkları için, bu bitcoinlerin satılabileceği ve bu satış baskısının Bitcoin fiyatlanmasına etki edebileceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta, G7 Maliye Bakanları Zirvesi'nde, tüm maliye bakanlarının kripto para piyasalarına  regülasyon getirilmesi konusunda hemfikir olduğu duyuruldu. Kripto para yatırımcıları, bu regülasyon gelişmelerinin ne zaman gerçekleşeceğini ve bu regülasyonların kripto para piyasalarını nasıl etkileyeceğini merakla bekliyor. Gelecek makalelerimde bu gelişmeler ve bu gelişmelerin kripto para piyasalarını etkilerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 18665 dolar üzerinde, 19200 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 18250 seviyeleri üzerine çıkarak tehlikeli bölgeden kurtulan Bitcoin, düşüş kanalının üzerine çıkarak, satış baskısını yendiğini gösterdi. Günlük bazda RSI(14) değeri 58,941 ve STOCHRSI(14) değeri ise 55,884 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 17700/18660/18810; önemli direnç seviyeleri ise 19400/19750/20100 olarak görülmektedir.

Ethereum

ABD'nin ardından başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinin de tecrit tedbirlerini sıkılaştıracağı öngörülüyor. Oyun, müzik ve uzaktan çalışma konularında Ethereum ağına olan talebin artması beklenmekle birlikte; bu süreçte ETH 2 ile Ethereum ağı, 16 doğrulayıcıya sahip olacağı için siber saldırılara karşı her zamankinden daha güçlü olma yolunda ilerliyor. Ethereum ağı kullanımındaki talep artışının ve Ethereum 2.0 gelişmelerinin Ethereum fiyatlanmasına etkisini bir sonraki makalemizde daha detaylı inceleyeceğiz.

Ethereum, 539 seviyesini 2 kez test ederek 567 seviyesini de aşarak kısa vadeli görünümünü tekrar pozitife çevirmeyi başardı. An itibari ile 584,37 dolar seviyelerindeki Ethereum 20 günlük hareketli ortalaması olan 574 ABD doları üzerinde işlem görerek yükseliş trendine devam etmek istediğini gösteriyor. Günlük bazda RSI değeri 55,874 iken STOCHRSI(14) değeri ise 37,179 olarak görülmektedir. Bitcoin fiyatlanmasının ve an itibariyle 64,45 seviyelerindeki Bitcoin dominansının altcoinlere olan etkisi Ethereum fiyatlanmasını da etkilemeye devam edecektir. Önemli destek seviyeleri 552/566/574; önemli direnç seviyeleri ise 595/604/622 olarak görülmektedir.

XRP

Vadeli işlem içeren borsaların 12 Aralık`ta düzenlediği Airdrop etkinliğinin XRP fiyatlanmasına etkisi açık bir şekilde görülmektedir. Etkinliğin bitmesi sonucunda XRP yatırımı bulunan yatırımcıların fiyat üzerinde satış baskısını sürdürmesine neden oldu. Bugün başlayacak ve iki gün sürecek ABD Federal Rezerv’in 2020 yılında yapacağı son toplantı olan aralık toplantısında çıkacak kararların kripto para piyasaları üzerine etkisi merakla bekleniyor. FED daha önceki toplantılarında aldığı kararlara benzer adımlar atarsa ABD dolarının daha da zayıflaması ve XRP gibi kripto paraların yükselmesi beklenebilir.

XRP, 20 günlük hareketli ortalaması olan 0,5752 ABD dolarının altında 0,4926 fiyatlanan XRP Airdrop etkinliğinin ardından sert bir düşüş gösterdi. Ancak 50 günlük hareketli ortalaması olan 0,41731 ABD Doları seviyesinin üzerinde, RSI değeri günlük bazda 46,935 seviyelerinde kalarak, kısa vadeli dönemin XRP fiyatlanması için çok önemli olabileceği görülüyor. Önemli destek seviyeleri 0,37/0,41/0,46  dolar seviyeleri, önemli direnç seviyeleri ise 0,511/0,549/0,575 dolar olarak görülmektedir.

REKLAMI KAPAT X