Bitcoin’de düşüş devam edecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de düşüş devam edecek mi?
Emre Buruk
20.09.2021 14:01

Son haftalarda 50.000 ve 52.000 ABD Doları seviyesinin önemini birçok yazımda belirttim. Son günlerde yaşanan düşüşlerin ardından kripto para yatırımcıları için iyi senaryo olan Bitcoin’in bu seviyeleri kırmayı başarması ve bu seviyelerin üzerinde günlük kapatmalar yapabilmesiyle Altcoinlerin de sert yükselişler yapabileceği senaryosu bir süreliğine ertelenmiş görünüyor.

45.000 ABD Doları destek seviyesini test eden Bitcoin bu seviyeyi de aşağı yönlü kırarak sert düşüş hareketleri devam ediyor. 43.000 ABD Doları ve devamında 40.000 ABD Doları destek seviyelerinin test edilebileceği öngörülüyor. Ancak bu seviyelerden hızlı bir alım tepkisi gelmemesi durumunda ve kurumsal yatırımcıların satış yapması ile küçük yatırımcılarda FUD dalgası oluşmasıyla Bitcoin’deki düşüş sertleşebilir. Bitcoin’deki geri çekilmenin sebeplerinden biri Amerikan Dolar Endeksi’nin güç kazanması olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin

New York merkezli Magnum Real Estate isimli ABD’de bulunan emlak şirketi Bitcoin ile ödeme kabul edeceğini belirtti. 3 mağaza içeren 29 milyon dolarlık bir binanın ödemesinin Bitcoin ile kabul edileceği belirtilmiş olup bu işlem ilk büyük gelirli gayrimenkul ödemesi özelliğini taşıyacaktır. Bu gelişme ile kripto para birimlerinin gayrimenkul alım satım işlemlerinde de kullanılmaya başlanması kripto para sektörüne yüksek sermaye girişleri sağlayabilir. Bu sayede orta ve uzun vadede kripto para sektöründe olumlu fiyatlanmalar öngörülebilir.

Çin’deki madencilik yasaklamaları ve düzenlemelerinin ardından zor zamanlar yaşayan Bitcoin madencilerinin karlılıkları düşmüş ve birçok madenci farklı ülkelere taşınmak zorunda kalmıştı. Bitcoin madenciliği zorluğundaki değişimlerin madencilere olan etkisinin ardından son dönemde madencilerin karlılık oranında artış yaşanıyor. Zor zamanlar yaşayan madenciler bu süreçte Bitcoin biriktirmeye devam etmiş ve ağustos ayı içerisinde satışlara başlayarak karlarını almışlardı. Bitcoin fiyatlanmasında önemli bir etken olarak görülen Bitcoin madenciliğinin sürecini, önemli gelişmelerini ve fiyatlanmalara etkilerini ileriki yazılarımda sizlerle değerlendiriyor olacağım.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 47.673 doların altında, 44.530 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 43,691 ve STOCHRSI(14) değeri ise 6,192 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Bitcoin için önemli destek seviyeleri 42.791/43.316/44.032; önemli direnç seviyeleri ise 46.002/47.296/47.985 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ethereum’un yakımının artmasıyla 2022 birince ve ikinci çeyreğinde arz eğrisinde düşüş görülebileceği birçok analist tarafından belirtiliyor. Son yazılarımda da belirttiğim üzere sadece kısa sürelik de olsa deflasyonist bir gün yaşayan Ethereum’un ileriki süreçlerde arzının düşmesi, Ethereum fiyatlanmasını olumlu yönde etkileyebilecektir.

Önemli yatırım şirketlerinden biri olan Three Arrows Capital kurucusu ve CEO’su olan milyarder Su Zhu, twitter hesabı üzerinden Bitcoin ve Ethereum’un yerine Solana (Sol) ve Avalanche (Avax) üzerinde bahse gireceğini belirtti. Ancak bu açıklamasının Bitcoin ve Ethereum’u kötüleyen bir açıklama olmadığını göstermek için, Bitcoin’in alının piyasa değerini değiştireceğini ve Ethereum’un ilerleyen zamanlarda 25.000 dolara ulaşabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

An itibariyle 3.127 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.536 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.283 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 42,417 ve STOCHRSI(14) değeri  0,00 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.973/3.013/3.081 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.256/3.355/3.428 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X