Bitcoin’de düşüş geride mi kaldı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de düşüş geride mi kaldı?
Emre Buruk
21.05.2021 16:05

Kripto para piyasaları için “Kara Çarşamba” olarak tanımlanan 19 Mayıs günü yaşadığı sert geri çekilmelerin ardından kritik seviyelerde alıcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Bitcoin, 64.000 ABD Doları zirvesinin ardından yaklaşık %50’lik bir düşüş yaşadı. 24 saat içinde %30 düşen Bitcoin, 30.000 ABD Doları desteğine kadar sert bir geri çekilme yaşayarak bu seviyede güçlü bir alım desteğiyle 40.000 ABD Doları seviyelerine geri gelebilmeyi başardı.

ABD Hazine Bakanlığı 10.000 Dolar üzeri kripto para işlemlerinin vergi dairelerine bildirilmesi gerektiğini belirtti. Bu gelişme ile birlikte kripto para kullanılarak vergi kaçırmanın önüne geçilmesi hedefliyor ancak bu gelişmenin uygulamaya alınmasının yaklaşık bir yılı bulması bekleniyor. Ülkemizin de içinde yer aldığı birçok ülke kripto para piyasaları ile regülasyon çalışmalarını devam ettirirken bu gelişmenin örnek olarak alınabileceği veya değerlenirilebileceği de öngörülmektedir.

Bitcoin

Açıklamalarıyla kripto para piyasalarında etki yaratan Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in ölçeklendirme sorunlarına değindi. Lightning’in şimdilik gerekli olduğunu ancak hızla artan bant genişliği ve bilgi işlem gücü sayesinde gelecekte tüm işlemlerin tek bir katmanla halledebileceğini belirtti. Bu açıklama ile Bitcoin ölçeklendirme tartışması yeniden canlanarak, tartışma ve geliştirmeler ile kripto para piyasasının daha işlevsel olabilmesi sağlanabilir.

Amerikan’ın en büyük bankası olan JPMorgan, kurumsal yatırımcıların Bitcoinlerini ve kripto paralarını satarak altına dönüş yaptığını ifade etti. Kripto para piyasalarında yaşanan sert düşüşle birlikte kripto para yatırımcılarının gerginleştiğini ve daha güvenli bir yatırım deposu olan altını tercih ettiğini belirten JPMorgan, bu gelişmelere rağmen Bitcoin’in uzun vadede 140.000 ABD Doları seviyelerine ulaşabileceğine inanıyor.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 50.688 dolar ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 54.499 dolar seviyelerinin altında 40.602 seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 31,330 ve STOCHRSI(14) değeri ise 26,232 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 28.927/31.968/36.343; önemli direnç seviyeleri ise 43.758/46.800/51.174 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un bir kripto rallisi yaşanması durumunda muhtemelen Bitcoin’i geçebileceğini belirtti. Rus-Kanadalı programcı ölçeklenebilirlik konusunun çözüme kavuşturulması gerekli konulardan biri olduğunu belirtti. Bu gelişmenin yaşanmasıyla Ethereum fiyatlanmasında olumlu bir etki yaratabileceği söylenebilir.

Dev kripto para borsası Binance, yaşanan sert düşüşün de etkisiyle yaşanan işlem yoğunluğu nedeniyle Ethereum çekme işlemlerini 1 saatlik durdurmuştu. Bu durdurmanın volatilite nedeniyle ağda yaşanan sıkışma nedeniyle kaynaklandığı düşünülmüştü. Özellikle son dönemde yaşanan bazı kripto para platformlarının dolandırıcılık faaliyetlerinin ardından bazı yatırımcılarda panik yaratan bu durum 1 saat içerisinde düzeltilerek bildirildi ve Ethereum işlem hacmindeki artışı göz önüne sunan bir gelişme olarak tarihe geçti.

Kripto yatırım şirketi Pantera Capital, Altcoinlerin amiral gemisi Ethereum’un dalgalanarak piyasanın önemli bir bölümünü emdiğini belirtti. Bu nedenle Bitcoin’in hakimiyetini kaybetmeye devam edebileceğini tahmin eden Pantera, Ethereum’a dikkat çekerek Bitcoin’e göre bazı alanlarda üstünlüğe sahip olduğunu ve bu nedenle kripto para yatırımcılarının ilgisini çektiğini belirtti. Bu gelişmenin de Ethereum fiyatlanmasına orta ve uzun vadede olumlu etki edebileceği öngörülebilir. Bitcoin’in volatilitesinin artması ve günlük bazda Bonlinger bantlarının 27.500 ABD Doları seviyelerin açılmasıyla Bitcoin’de sert hareketlerin devam edebileceği unutulmamalıdır. Ethereum yatırımcılarının Ethereum fiyatlanması için en önemli etkenlerden biri olan Bitcoin fiyatlanması ve Bitcoin dominansı yakından takip edilmelidir.

An itibariyle 2.656 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.471 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.784 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 41,166 ve STOCHRSI(14) değeri 9,841 olan Ethereum’da, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.472/1.818/2.297 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.122/3.468/3.948 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X