Bitcoin’de düzeltme düşüşü tamamlandı mı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de düzeltme düşüşü tamamlandı mı?
Emre Buruk
12.11.2021 14:58

Bitcoin 69.000 ABD Doları seviyelerine ulaşmasının ardından gerçekleşen %5’in üzerindeki sert düzeltmesiyle 62.800 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekildi. Tekrar 64.000 ABD Doları seviyelerinin üzerinde tutunmaya çalışan Bitcoin için kritik destek seviyesinin 62.000 ABD Doları ve 60.000 ABD Doları olduğu düşünülebilir.

Bu düzeltme hareketinin asıl sebebi yeni bir tarihi zirveye ulaşmanın ardından kar satışlarının gerçekleşmesi ve DXY’nin (ABD Dolar endeksinin) yükselmesi olarak görülüyor. Olumsuz sayılabilecek bazı analiz raporları ve piyasa haberleri sebebiyle kısa vadeli yatırımcıların pozisyon açarken ve kapatırken çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

Bitcoin

Son yazılarımda belirttiğim gibi ABD içerisinde Bitcoin çılgınlığı sürmeye devam ediyor. Miami Belediye Başkanı Miamicoin ile ilgili sona yaklaşıldığını belirtirek elinde Miamicoin bulunduranlara da Bitcoin dağıtılacağını belirterek kripto para endüstrisinin ne denli kabul gördüğü ve etkinlik alanını arttığını gözler önüne sundu.

Kripto piyasalar ile ilgili veri analizleri konusunda öncü Glassnode ve Findstrat Digital Asset Research firmaları tarafından hazırlanan bir rapora göre, uzun süredir ellerinde Bitcoin tutan yatırımcıların Mayıs ayından bu yana ilk kez net pozisyonlarını azalttığının görüldüğü belirtildi. Rapora göre, uzun süreli Bitcoin yatırımcıları geçtiğimiz 7 günde 77 bin 778 Bitcoin satışı yap yaptıkları bu satıştan 4,7 milyar dolar elde ettikleri değerlendirildi. Fundstrat analistleri Sean Farrell ve Will McEvoy yaptıkları değerlendirme içerisinde kısa vadeli yatırımcıların uzun vadeli yatırımcıların satış yapmak için ihtiyaç duydukları likiditeyi sağladıkları belirtildi. Bu durum uzun vadeli yatırımcıların piyasadan çıkması ve olumsuz piyasa haberleri sonucu oluşan FUD dalgaları ile piyasanın sert ve hızlı bir şekilde ayı piyasasına dönebileceği ihtimalini doğurmaktadır. Kısa vadeli yatırımcıların yüksek zararlar yaşabileceği bu ihtimalin gerçekleşip gerçekleşememesi fiyat hareketlerinin ve piyasa haberlerinin yakından takibi ile görülebilecektir. Bu nedenlerden ötürü kısa vadeli yatırımcıların bu seviyelerde pozisyon açarken çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 62.546 doların üzerinde 63.809 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 56,343 ve STOCHRSI(14) değeri ise 16,483 seviyelerinde olumsuzolarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 60.169/62.033/64.088; önemli direnç seviyeleri ise 65.269/66.174/67.288 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin’deki sert düzeltme hareketinin de etkisiyle 5.000 ABD Doları hedefinden uzaklaşmak zounda kalan ve 4.500 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekilen Ethereum 4.600 ABD Doları seviyelerinde alıcıları ile buluşuyor.

Ethereum Vakfı’nın yaklaşık 100 milyon dolar değerinde Ethereum’u satmak amacıyla merkezi borsalardan Kraken’e aktardığı belirtildi. Her ne kadar Ethereum Vakfı kuruluşu destekleyen fiat para birimleri almak amacıyla kripto fonlarını düzenli olarak satıyor olsa da, Türkiye saati ile 11 Kasım 5:56’da gerçekleşen bu işlem zamanlaması açısından oldukça manidar kabul edildi ve Ethereum yatırımcılarının endişe duymasına neden oldu. Vakfın sattığı bu miktar Ethereum günlük işlem hacminin binde biri civarında olsa da Ethereum ağının ve Ethereum ekosisteminin gelişmesi için adanmış bir organizasyonun bu kritik düşüş döneminde Ethereum satması Ethereum yatırımcılarını tedirgin olmasına ve küçük boyutta FUD dalgası oluşmasına neden oldu.

Dünyanın en büyük sinema zinciri olan ABD merkezli AC Sinemalarının CEO’su Adam Aron daha önceki yazılarımda da belirttiğim şekliyle bilet alımları için Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’i kabul etmeye başladıklarını açıkladı. Ayrıca AMC, birçok kripto para birimi ile elektronik hediye kartlarının satın alınmasına da izin veriyor. Ağustos ayının başlarında Bitcoin’i kabul etmeye başlama planını duyaran Aron, son açıklamasıyla kripto para birimlerinin günlük hayata entegrasyonunun hızlandığını ve etki alanını arttırdığını kanıtlamış oldu.

An itibariyle 4.625 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 4.440 seviyesinin ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.879 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 59,989 ve STOCHRSI(14) değeri  0,000 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum  için önemli destek seviyeleri 4.360/4.407/4.493 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 4.692/4.806/4.892 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X