Bitcoin’de güçlü toparlanma

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de güçlü toparlanma
Emre Buruk
29.11.2021 17:27

Koronavirüs salgını ve yeni varyant ihtimallerinin de etkisiyle geçtiğimiz hafta sert düşüşler yaşayan Bitcoin kripto para yatırımcılarının endişe duymasına neden oluyordu. Bitcoin son günlerde 53.500 ABD Doları desteğini test ederek tahmin ettiğimiz üzere bu seviyeden güç toplayarak sert bir yükseliş e imza attı. Hızlı ve hacimli yükseliş kaydeden Bitcoin 56.000 ABD Doları seviyesini de aşmayı başararak 57.000 ABD Doları üzerinde alıcıları ile buluşuyor. Kurumsal yatırımcıların enflasyondan korunmak amaçlı Bitcoin ve Ethereum gibi yaygınlaşmakta olan ve sınırlı varlıklara talebinin artması, kripto para piyasalarına yeni sermaye girişlerini arttırarak fiyatlanmalarda olumlu etkiler görülmesini sağlamaktadır.

Bitcoin

Avanti Bank Kurusucu ve CEO’su Caitlin Long, Bitcoin ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olduğunu belirterek Bitcoin‘in eninde sonunda küresel rezerv para birimi olacağını düşündüğünü vurguladı. Bitcoin’in halen geliştirilmesi amacıyla mühendislik çalışmalarına ihtiyacı olduğunu düşünen Long, MicroStrategy ile Tesla gibi dev şirketlerin portföylerine Bitcoin‘i eklemesini ve Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak kabul etmesini örnek göstererek kripto para birimlerinin kabul edilmeye başlandığını ve yaygınlaşmasının hızlanabileceğini vurguladı. Bu nedenlerden ötürü Bitcoin’in sınırlı arzı ile deflasyonist bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek kripto varlığın bir enflasyondan korunma aracı olarak daha da yüksek talepler görebileceğini belirtti.

Kripto para piyasaları ile ilgili ardarda olumlu ve olumsuz haberler ile gündeme gelen Hindistan, son olarak Hindistan Maliye Bakanı’nın Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalar ile gündeme geldi. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Bitcoin’i ülkede bir para birimi olarak tanımaya ilişkin planlarının ve çalışmalarının olmadığını belirtti. Yakın bir süre önce Hindistan ile ilgili tüm kripto varlıkların yasaklanacağını iddia edilmiş ancak bu haberin asılsız olduğu çeşitli medya kuruluşları tarafından belirtilmişti.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 59.719 ABD Doları seviyesinin altında 57.218 ABD Doları seviyesinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,811 ve STOCHRSI(14) değeri ise 90,327 seviyelerinde olumsuz olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 50.751/52.100/54.695; önemli direnç seviyeleri ise 58.639/59.987/62.583 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin’in 53.500 ABD Doları seviyelerine geri çekilmesiyle 4.000 ABD Doları seviyelerine kadar çekilen Ethereum, bu seviyelerden güç toplayarak 4.300 ABD Doları seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Özellikle 2.0 güncellemesi ile deflasyonist bir yapıya dönüşmesi beklenilen Ethereum’un enflasyondan korunmak isteyen yatırımcıların yoğun talebi ile orta ve uzun vadede olumlu fiyat hareketleri göstermesi bekleniyor. Bitcoin’in sert hareketlerinden etkilenen Ethereum’un kısa vadede 4.500 ABD Doları direnç seviyesini aşabilmesi yükselişini hızlandırabilir. Ancak geçtiğimiz haftalarda test ettiği 4.000 ABD Doları destek seviyesinin aşağı yönlü kırılmasının, kar satışlarını tetiklenmesiyle düşüş yönlü fiyat hareketlerinin hızlanabileceği de dikkate alınmalıdır.

Bankacılık devi JPMorgan, Altcoinlerin amiral gemisi Ethereum'un, Bitcoin'den daha iyi bir tercih olabileceğine dikkat çekerek, raporunda Ethereum’a yer verdi.  JPMorgan raporunda tahvil getirilerindeki artış ve para politikasının normalleşmesni bir dijital altın biçimi olarak Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu belirtti. Bu durumu yüksek reel getirilerin geleneksel altın üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmasına benzeterek Ethereumun değerini DeFi'den oyunlara, NFT'lere ve stablecoin'lere kadar uzanan uygulama alanlarından aldığını belirterek daha yüksek ilgi görebileceğini ve tercih edilebileceğini belirtti.

An itibariyle 4.340 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 4.365 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 4.242 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 50,610 ve STOCHRSI(14) değeri  72,767 olarak nötr görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 3.874/4.085/4.193 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 4.432/4.509/4.620 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X