Bitcoin’de ikili tepe formasyonu

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de ikili tepe formasyonu
Emre Buruk
15.02.2022 16:10

Bitcoin’in sert düşüş ve yükseliş hareketlerinin ardından 42.000-43.000 ABD Doları bandında yatay hareketi piyasalardaki endişenin devam etmesine neden oluyor.

FED’in politika faizini açıklayacak olması, Rusya-Ukrayna arasındaki gerginlik, ülkelerin kripto para piyasalarına genel bakışı Bitcoin ve Altcoin fiyatlanmalarında önemli etkiler göstermektedir. Bu gelişmeler nedeniyle yatırımcıların kripto paralar gibi riskli varlıklardan uzaklaşarak güvenli liman olarak görülen varlıklara yöneldiği de görülmektedir.
Türkiye’nin kripto para piyasalarına yönelik gerçekleştirdiği çalışmaların ve düzenlemelerin Türk kripto para yatırımcılarına ek olarak küresel yatırımcıları da etkileyeceği öngörülmektedir. Türk vatandaşlarının kripto para piyasalarına yüksek ilgi gösterdiği bilinmekle birlikte,  Türkiye’nin alacağı düzenleme kararları ile yerli ve yabancı borsalar arası sermaye geçişleri yaşanmasına ve dolayısıyla sert fiyat hareketleri görülmesine neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü alınacak düzenleme kararları yakından takip edilmelidir.

Bitcoin 


Bitcoin Rusya-Ukrayna arasında çalmaya başlayan savaş tamtamlarının etkisiyle yatay seyrine devam etmeyi sürdürüyor. FED’in politika faizini açıklaması ve Rusya-Ukrayna geriliminin artması ile Bitcoin fiyatlanmasında sert hareketler görülebileceği tahmin ediliyor. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının önümüzdeki haftalarda küresel gelişmeleri yakından takip etmelerini tavsiye ediyorum. Covid19 pandemisinin başlangıcında da yaşadığımız gibi, bu tarz gelişmelerin piyasalarda ani FUD dalgası oluşturarak sert düşüşler yaşanmasına neden olabileceği öngörülebilir. Aynı zamanda sınırlı arza sahip değer saklama aracı olarak görülebilen Bitcoin’in orta ve uzun vadede olumlu fiyat hareketleri göstermesini sağlayabilir.
Bitcoin’in son dönemde sergilediği fiyat hareketleri sonucunda “İkili tepe” formasyonunun görülmesi kripto para yatırımcılarını tedirgin ediyor. Her ne kadar bu formasyonun tamamlandığı net olarak söylenemese de Bitcoin için sert bir düşüş ihtimali barındırdığı belirtiliyor. Bitcoin’in 32.000 ABD Doları seviyesinden güç toplayarak yükseliş hareketi sergilemesi “ikili tepe” formasyonunundan kurtulması için yeterli olmasa da bu sert düşüşün yaşanabilmesi için Bitcoin’in 36.000 ABD Doları ve 30.000 ABD Doları destek seviyelerini aşağı yönlü kırması gerekmektedir. 
Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 40.460 doların üzerinde, 42.189 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 53,885 ve STOCHRSI(14) değeri ise 64,171 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 40.834/41.377/41.719; önemli direnç seviyeleri ise 42.652/43.028/43.421 olarak öngörülmektedir.


Ethereum


Ethereum,  NFT pazarının popüleritesi sayesinde ayakta kalmaya ve 3.000 ABD Doları seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Kripto para yatırımcılarının 2022 yılı içerisinde gerçekleşmesi beklenen güncellemelerin tamamlanması ile Ethereum’un güçlü yükseliş hareketleri sergileyeceği yönündeki tahminler güçlenmeye devam ediyor.
Son dönemde Ethereum ağının işlem sayısında azalma olduğu ve işlem sayılarının 2019 yılının ilk çeyreğindeki seviyelere döndüğü görüldü. Bu durumun Ethereum gas ücretlerinde yaşanan düşüşler ile NFT pazarının daha da hareketlenmesini sağlayabileceği de öngörülüyor. Bu durum sayesinde orta ve uzun vadede Ethereum’un ve Ethereum ekosistemindeki kripto paraların olumlu fiyat hareketleri sergileyebileceği ve etki alanlarını arttırabilecekleri tahmin ediliyor.
An itibariyle 2.872 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.835 seviyesinin üzerinde ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.097 ABD Doları seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,261 ve STOCHRSI(14) değeri 26,288 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.706/2.772/2.821 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.936/3.001/3.074 olarak görülebilir.
 

REKLAMI KAPAT X