Bitcoin’de sert düşüş devam edecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de sert düşüş devam edecek mi?
Emre Buruk
19.11.2021 15:01

DXY’nin (ABD Dolar Endeksi) güç kazanmasıyla kripto para piyasalarında gerçekleşen sert düşüş birçok yatırımcının korku ve endişe duymasına neden oldu. Son yazım belirttiğim 60.000 ABD Doları destek seviyesi üzerinde tutunamayan ve 56.000 ABD Doları üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu seviyede tutunmayı başaramayan Bitcoin'in 53.000 ABD Doları ve 49.000 ABD Doları destek seviyelerine doğru hareket etmesi beklenebilir.

Sidney Görüşmeleri’nde konuşan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkesinin teknolojiye verdiği önemi belirterek yapay zekâ alanında ve dijitalleşme sürecindeki başarılarından bahsetti. Bunun ardından, konuşmasında kripto para endüstrisinin geleceğine dikkat çeken Modi kripto para sektörünün yanlış ellere geçmemesi için dünya genelindeki ülkelere birlik çağrısında bulundu ve birlikte hareket etme tavsiyesinde bulundu. Geçtiğimiz dönemlerde Hindistan’ın kripto para piyasalarına karşı çekimser tutumda olması ve bazı yasaklamalar gerçekleştirmesi piyasalara olumsuz etki etmişti. Başbakan Modi’nin açıklamaları ile Hindistan’ın kripto para piyasalarına kontrollü ve sıcak bir yaklaşımda bulunacağı öngörülmektedir. Bu durumun kripto para piyasalarının küresel piyasalara entegrasyonu ve etki alanını arttırması konusunda olumlu etkileri olacağı öngörülüyor.

Bitcoin

Twitter CFO’su Ned Segal, Bitcoin ve kripto para piyasasının şu anda yatırım yapılamayacak kadar dalgalı olduğunu dile getirdi. Ancak CEO Jack Dorsey aynı fikirde değil. Haberin Özeti Twitter CFO’su Ned Segal, Bitcoin ve kripto para piyasasının şu anda yatırım yapılamayacak kadar dalgalı olduğunu dile getirdi.

Dünya’nın medya alanında öncü ve en ünlü markaları arasında yer alan TIME Dergisi, kripto para birimleri ile ilk teması bu yılın başlarında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile olmuştu. Bir çok kurumun kripto para birimi ile ödeme kabul etmeye başlamasının kripto paranın etki alanını arttırmasını ve merkezi finans ile daha hızlı entegre olmasını sağladı. Dergi yönetimi ise bir proje kapsamında bilançosuna Ethereum’u (ETH) da dahil ettiğini açıkladı ve bu gelişme Ethereum için önemli bir piyasa haberi olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 62.560 doların altında 57,052 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 37,713 ve STOCHRSI(14) değeri ise 0,00 seviyelerinde olumsuz olarak görülmektedir. Bitcoin için önemli destek seviyeleri 50.928/52.724/55.248; önemli direnç seviyeleri ise 59.753/62.574/64.168 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance, zaman zaman Ethereum yatırımcılarının tepkileri ile karşılaşmaktaydı. Binance kripto para borsasının Ethereum işlemlerini zamansız bir şekilde askıya alması çoğu kişinin tepkisini çekti.

En yüksek hacimli kripto para borsalarının başında gelen Binance, Ethereum için önemli görğlen Arbitrum One ağını desteklediğini belirtti. Şu an için sadece Ethereum yatırma işlemlerini destekleyen entegrasyon, ilerleyen tarihlerde ise Arbitrum One ağına para çekme için de kullabikecek ve Arbitrum, Ethereum’un en önemli L2 ağlarından birisi olarak görülmektedir. Bu entegrasyonun Binance tarafından kullanılması Ethereum ağının ölçeklenebilirlik açısından önemli adımı olarak da görülmektedir. Bu gelişmenin uzun vadede Ethereum ağını rahatlatması ve Ethereum fiyatlanmasında olumlu etkileri olması bekleniyor.

An itibariyle 4.117 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 4.491 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 4.080 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 43,411 ve STOCHRSI(14) değeri  13,768 olarak olumsuz görülmektedir. Ethereum  için önemli destek seviyeleri 3.474/3.619/3.861 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 4.243/4.365/4.492 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X