Bitcoin’de son durum: Ayı sezonu başlıyor mu?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de son durum: Ayı sezonu başlıyor mu?
Emre Buruk
13.09.2021 17:32

Bitcoin’in 50.000 ABD Doları seviyesinden reddedilmesiyle birlikte 45.000 ABD Doları seviyelerinde alıcıları ile buluşuyor. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılmasının Bitcoin ve Altcoinler için ciddi riskler barındırıyor. Hacimli alım hareketlerinin gelmemiş olmaması ve Bitcoin’in yukarı yönlü hareket gösteremiyor olması Bitcoin ve Altcoinler için aşağı yönlü sert hareketlerin gelebilmesine neden olarak yatırımcıların yüksek zararlar yaşamasına neden olabilir.

Hindistan hükümet yetkilileri yakın gelecekte kripto işlemlerini ve borsalarını vergilendirebileceğini belirtti. Bu konu ile ilgili hazırlanan rapor içerisinde kripto varlıkların büyük endişe doğurduğu belirtilmiş ve bu konuda önlemler alınması gerekliliği belirtilmişti. Hintlilerin kripto para yatırımlarının geçtiğimiz yıla oranla %20.000 arttığı belirtilmekle birlikte bu yoğun ilginin kaybolması kripto para piyasalarında fiyatlanmalara olumsuz etkilere neden olabilir.

Bitcoin

Piyasalarda stres seviyesinin yükselmesine rağmen olumlu haberler de gelmeye devam ediyor.  Texas eyaleti, Çin yasaklarının ardından aldığı stratejik karar ile Bitcoin merkezi olmayı hedeflediğini gösterdi. Bitcoin için belirsizliklerin devam etmesin rağmen regülasyon konusundaki şüpheleri ve korkuları ortadan kaldırabilecek yasaların eyalet meclisinden geçtiği belirtildi. Bu gelişmeyle belli bölgelerde de olsa kripto para piyasaların kalıcı olarak tanındığı kesinleşmiş oldu.

Visa CEO’su Alfred Kelly, Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili yaptığı olumlu açıkları yenileyerek kripto para birimlerinin beş yıl içerisinde çok daha aktif ve popüler olabileceğini düşündüğünü belirtti. Buna ek olarak, kripto paralardaki kurumsal yatırımcıların öncüsü olan Microstrateji, 420 milyon dolar değerinde alım yaptığını açıkladı. Elinde 114.042 adet Bitcoin bulunduğu bilinen Microstrateji’nin bu alım hareketi ile kripto para piyasalarının geleceği ile olumlu düşüncelere sahip olduğu öngörülebilir. Ayı sezonunun başlayıp başlamadığının merak edildiği bu süreçte yapılan alım hareketi ile piyasalara olumlu bakışını eyleme dönüştürmüş oldu.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 47.955 doların üzerinde, 44.216 dolar seviyelerinde olumlu şekilde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 43,217 ve STOCHRSI(14) değeri ise 0,831 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 41.451/42.103/43.122; önemli direnç seviyeleri ise 46.714/47.365/48.345 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Son dönemdeki sert düşüşlerle birlikte kripto para piyasalarında balina yatırımcı hareketleri de gözlemlendi. Birçok borsada yüksek miktarlarda Ethereum’un transfer edildiği belirtildi. Borsalar ile anonim cüzdanlar arasında gerçekleşen bu transferlerin yaklaşık 360 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Kripto para yatırımcıları, Bitcoin’in sert düşüşü ile yara alan Ethereum’un hangi seviyeleri göreceği merakla bekleniyor. Solana gibi yeni platformların Ethereum’a rakip olmasıyla birlikte lider olduğu alanda tahtı sallanabilir. Güncellemelerinin ardından yüksek talep gören Ethereum yüksek gas ücretleri gibi bazı konularda diğer platformların gerisinde kaldı. Bu durumun Ethereum’un kullanım alanını etkileyebileceği ve sermaye girişlerinin değişerek fiyatlanmayı etkileyebileceği öngörülebilir.

An itibariyle 3.179 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.473 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.139 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,491 ve STOCHRSI(14) değeri  2,095 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.987/3.032/3.132 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.369/3.507/3.607 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X