Bitcoin’de son durum: Çin kripto paraları yasaklıyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de son durum: Çin kripto paraları yasaklıyor
Emre Buruk
21.06.2021 15:52

40.000 ABD Doları direncini kırmayı başaramayan Bitcoin 30.000 ABD Doları desteğine doğru yolculuğuna devam ediyor. Bu düşüş hareketine devletlerin kripto para kullanımına ve madenciliğine yönelik yasaklarının da etkisi olduğu belirtiliyor.

Özellikle son günlerde gündeme gelen Çin'in kripto para madenciliğine getirdiği süresiz yasaktan sonra İran da kripto para madenciliğini Eylül ayına kadar yasakladı. İran Başkanı Hasan Ruhani, devlet televizyonuna yaptığı bir açıklamada kripto para madenciliğinin 22 Eylül'e kadar yasaklanacağını söyledi. Cambridge Alternatif Finans Merkezi'nin verilerine göre, İran dünyada en fazla kripto para madenciliğinin yapıldığı altıncı ülke ve küresel madencilikteki payı yüzde 3,82 olarak görülüyor. Buna ek olarak, Çin Merkez Bankası, 5 bankaya ve Alipay’e kripto paralar ile ilgili ticari faaliyetlerden kaçınmalarını belirten bir açıklama yaptı. Bu olumsuz haberlerin Bitcoin fiyatlanmasındaki düşüşte etkisi olduğu düşünülüyor.

Coinbase'in Nisan ayında gerçekleştirdiği halka arzdan sonra dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan ve 190 ülkede 6 milyondan fazla müşterisi bulunan Kraken Borsası da 12-18 ay içerisinde halka arz olmaya hazırlandığını duyurdu. Borsanın kurucusu Jesse Powell “Kripto paraları dünyaya tanıtma görevindeyiz ve umuyorum ki değerlememiz bu görevde başarıya ulaşmamızın bir yansıması olacak” diyerek kripto para piyasaları ile ilgili olumlu düşüncelerini vurguladı.Buna ek olarak, Kraken’in yeni fon arayışında ve değerlemesininin 10 milyar doları ya da 20 milyar doları geçebileceği düşünülüyor.

Bitcoin

Sıcak gelişme olarak görülen ve bugün gerçekleşen bir gelişme Bitcoin fiyatlanmasının olumsuz etkilenmesine neden oldu. Çin Merkez Bankası’nın Çinli bankaların Bitcoin işlemlerini yasaklayacağını ve kripto para borsalarına fon sağlamayı durduracağını belirten haberler ile piyasa düşüşe devam ediyor. Çin merkezli haber kaynaklarının belirttiğine göre Çin Merkez Bankası Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarrufu Bankası, Sanayi Bankası ve Alipay’in de aralarında bulunduğu finans kuruluşları ile görüşme gerçekleştirdi. Gündeme bomba gibi düşen bu haber ile ilgili gelişmelerin kripto piyasalardaki fiyatlanmalar için çok önemli olduğu öngörülüyor.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 36.709  dolar altında, 32.327 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 36,452 ve STOCHRSI(14) değeri ise 11,062 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 27.843/30.000/31.104; önemli direnç seviyeleri ise 33.949/36.669/37.743 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ethereum, kendisi için yılın en büyük tehlikeleri arasında görülen bir durum ile karşılaşmaya çok yaklaştı. Haziran ayından opsiyon süresini dolduran kontratların toplamda 638.000’den fazla ETH bulundurduğu belirtiliyor ve bu miktar ETH bazlı açık opsiyon işlemlerinin %45’ini oluşturuyor. 1,5 milyar dolarlık opsiyon kontratının tek bir günde süresinin dolması ile piyasaların kötü etkilenebileceği ve volatilitenin rekor kırabileceği öngörülüyor. Şu an süresi dolacak opsiyonların büyük kısmının fiyatı 3,200 dolara işaret ediyor ve bu nedenle ciddi bir satış baskısı da görülebilir.

Glassnode verilerine göre, Ethereum blok zincirindeki ortalama işlem ücretleri düşmeye devam ediyor ve Ethereum işlem ücretleri 5 ayın en düşük seviyesi olan 3.95 doları gördü. Ethereum’un olumsuz yanlarından biri olan yüksek işlem ücretlerinin normalleşmesi ve düşmesinin orta ve uzun vadede Ethereum’a olan talebi arttıracağı ve fiyatlanmayı olumlu etkileyebileceği öngörülüyor.

An itibariyle 1.951 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.472 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.870 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 34,787 ve STOCHRSI(14) değeri 0,000 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.674/1.778/1.868 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.100/2.253/2.368 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X