Bitcoin’de tehlike geride mi kaldı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de tehlike geride mi kaldı?
Emre Buruk
27.09.2021 16:42

Çin’den gelen olumsuz haberler ile kripto para piyasalarında satış baskısının artmasıyla Bitcoin ve birçok Altcoinde sert düşüşler meydana geldi. Çin’in dijital yuanın önünü açmak amacıyla piyasaya sürdüğü düşünülen manipülatif olumsuz haberlerin kripto para yatırımcıları tedirgin etmesi ile korku-belirsizlik-endişe ile sert satış baskısı oluştu.

Bu ve benzer açıklamaların geçtiğimiz yıllarda da yapıldığı ve kısa süreli benzer etkilerin yaşandığı biliniyor. Ancak Çin merkezli borsaların kapatılması, kullanıcıların kısıtlanması ve yurt dışı merkezli borsaların Çin vatandaşlarına hizmet sunmasının yasaklanmasının kripto para piyasalarında orta ve uzun vadede ne kadar ciddi bir etki yaratabileceği diğer ülkelerin de bu konu ile ilgili gösterdiği tutumlar ile şekillenecektir.

40.000 ABD Doları seviyesi birçok piyasa analisti tarafından dip seviye olarak belirtilmiş, bu seviyein güçlü bir destek olduğu belirtilmiş ve bu seviyeden yüksek alımlar geleceğini belirtmişti. Bu seviyeden güç toplayan Bitcoin yükselişine devam etmeye çalışırken en önemli direnç seviyesi 46.000 ABD Doları olarak görünüyor.

Bitcoin

Son günlerde birçok piyasa analisti ve ekonomist, Bitcoin fiyatlanmasını önemli ölçüde etkileyeceği öngörülen Bitcoin ETF’leri ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. Son olarak Bloomberg’in ETF’lerden sorumlu analisti Eric Balchunas Bitcoin ETF’inin kabul edilme oranını %75 olarak gördüğünü belirtti. Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesiyle kurumsal yatırımcının da Bitcoin ETF’lerine yönelebileceği ve bu durumun kripto para piyasalarında  olumlu fiyatlanmalar yaşatabileceği öngörülüyor.

Dünya’nın en büyük bankalarından birisi olan Deutsche Bank’in kıdemli analist Marion Laboure, hükümetler tarafından kontrol edilemeyen varlıklara olan ilginin arttığını ve bu varlıklar arasında kripto paraların önemli bir yeri olduğunu belirtti. Bitcoin’in dijital altın olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünen Laboure, Bitcoin’in enflasyona karşı koruma sağlamasının kurumsal yatırımcılara avantajlı geldiği için orta ve uzun vadede ön plana çıkabileceğini belirtti.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 45.182 doların altında, 43.473 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,367 ve STOCHRSI(14) değeri ise 55,636 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 38.237/39.511/41.352; önemli direnç seviyeleri ise 44.772/45.296/45.985 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Kripto analitik firması Santiment, çoğu spekülatörün daha yüksek yatırım getirisi sunan daha iyi alternatifler arayışında Ethereum (ETH)’dan geçtiğini söylüyor. Kripto para piyasalarında yaşanan fiyat düşüşü ve dünya çapında görülen diğer gelişmelerin yatırımcıları borsalarda Ethereum almaya yönlendirdiği belirtiliyor. Son dönemde özellikle NFT gibi alanlarda kullanım alanı artan ve popülerite yakalayan Ethereum kurumsal yatırımcının da ilgisini çekmeye devam ediyor.

Son yazımda da belirttiğim üzere kurumsal yatırımcıların Bitcoin yerine Ethereum’a olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. Son olarak Chicago Ticaret Borsası’ndaki(CME) Bitcoin vadeli işlemlerinin Eylül ayındaki fiyatları dikkat çekti. Bu fiyatların Bitcoin’in spot fiyatlarının altında olmasının Bitcoin fiyatlanmasındaki beklentinin olumsuz yönde olduğu ile ilişkilendirilebilir. Bitcoin’in yanı sıra Ethereum için beklentinin adına orta ve uzun vadede olumlu fiyatlanma hareketleri görülebilir.

An itibariyle 3.062 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.241 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 3.306 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 56,574 ve STOCHRSI(14) değeri  0,000 olarak olumsuzgörülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.896/2.962/3.058 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.165/3.261/3.349 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X