Bitcoin’de yön ne tarafa olacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’de yön ne tarafa olacak?
Emre Buruk
01.04.2021 17:08

Bitcoin, şubat sonunda 43.000 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekilmişti. Bu seviyeden güç toplayan Bitcoin geçtiğimiz günlerde 60.000 ABD Doları direncini kırmayı başararak 62.000 ABD Doları seviyesiyle yeni ATH seviyesine imza attı. Bu seviyedeki kar satışlarıyla birlikte, an itibariyle 55.615 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekildi. Bu süreçte kripto para yatırımcılarının, 50.000-60.000 ABD Doları bandındaki hareketinin ne yöne devam edeceğini yakından izlemesi gerekiyor.

Özellikle son dönemde hızlı fiyat hareketleriyle, manipülasyonlarla ve devletlerin getirmesi beklenilen regülasyon haberleriyle dikkat çeken kripto para birimlerine ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bunun yanında, Bitcoin madencilik makinelerine olan talepler kripto para biriminin piyasa değerindeki önemli yükselişle birlikte daha da artmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük madencilik donanımı üreticilerinden biri olan Canaan Creative, yaptığı açıklamayla yoğun bir talep artışı yaşadıklarına dikkat çekti ve bunun yanında kendi makineleriyle de Bitcoin madenciliği işine katılmak istiyor. Bu ilginin kripto paraların bilinirliği ve yaygınlaşması için olumlu görülebileceği söylenebilir.

Bitcoin

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, bir gönderide ABD hükümetinin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırımı yasaklayabileceğini belirtmesi büyük dikkat çekti. Özellikle kripto paralara yatırımın önünü kesmek için “şok edici” vergi artışları uygulanabileceğini belirten Dalio’nun bu söylemleri kripto yatırımcılarını tedirgin etti.

JPMorgan, Bitcoin ile alım-satım işlemlerini daha güvenilir bir hale getirmek için yeni uygulamalar ortaya çıkarmayı hedefliyor. Dünya’nın en önemli bankalarından biri olan JPMorgan, OTC masaları ile traderlar arasında bulunabilecek bir takas odası kurmayı planlıyor. Kesinliği teyit edilmemiş olmasına rağmen, kripto para piyasalarının geleneksel finans piyasalarıyla uyumlu hale gelmesi yönünde olumlu görülebilecek bu gelişmenin fiyatlanmaya olumlu etkisi olabileceği öngörülebilir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 51.990 dolar seviyesinin üzerinde, 55.141 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde, kripto para yatımcılarının yeniden rekor kıran Bitcoin’in volatilitesini ve hacim hareketlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 57,609 ve STOCHRSI(14) değeri ise 23,591 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 48.254/51.671/53.731; önemli direnç seviyeleri ise 59.208/62.625/64.685 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Son dönemdeki sert hacim ve fiyat hareketlerinin sebeplerinden olabilecek balina hareketleri birçok kripto yatırımcısının dikkatini çekmeye devam ediyor. Santiment, balinaların yüklü işlemlerinin özellikle uzun vadeli yatırım olarak görüldüğünü belirterek Bitcoin başta olmak üzere Ethereum, Chainlik ve Binance Coin’e yatırım gerçekleştirdiğini belirtti. Arz ve talep arasındaki ilişkiyi doğrudan etkileyen bu tarz gelişmelerin ve bu tarz gelişmelerin doğruluğu kripto para piyasa yatırımcıları tarafından yakından takip edilmelidir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ölçeklendirme sorunlarına yönelik çalışmaların hızlandığını ve ölçeklenebilirlik gelişmelerinin yakın tarihte çözülebileceğine dikkat çekti. Ekibinin akıllı sözleşmenin ölçeklendirme sorunlarını hafifletmekten sadece haftalarca uzaklıkta olduğunu belirtti ve bu gelişmenin ardından işlem hacmini 100 kat artıracağını vurguluyor.

An itibariyle 1.779 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 1.666 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.662 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 54,911 ve STOCHRSI(14) değeri 52,547 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.582/1.663/1.728 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.873/1.954/2.019 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X