Bitcoin'deki düzeltmenin Altcoinlere etkisi nasıl olacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin'deki düzeltmenin Altcoinlere etkisi nasıl olacak?
Emre Buruk
24.02.2021 17:37

Bitcoin'in aylardır süren sert yükselişlerinin ardından beklenen düzeltme, sert bir satış baskısı ile geldi. Bitcoin'in bu hareketinin sert yükselişlerin ardından sert bir düzeltme hareketimi yoksa yükseliş trendinin yerini düşüş trendine mi bıraktığı, kripto para yatırımcıları arasında tedirginlikle izleniyor.

2020 Ekim ayından bu yana hızlı yükselişiyle bilinirliğini arttıran, manipülasyonlarla gündemi meşgul eden, kurumsal yatırım ve küresel finansa uyum sağlamaya çalıştığı son dönemde yükselişleriyle göz dolduran Bitcoin, 58.480  ABD Doları seviyelerinden sert bir düşüşle 44.900 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekildi. Bu geri çekiliş sırasında birçok Altcoin çok sert düşüşler gerçekleştirdi ve kripto para yatırıcımları ciddi kayıplar yaşadı. Altcoin yatırımcılarının volatilitesi yükselen Bitcoin fiyatlanmasını ve Bitcoin dominansını yakından takip etmesi gereklidir. Bitcoin fiyatının ve Bitcoin dominansının birlikte düşmesi, Altcoinlerde sert düşüşlere sebep olabilir. Bitcoin fiyatlanmasının sabit kalması veya yükselmesiyle birlikte ve dominans düşüşü ise Altcoin rallisinin devam etmesini sağlayabilir.

Ethereum

2.000 ABD Doları seviyesinde tutunmayı başaramayan ve 1.350 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekilme gerçekleştiren Ethereum tekrar işlem ücretleri tekrar ile gündeme geldi. Ethereum madencilerinin sadece işlem ücretlerinden elde ettikleri kazanç ise 50 milyon dolara çok yaklaştı. Ethereum fiyatı düşerken ağın tıkanması sebebiyle çok yüksek ücretler ödendiği, bir Defi kullanıcısının 25 ETH işlem ücreti ödediği belirtildi.

Sert düşüş esnasından bazı borsalarda ilginç gelişmeler görüldü. Kraken borsasında anlık olarak Ethereum fiyatının 700 dolara düştüğü belirtildi. Kraken`in Trade Engine tarafında sorun yaşadığı, sert düşüşün bu sebeple gerçekleştiği belirtilmişti ve durum sonrası ne kadar kullanıcının zarara uğradığı bilinmiyor. Geçtiğimiz iki günde yaşanan düşüş ile birlikte 6 Milyar $’a yakın pozisyon tasfiye edildi.

Ethereum fiyatlanmasında etkili olabilecek en büyük üç etkenin Bitcoin fiyatlanması, Bitcoin dominansı ve ölçeklenebilirlik gelişmesi olduğu söylenebilir.

Cardano (ADA)

Cardano Kurucusu Charles Hoskinson’a göre, Cardano’nun önümüzdeki süreçte birçok önemli güncelleme yaşamasını öngörüyor. Financial Fox ile gerçekleşen bir röportajda Hoskinson, önümüzdeki iki ila üç ay içinde birçok “akıllı sözleşme”nin ağa uygulanacağını açıkladı. IOHK yöneticisi ayrıca geçtiğimiz birkaç ayda Cardano’ya desteklerini dahil etmek amacıyla Celsius, SingularityNET, Fireblocks ve Prime Trust’ın arkasındaki ekiplerle buluştuğunu açıkladı. Bu varlıklardan hangisinin önce bir entegrasyon alacağına öncelik vermenin belirli zorlukları olduğunu belirtti.

 Tüm bunlara ek olarak, 1 Mart’ta Mary hard fork‘un resmi olarak ana ağa ekleneceği ve beklenen yerel çok varlıklı işlevselliği Cardano ağına getireceği belirtildi. Bu temel gelişmelerin Cardano`nun yayınlaşması ve olgunlaşması konusunda büyük etkisi olacaktır. Bu gibi gelişmelerin mevcut yatırımıncının sermaye girişini arttırmasına ve/veya yeni yatırımcıların Cardano`ya ilgi göstermesine neden olabileceği için fiyatlanmaya olumlu etki yaratabileceği söylenebilir.

XRP

Ripple ve SEC davasının ön duruşması gerçekleşti. Herkese açık bir biçimde gerçekleştirilen duruşmada karşılıklı suçlamalar tartışıldı. Özellikle Ripple’ın SEC hakkında bir iddiası oldukça dikkat çekiciydi. Ripple’ın iddiasına göre SEC, görüştüğü borsalara XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir uyarıda bulunmadı ve kripto para borsaları da kendi araştırmalarını yaparak, XRP’yi listelemeye karar verdiği belirtildi. Aralarında eski SEC başkanının da bulunduğu Ripple avukatları SEC’in manipülatif işlemler yaptığını, bu davanın tüm piyasayı manipüle ettiğini ifade etti. Bu gelişmelerin ardından XRP 1 saat içerisinde %5.3 oranında artış yaşadı.

Önemli bir Amerikan para transferi şirketi olan MoneyGram Ripple’ın sermayesinden feragat etti ve Ripple ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. İş birlikleri 3 yıldır devam eden MoneyGram bundan 2 yıl önce yaptığı anlaşmayla Ripple ile para transferine olanak sağlıyordu. Bu anlaşma, MoneyGram’ın sınır ötesi ödemeler için XRP tokenını kullanmasını içeriyordu. Ripple bunun için 2020 yılında MoneyGram’a 12 milyon dolar ödeme yapmıştı ve MoneyGram her çeyrek dönemde XRP’yi teşvik etmek amacıyla, Ripple’dan piyasa geliştirme ücreti alıyordu. Şimdi ise MoneyGram, Ripple’ın piyasa geliştirme ücretlerinden de yararlanmayı beklemediğini açıklamalarına ekledi.

XRP fiyatlanması için en önemli gelişme olarak görülebilen SEC davası ve Bitcoin fiyatlanması yakından takip edilmelidir.

 

 

REKLAMI KAPAT X