Bitcoin düşüşe devam edecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin düşüşe devam edecek mi?
Emre Buruk
22.01.2021 17:11

Bitcoin %10’a yakın bir düşüş yaşadı ve bu düşüş altcoinleri de önemli ölçüde etkiledi. Bu düşüşün bir düzeltme hareketi mi olduğu, yoksa trend dönüşü mü olduğu kripto para yatırıcımları tarafından önümüzdeki süreçte dikkatle izlenmelidir.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD eski başkanı Donald  J. Trump’ın uygulamaya koyduğu birçok karar ve çalışmayı dondurdu. Bu kararlar arasında kripto para yatırımcılarını en çok etkileyen haber, eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in tartışmalı kripto para cüzdan kuralları ve regülasyon çalışmaları oldu. Biden, bu konu ile ilgili tüm yeni ve bekleyen düzenleme çalışmalarını durdurdu. Bu gelişme kripto para piyasalarındaki sert satış baskısını hafifleten gelişmeler arasında yer aldı.

ABD merkezli ve çok uluslu yatırım yönetim şirketi olan BlackRock Inc. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC), Bitcoin'i iki fonuna köprü yatırım aracı olarak ekleyebileceğini bildirdi. Dünyanın en büyük yatırım yönetim şirketlerinden biri olan BlackRock’ın bu hareketi, orta ve uzun vadede Bitcoin ve kripto para piyasalarının tanınırlığını arttırabileceği gibi, sermaye girişini arttırarak fiyatlanmayı da olumlu etkileyebilir.

Bitcoin

Yüksek piyasa değeri ve kullanıcı sayısıyla bilinen kripto para borsası BitMEX, Bitcoin'de "çifte harcama" saldırısı yaşanmış olabileceğini açıkladı. Bu açıklamanın da kripto para piyasasındaki satış baskısını arttıran haberler arasında yer aldığı düşünülüyor ancak haberin bu haberin doğruluğu teyit edilemediği için birçok yatırımcı tarafından da önemsenmedi.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 35.981 dolar altında,  50 günlük hareketli ortamalası olan 28.104 üzerinde 31.634 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde, kripto para yatımcılarının yeniden rekor kıran Bitcoin’in volatilitesini ve hacim hareketlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,161 ve STOCHRSI(14) değeri ise 5,179 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 23.276/26.689/28.765; önemli direnç seviyeleri ise 34.254/37.667/39.744 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin ve Ethereum, küresel kripto para piyasa değeri olan 950 milyar doların yaklaşık 750 milyar dolarlık kısmına sahip olan en önemli iki kripto para olmaya devam ediyor. Özellikle Bitcoin’in sert yükselişinin ardından 600 dolar seviyelerinden 1400 dolar seviyelerine hızla gelmeyi başaran Ethereum’un sert yükselişler yapabilme potansiyeli kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor.

 Merkezi olmayan uygulama platformu olan Aragon’un kurucu ortağı Luis Cuende, Ethereum’un rakipleri adımlar atarken ve devam eden pazar rallisinden faydalanırken bu rakiplerin Ethereum’un oluşturduğu ağ etkilerinin üstesinden gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Lider ABD merkezli Bitcoin borsası Coinbase, Rally(RLY) para yatırma ve çekme işlemlerini desteklediğini açıkladı. Ethereum tabanlı yeni bir altcoin daha borsalarda yer alarak kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Bu tarz gelişmelerin Ethereum’un bilinirliğini ve piyasa değerini arttırabilmesi, Ethereum fiyatlanmasını kısa ve orta vadede olumlu olarak etkileyebilir.

An itibariyle 1.208 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması  1.118,28 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 855,81 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 57,454 ve STOCHRSI(14) değeri 13,273 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 720/907/1.012 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.304/1.492/1.596 olarak görülebilir.

 

 

REKLAMI KAPAT X