Bitcoin’in 50.000 dolar testi nasıl sonuçlanacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’in 50.000 dolar testi nasıl sonuçlanacak?
Emre Buruk
23.08.2021 15:47

50.000 ABD Doları seviyesine ulaşmayı başaran Bitcoin, bu seviyede tutunmaya çalışıyor. Sert yükseliş ile bu seviyeyi ulaşmayı başaran Bitcoin ile birlikte birçok Altcoin sert yükselişler gerçekleştirdi. Piyasaya olumlu bir havanın hakim olmasıyla birlikte 51.000 ABD Doları seviyesinin direnç olarak görüldüğü ve bu seviyenin hacimli bir şekilde kırılmasının gerekliliği unutulmamalıdır.

Geçtiğimiz hafta Japonya’nın ticari amaçlı ilk kuantum bilgisayarı hizmete başlamıştı. Kuantum bilgisayarlarının kripto para sistemi için birçok riski ve fırsatı ortaya çıkarttığı önemle vurgulanıyor. Hesaplama gücü ve hesaplama süresi ile ön planda yer alan kuantum bilgisayarlarının 2026 yılından itibaren daha yaygın kullanılabileceği, ayrıca gelişerek ileriki süreçte Blockchain sistemlerinin güvenlik duvarlarını kırabileceği öngörülüyor. 2026 yılına kadar güvenlik duvarlarının kırılabileceği öngörülmemekle birlikte, kripto para piyasalarında bazı yazılımcılar kuantum bilgisayarı riskinin ortadan kalkması adına çalışmalar da yürütüyor. İleriki yazılarımda da, orta ve uzun vadede kripto para piyasalarının geleceğini etkileyecek bu önemli olayı yakından takip ediyor ve sizlerle değerlendiriyor olacağız.

Bitcoin

Dün akşam saatlerinde paylaşılan bir habere göre PayPal, İngiltere’de yer alan müşterileri için Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash için alım-satım ve saklama hizmetini başlattığını belirtti. Hatırlanacağı üzere 2020’nin sonlarında da ABD’de bu hizmeti başlattığını belirterek kripto para yükselişine katkıda bulunmuştu. PayPal gibi küresel anlamda yüksek müşteri hacmine sahip firmaların kripto para piyasalarına karşı olumlu tutum sergilemesinin piyasalarda olumlu fiyatlanmalar yaşamasını sağlayacağı öngörülüyor.

Çinli teknoloji devleri arasında yer alan Xiaomi, kripto para birimlerini kullanmaya hazır olmadığını belirtti. Kripto para birimlerini sistemlerine entegre etmeden önce, düzenlemelerin netleşmesi gerektiğini belirtti. Bu haberle de görüleceği üzere, ülkelerin kripto paralar ile ilgili regülasyonlarını tamamlamalarının ardından kurumsal firmaların ve kurumsal yatırımcıların kripto paralara ilgisinin artabileceği, bu durumun da yeni sermaye girişleri ile fiyatlanmayı olumlu etkileyebileceği öngörülebilir. Regülasyonların kripto para kullanımını kısıtlayıcı veya yasaklayıcı biçimde oluşturulması ise tersi bir etki oluşturabilir.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 45.772 doların üzerinde, 50.255 dolar seviyelerinde olumlu şekilde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 70,112 ve STOCHRSI(14) değeri ise 92,772 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 47.114/47.632/48.443; önemli direnç seviyeleri ise 51.102/52.887/53.772 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Bitcoin’in yükselişiyle birlikte yükselişine devam eden Ethereum ile ilgili madenci ödüllendirilme şeklinin değiştirildiği Londra Yükseltmesinden bu yana 221 milyon dolarlık kripto paranın dolaşımdan çıkartıldığı görülüyor. Buna ek olarak ETH 2.0’daki staking miktarı 7 milyon ETH’yi aşmayı başardı.

Veri analiz platformları arasında yer alan CryptoQuant, Ethereum ağındaki balina sayısının arttığını belirtti. Ayrıca, balinaların ve birçok yatırımcının borsalardan aldığı Ethereum’ları kişisel cüzdanlarında saklamayı tercih ettiği ve ETH 2.0 stakingini tercih ettiği belirtiliyor. Bu durumun Ethereum’da arz sıkıntısı yaratabileceği ve fiyatlanmayı olumlu etkileyebileceği öngörülüyor.

An itibariyle 3.330 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 3.123 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.546 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 65,495 ve STOCHRSI(14) değeri  48,204 olarak olumlu görülmektedir. Ethereum için önemli destek seviyeleri 3.011/3.170/3.254 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 3.376/3.440/3.539 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X