Bitcoin’in belirsizliği yatırımcıları tedirgin ediyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’in belirsizliği yatırımcıları tedirgin ediyor
Emre Buruk
14.06.2021 15:41

Kripto para piyasalarında haftalardır süren belirsizliğin nasıl sonuçlanacağı ve kırılımın ne yöne olacağı merakla bekleniyor. 35.000 ABD Doları ile 40.000 ABD Doları baremi arasında hareketine devam eden ve 41.000 ABD Doları seviyesini test etmeye hazırlanan Bitcoin’in fiyat belirsizliği birçok kripto para yatırımcısını tedirgin etmeye devam ediyor. 41.000 ABD Doları üzeri kapatmaların tekrar yükseliş trendinin devam edebilmesi için önem arz ediyor.

Dünyanın en büyük yatırım şirketleri arasında yer alan Victory Capital, kripto para sektörüne girmeye hazırlandığını belirtti. ABD’nin önde gelen menkul kıymet borsalarından Nasdaq ile ortalık imzalayan ve bünyesinde 150 milyar dolardan yüksek bir fon bulunduran Victory Capital, kripto para odaklı varlık yönetim firması Hashdex ile de anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik kurumsal ilginin artması ve birçok kurumsal yatırımcının portföylerini çeşitlendirmek için kripto para birimlerine yönelmesi de kripto piyasalara sermaye girişini arttırarak fiyatlanmaları olumlu etkileyebilir.

Hollanda Maliye Bakanı kripto paralara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, kripto paralar ile ilgili yasak getirmenin bir işe yaramayacağını düşündüğünü belirtti ve yasaklamak yerine denetlemenin çok daha önemli olduğunu belirtti.

Bitcoin

JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesinin ardından konu ile ilgil bir rapor yayınladı. JPMorgan raporunda El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesiyle IMF ile sorun yaşayabileceği ve alacağı kredide güçlük yaşayabileceğini belirtti Bunun yanında 2000’li yılların başında doları resmi para birimi ilan eden irili ufaklı ülkelerin de kripto paraları resmi para birimi ilan edebileceğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere Tesla CEO’su ve kurucu ortağı Elon Musk Bitcoin madenciliğinin çevreye olan zararını neden göstererek Bitcoin’i ödeme seçenekleri arasından çıkarttığını belirtmişti. Musk, Bitcoin’in en az yarısının yenilenebilir enerji kullanılarak çıkarılması durumunda Bitcoin ile ödemelere izin vermeye devam edebileceğini belirtti.

An itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 36.723  dolar üzerinde ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 44.565 dolar seviyesinin altında, 39.370 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 50,606 ve STOCHRSI(14) değeri ise 100,00 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 31.631/33.229/36.126; önemli direnç seviyeleri ise 40.620/42.218/45.115 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ethereum madencileri için en önemli şirketlerden biri olan Nvidia, GPU tabanlı madenciliğin temelini Nvidia’nın ekran kartları oluşturuyor ve son dönemde bu konudaki yoğun taleple birlikte ekran kartı bulmak gittikçe zorlaşıyor. Önceki açıklamalarda madencilerin talebini düşürmek ve gerçekten oyun oynamak için ekran kartı alanlarınların fırsatlarını arttırmak için değişiklikler yapılacağı belirtilmişti. Ancak Nvidia CEO’su ise Ethereum’u aslında desteklediğini ortaya koydu.Nvidia CEO’su Jensen Huang Ethereum’un birçok kişi tarafından güvenilir, kendini kanıtlamış ve geleceğe sahip bir ağ olarak görüldüğünü vurguladı. Proof of Stake konusunda heyecanlı olduğunu belirten CEO, bu gelişme ile Ethereum ağındaki madenciliğin tamamen biteceğini ve Ethereum 2.0’a geçiş yapılacağını belirtti.

Dünyaca ünlü tartışma ve paylaşım platformu Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, Ethereum’da çok yüksek potansiyel gördüğünü ve yatırım portföyünün önemli bir bölümünü Ethereum’un oluşturduğunu belirtti. Buna ek olarak, Ohanian, ağ üzerinde çok sayıda ilginç uygulamaların olduğunu ve bu uygulamaları sadece bir başlangıç olarak gördüğünü belirtti.

An itibariyle 2.490 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.575 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.938 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,621 ve STOCHRSI(14) değeri 41,180 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 2.128/2.220/2.364 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.600/2.691/2.836 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X