Bitcoin’in geri çekilme hareketi ne zaman tamamlanacak?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin’in geri çekilme hareketi ne zaman tamamlanacak?
Emre Buruk
25.03.2021 11:10

Bitcoin son aylardaki hızlı yükselişinin ardından geri çekilme hareketi yapıyor. Bu geri çekilme hareketinin düzeltme veya güç toplama hareketi mi olduğu, yoksa yükseliş trendinin düşüş trendine dönmeye mi başladığı kripto para yatırımcıları arasında soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Özellikle TL’nin değer kaybıyla birlikte Bitcoin ve Tether gibi araçlara talebin artmasıyla kripto para piyasaları tekrar dikkat çekmeyi başardı. Sıkışan fiyatlanmanın 62.000 ABD Doları direncini kıramayarak aşağı yönlü hareketinin devamını izliyoruz. 20 günlük hareketli ortalama olan 54.500 ABD Dolarının da aşağı yönlü kırılması Bitcoin fiyatlanmasının tedirgilik ile izlenmesine neden oluyor.

Bitcoin

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter'da yaptığı paylaşımda "Artık Bitcoin ile Tesla alabilirsiniz" ifadesini kullandı. Tesla'nın sadece kapalı ve açık yazılımlar kullandığını belirterek Bitcoin'ler üzerinde doğrudan işlediğini belirten Musk, Bitcoin ile yapılan ödemelerin fiat paraya dönüştürülmeyeceğini belirtti. Son dönemde kripto para piyasalarındaki manipülatif söylemleriyle gündeme gelen  Musk, son olarak Bitcoin ile ödeme seçeneğinin bu yılın sonlarına doğru ABD dışındaki yerlerde de olacağına değindi. Bu gelişmenin Bitcoin’in bilinirliğini ve kullanım alanını geliştirmesi nedeniyle orta ve uzun vadede olumlu fiyatlanmaya sebep olabileceği söylenebilir.

Kurumsal yatırım etkisiyle çok sert yükselişler yaşayan Bitcoin fiyatlanmasındaki kurumsal etkinin son dönemde kaybolduğu düşünülmekteydi. Ancak Dijital varlık yönetim şirketi CoinShares, ABD'deki kurumsal talebin bir miktar azalırken, Avrupa'daki fonlarda alımların sürdüğünü söyledi. Ayrıca kurumsal yatırım konusunda Grayscale, 44,1 milyar dolar değerinde yönetilen varlıklar ile lider olmayı sürdürüyor. Birçok raporda belirtilen bilgilere göre ABD'de talep azalırken, Avrupa ve Kanada'da yer alan kuruluşlarda ise alım sürdü.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 54.576 dolar seviyesinin altında ancak 50 günlük hareketli ortalaması olan 50.984 dolar seviyesinin üzerinde, 52.199 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 50 günlük hareketli ortalama olan 50.984 ABD Doları desteği önemli bir destek olmayı koruyor ve kısa vadeli bir düşüş hareketi için önem arz ediyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,385 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 44.866/48.329/50.310; önemli direnç seviyeleri ise 55.754/59.184/59.184 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Ethereum, çok sert ve hızlı yükselişlerinin ardından 2.000 ABD Doları seviyesini kıramamasının ardından kar satışlarının satış baskısını arttırması ve Bitcoin fiyatlanmasının geri çekilmesinin etkisiyle geri çekilme hareketine devam ediyor. 1550 ABD Doları seviyelerine kadar geri çekilen Ethereum, için Bitcoin fiyatlanması ve ölçeklenebilirlik gelişmeleri fiyatlanmayı önemli etkileyebilecek gelişmeler olarak yakından izleniyor.

Önceki yazımda da belirttiğim üzere  yaptığı akıllı telefonlar ve selfie uygulamaları ile tanınan Meitu, toplamda dört defa kripto para yatırımı yaptığını belirtti. Coinbase borsası üzerinden yatırımını gerçekleştiren şirket bu yatırımların toplam miktarı 90 milyon doları bulduğunu belirtti. Meitu portföyünün büyük bir kısmını Ethereum’a ayırdığını ve şirketin yaptığı 90 milyon dolarlık yatırımın 50.4 milyon dolarlık kısmını Ethereum’un oluşturduğunu belirtti. Bu tarz kurumsal yatırımların Ethereum fiyatlanmasını orta ve uzun vadeli  olumlu etkileyebileceği söylenebilir.

An itibariyle 1.584 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 1.766 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.721 seviyesinin altında  hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri  40,055 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1242/1.312/1.429 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.699/1.816/1.892 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X