Bitcoin madenciliğinin kripto para piyasalarına etkileri

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin madenciliğinin kripto para piyasalarına etkileri
Emre Buruk
26.07.2021 15:24

Çin’in son dönemdeki açıklamaları ve Bitcoin madenciliğini sınırlandırmasının da etkisiyle düşüş hareketine devam eden kripto paralar, kripto yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. 30.000 ABD Doları desteğine doğru yolculuğuna devam eden Bitcoin’in bu destekten güç toplayarak yükselememesi ayı sezonunun işaret fişeği olabilir. Bitcoin’in teknik analizi açısından da 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı aşağı yönlü kırması da fiyatlanmayı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Bitcoin

Çin’in Bitcoin madenciliği konusunda en yüksek hash oranına(ağın toplam hesaplama gücü) sahip olmasından dolayı Bitcoin üzerinde en yüksek etkisi olan ülke olarak görülüyordu. Son dönemdeki açıklamalar ile ülkesindeki Bitcoin madencilerini yüksek miktarda elektrik tüketimi ve bu durumun çevresel etkilerinden ötürü Bitcoin madencilerini kapanmasına veya taşınmasına yönelik açıklamalar yapılmıştı. Yunnan, Sichuan ve Qinghai gibi Çin eyaletlerinde yerel madenciler donanımlarını kapatmak ve hatta başka ülkere taşımak zorunda kalmıştı. Aynı zamanda, Çin merkez bankası da ödeme platformlarını ve bankaları herhangi bir kripto para faaliyeti gerçekleştirmekten men etmişti. Bunun ardından Bitcoin madencilik zorluğu da %26 oranında düşeceği öngörülüyor. Bu zorluk düşünün ardından veri merkezi LAZM’in kurucu ortağı Roman Nekrasov’a göre bu durumun Temmuz ayı ortasında Bitcoin’de yeni bir fiyat düzeltmesine neden olabilir.

Bitcoin Madencilik Konseyi(BMC), Bitcoin ağı tarafından kullanılan enerjinin niteliği ile ilgili ilk araştırmasını yayınladı. Araştırma içerisinde %32’sinden fazlasından veri toplantıdığını belirtti. Araştırma bulgularına göre Bitcoin ekosisteminin %56’sının sürdürülebilir enerji kullandığı belirtiliyor. Bu araştırmanın Elon Musk’ın dikkat çektiği ve Bitcoin’i karalayan açıklamalarına istinaden Bitcoin’in sürdürülebilir enerji yüzdesinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

JPMorgan’ın kritpo para uzmanlarına göre, Bitcoin’in yaşadığı çöküşün Bitcoin dominansının %50’nin üzerine çıkmasıyla sona erebileceğini belirtti. Bitcoin’in kripto paralar içerisindeki piyasa değerinin %50’nin üstüne çıkmasıyla sona erebileceği belirtiliyor. An itibariyle Bitcoin dominansı %46.26 seviyelerinde bulunuyor.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 35.318  dolar altında, 33.458 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 42,551 ve STOCHRSI(14) değeri ise 52,334 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 30.346/31.278/32.117; önemli direnç seviyeleri ise 34.167/35.442/36.324 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Bloomberg’e verdiği demeçte en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un büyük bir sürpriz yapabileceğini düşündüğünü belirtti. Ethereum’un lider kripto para birimi Bitcoin’e kıyasla çok farklı bir kullanıma sahip olduğunu ve bu sebeple aslında daha fazla kullanım şansı elde edebileceğinin altını çizdi. Bunun yanında Bitcoin’in değer saklama aracı olarak tasarlandığını vurguladı.

Ethereum için fiyatlanmayı en çok etkileyebilecek gelişme olarak görülen ölçeklenebilirliğin belirlenmesi ve Ethereum 2.0 için kitlenen Ethereum miktarındaki artışların da etkisiyle fiyatlanma olumlu etkilenebilir. Bu süreçte Bitcoin’in stabilliğini koruması ve Ethereum piyasa değerinin sert düşüşler göstermemesi durumunda fiyatın olumlu yönde hareket edebileceği öngörülüyor.

An itibariyle 2.072 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.151 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.497 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 43,402 ve STOCHRSI(14) değeri 58,087 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.823/1.862/1.953 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.102/2.142/2.217 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X