Bitcoin piyasalardan nasıl etkilendi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin piyasalardan nasıl etkilendi?
Emre Buruk
22.03.2021 16:30

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başkanı Naci Ağbal’ın aniden görevden alınmasının yarattığı şokun ardından Türk Lirası’nın değer kaybedebileceği söylentileri ve öngörüleri Türk yatırımcıların kripto para piyasalarına yönelmesine neden oldu. Dün gece Asya piyasalarının açılmasıyla TL %14 değer kaybetti. Bu süreçte Google Trends’den elde edilen verilere göre, Bitcoin aramalarında rekor düzeyde artış görüldü. TL bazında hızlı bir yükseliş yaşayan Bitcoin birçok yatırımcı ve analist tarafından değer saklama aracı olarak görülmeye devam ediyor.

Bitcoin

Avrupa’nın en üst piyasa regülatörü olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, özellikle son aylarda yaşanan Bitcoin’deki hızlı yükselişlerin oluşturduğu riskler konusunda yatırımcıları uyardı. Yılda iki kez yayımlanan risk raporunda, geçen yıl pandemi nedeniyle bireysel yatırımcıların online işlemlere akın etmesiyle yaklaşık yüzde 900 oranında artan Bitcoin ve  kripto varlıkların yüksek riskli ve spekülatif olduğunu belirten kurum, bu enstrümanları alan ve elinde bulunduran tüketiciye tüm paralarını kaybetmek gibi yüksek riskler karşısında tetikte olma uyarısı yaptı. Önceki yazılarımda da belirttiğim üzere Avrupalı otoriteler düzenlemeye tabi olmayan kripto varlıklar için yeni yasa çıkarmayı değerlendiriyor.

En önemli kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase, başvuru belgelerinde Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kripto para piyasası için bir risk olarak değerlendirdi. Kripto para piyasası için dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk'ın açıklamaları bir risk olarak tanımlanırken. Bazı belgelerde Nakamoto'nun elindeki Bitcoin'lerin piyasanın yüzde 5'ini oluşturduğu hesaplanıyor ve 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen Bitcoin portföyünü elden çıkarması olasılığı da risk unsuru olarak belirtildi. Bu durumun satış baskısını arttırması nedeniyle Bitcoin fiyatlanmasını olumsuz etkileyebileceği söylenebilir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 55.321 dolar üzerinde, 57.220 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bugünlerde, kripto para yatımcılarının yeniden rekor kıran Bitcoin’in volatilitesini ve hacim hareketlerini yakından takip etmesi gerekiyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 59,439 ve STOCHRSI(14) değeri ise 8,563 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 52.782/54.183/55.783; önemli direnç seviyeleri ise 58.783/60.184/61.784 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Kripto para borsalarının Ethereum rezervi, oldukça düşük olmasına rağmen azalmaya devam ediyor. ETH 2.0 yatırma sözleşmesine kilitlenen Ether'in değeri, ocak ayında 4 milyar dolara yaklaşmıştı. Bu miktar, toplam Ether arzının yaklaşık yüzde 2'si ediyor. Borsalardaki Ether arzının azalması, özellikle de merkeziyetsiz finans piyasasının hızlı büyümesiyle birlikte Ether'e olan talebin artması halinde kripto para üzerindeki satış baskısını azalabilir ve bu durum Ethereum fiyatlanmasını olumlu etkileyebilir.

Messari’den Ryan Watkins ve birçok analist, en büyük ikinci blok zinciri ağı olan Ethereum’un (ETH) Bitcoin’in (BTC) yerini alma potansiyeline sahip olduğunu öngörüyor. Kıdemli araştırma analisti, sözde patlama olayına yol açabilecek bir katalizör telaşından bahsetti. Ethereum’un tam protokol güncellemesi, proof of work’ten proof of stake’e geçmek için bir “yanma mekanizması” ortaya çıkartarak aktif tedarikten daha fazla ETH token’ını imha edilebileceği ve daha büyük bir kıtlığa yol açabileceği anlamına geliyor. Bu durumun sonucu olarak Ethereum fiyatlanması olumlu olarak etkilenebilir. Ayrıca, Bitcoin fiyatlanması ve Bitcoin dominansının Ethereum fiyatlanmasına etkisi unutulmamalıdır.

An itibariyle 1.786 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 1.763 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 1.718 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 53,931 ve STOCHRSI(14) değeri 8,645 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.682/1.715/1.749 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 1.816/1.850/1.884 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X