Bitcoin ve Ethereum Temmuz Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin ve Ethereum Temmuz Analizi
Emre Buruk
02.08.2021 15:46

Temmuz ayı içerisinde Bitcoin fiyatlanması incelendiğinde bolinger bantlarının sıkıştığı ve bu sıkışmaya istinaden sert bir kırılma gerçekleşmesi bekleniyordu. Son yazılarımda belirttiğim GBTC kilit açılımı(18 Temmuz) öncesi bu olayın aşağı yönlü sert bir kırılıma neden olabileceği düşünülüyordu. Ancak Bitcoin, yoğun alımlar ile ufak bir düşüş hareketinin ardından güçlü bir toparlanma ile son günlerde 42.565 ABD Doları seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bitcoin’in yeni hedefi olan 44.000 ABD Doları direncinin güçlü bir şekilde kırılabilmesi ile 50.000 ABD Doları hedefine doğru hareket edebileceği öngörülüyor.

Bitcoin

Google Trends üzerindeki Bitcoin(BTC) aramalarının Bitcoin popüleritesini ifade ettiği düşünülmektedir. Temmuz ayı ikinci yarısında bu aramaların yılın en düşük seviyelerine çekildiği ancak buna rağmen 2020 yılı sonundaki seviyelerin üzerinde yer aldığı belirtilmişti. Bitcoin boğa sezonu yaşarken ve sert yükseliş hareketleri gösterirken, Google Trends üzerinden Bitcoin aramaları da aynı şekilde yükseliş eğilimindeydi. Temmuz ayı içerisinde ise bu durumun tam tersinin yaşandığı söylenebilir. Bazı piyasa analistleri, düşen fiyatlar ile birlikte popüleritenin de düştüğü ve bu durumun düşüşün devam etmesine neden olabileceğini öngörüyordu. Son günlerde Bitcoin fiyatının artışı ile Bitcoin aramalarının da arttığı gözlemleniyor. Bu durumun Bitcoin için yükseliş trendini olumlu etkileyebileceği düşünülüyor.

Kripto para veri analiz şirketi Glassnode, Temmuz ayı ortasında yayınladığı on-chain analizinde BTC’nin şu an için fırtına öncesi sessizlik döneminden geçiyor olabileceğini vurgulamıştı. Analistler, haftanın 35.000 dolar seviyelerinde başladığını ve BTC’nin 31.600 dolara kadar gerilediği dönemin fırtına öncesi sessizlik gibi hissettirdiğini belirtmişti. Uzmanlar, spot, türev ve on-chain verilere göre ciddi anlamda etkinlik görüldüğünü ifade ederek buna rağmen fiyatın yerinde sayıp düşüş yaşamasının olağandışı olduğunu öngörüyordu. Özellikle Çin’den Bitcoin madenciliği ile ilgili gelen haberlerin ve Bitcoin hash rateini düşürdüğü ve bu durumun da fiyat düşüşünü tetiklediği belirtiliyor. BTC fiyatlanmasının da hash rate yükselişi ile birlikte sert bir yükseliş yaşayabileceği öngörülüyordu. Son günlerdeki 42.565 ABD Doları seviyelerine yükselişin arkasında bu gelişmenin de olduğu düşünülüyor.

Bitcoin an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 35.358 doların üzerinde, 39.595 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 62,102 ve STOCHRSI(14) değeri ise 68,59 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  Bitcoin için önemli destek seviyeleri 35.787/37.658/38.768; önemli direnç seviyeleri ise 41.776/43.675/44.785 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Temmuz ayı içerisinde, Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu (CVM), Bitcoin (BTC) ETF'sine izin vermesinin ardından, fonu yöneten QR Asset Management ile ikinci en büyük kripto para birimi olan ETH'nin ETF onayını verdi. Bu gelişme sayesinde ve yapılan yeni düzenlemeler ile, herhangi bir yatırımcının Ethereum’a doğrudan yatırım yapabilmesi basit, güvenli ve düzenlenmiş bir seçenek haline geliyor. Bu sayede Ethereum yeni kullanım alanları elde etmekle birlikte Ethereum ekosistemine yeni bir sermaye girişi olacağı için fiyatlarda olumlu hareket öngörülebilir.

Temmuz ayı ortasında Santiment ekibi tarafından yapılan bir paylaşımda, son 41 gün içinde piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum’un arzının %2,12’si ETH balinaları tarafından satın alındığı belirtiliyor. Hem meblanın büyüklüğü hem de bu işlemin gerçekleştiği dönem kripto yatırımcıların Ethereum’a olan ilgisini arttırıyor. Bu gelişme, fiyat düşüşlerinin alım fırsatı olarak görüldüğü ve büyük yatırımcıların Ethereum topladığını açıkça gösteriyor. Borsalardaki Ethereum arzındaki azalmanın ve gerçekleşmekte olan güncellemelerin de etkisiyle Ethereum sert bir fiyat yükselişi yaşayabileceği düşünülüyordu. Bu düşünceye ve öngörülere paralel olarak son dönemde ilginin artması ile Ethereum, iki hafta içerisinde 1.754 ABD Doları seviyelerinden 2.700 ABD Doları seviyelerine sert yükseliş hareketi gösteren. Ethereum güncellemeler ve iyileştirmelerin de etkisiyle FOMO oluşma ihtimali ile yeni bir yükseliş trendi yakalayabilir ve bununla birlikte yeni zirvelere imza atabilir.

An itibariyle 2.587 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.151 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.150 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 71,638 ve STOCHRSI(14) değeri 100 olan Ethereum için önemli destek seviyeleri 2.301/2.408/2.482 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.663/2.770/2.884 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X