Bitcoin ve kripto para piyasalarında son gelişmeler: Tehlike geçti mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Bitcoin ve kripto para piyasalarında son gelişmeler: Tehlike geçti mi?
Emre Buruk
29.06.2021 13:54

Ocak ayından bu yana ilk kez 30.000 ABD Doları altına düşen Bitcoin için tehlikenin geçtiğini söylemek için yeterli veriye sahip değiliz. Özellikle son dönemde Elon Musk’ın başlattığı ve Çin Halk Cumhuriyeti ile İran gibi devletlerin devam ettirdiği olumsuz haberlerin etkisiyle düşüş yaşayan Bitcoin, her ne kadar 28.800 ABD Doları seviyelerinden güç toplamış da olsa da üzerindeki satış baskısı nedeniyle yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor.

Kurumsal yatırımcıların tepkilerinin merakla takip edildiği bu süreçte kısa vadede sert hareketlerin gelebileceği öngörülüyor. Benim de içinde bulunduğum birçok piyasa analistinin temel yorumu 30.000 ABD Doları desteğinin kırılması durumunda ayı sezonunun işaret fişeği atılabileceği yönündedir. Bunun aksi durumunda ise 36.000 ABD Doları üzeri günlük kapatmaların gelmesi ve devamında 41.000 ABD Doları direncinin aşılabilmesiyle Bitcoin yükseliş trendine devam edebilir.

Bitcoin

Yatırım devleri arasında yer alan Guggenheim Partners'ın CIO'su Scott Minerd, katıldığı bir televizyon programında, teknik göstergelere dayanarak 10.000 dolar seviyesinin Bitcoin’in gerçek dip seviyesi olabeceğini belirtti. Minerd daha sonra, aşırı düşüş eğilimi gösteren bu fiyat hedefinin “abartılı” olabileceğini kabul ederek, fiyatın 15.000 dolar civarında olabileceğini ifade etti. İnsanların şu anda bitcoin’e para koymak için endişelenmeleri gerektiğini düşünmediğini belirten Minerd, kripto piyasaların daha uygun alım fırsatları yaratabileceğine dikkat çekti.

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan rapor içerisinde Bitcoin fiyatının sağlıklı bir noktaya ulaşmadığı ama piyasanın toparlanma süreci içinde olduğu belirtildi. 30.000 ABD Doları üzeri seviyenin toparlanma seviyeleri olduğu belirtilirken Çin’in kararları ve açıklamları ile Bitcoin üretim maliyetinin ve vadeli piyasaların fiyatta yükselişlere neden olabileceği belirtiliyor.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 35.639 dolar altında, 35.554 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,927 ve STOCHRSI(14) değeri ise 90,171 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 31.674/32.278/33.617; önemli direnç seviyeleri ise 35.867/36.442/37.324 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Kripto para piyasalarının en büyük ikinci para birimi olan Ethereum, Çin Halk Cumhuriyetinin açıklamaları ve aldığı kararlardan etkileniyor. Çin’in aldığı kararlar ve yaptığı açıklamalar nedeniyle madencilerin Çin’den ayrılmaları ve yeni konumlar aramasıyla Ethereum  madenciliğinin hash rate’ı hızla düşmeye devam ediyor. Fiyatlardaki olumsuzluğun sebepleri arasında görülen bu gelişme ile ilgili bazı analistleri Çin’in madencilik ekosistemini bozduğunu düşünüyor. Madencilik ekosistemi bozulmuş olsa da madencilerin başka yerlerde alternatifler araması ve bulmasıyla normale dönülebileceği, bu normale dönüş ile fiyatların tekrar yukarı yönlü hareket edebielceği öngörülüyor.

Kripto piyasalardaki düşüş hareketleri nedeniyle bazı yatırımcılar paniğe kapılsa da veri platformu Santiment’in zincir üstü göstergeleri Ethereum’un iyi bir satın alım fırsatı sunduğunu belirtiyor. Teknik verilerin yanında işlem ücretlerinin düşmesiyle ve ölçeklenebilirlik gibi güncellemeler ile Ethereum’a olan ilginin artabileceği ve bu talep ile fiyatlanmanın olumlu yönde etkilenebileceği öngörülüyor. Buna ek olarak, veri sağlayıcısı Trustnodes bu konu ile ilgili %50 düşen hash oranlarının bu seviyeden de %50 oranında düşmesi halinde bile ağın sağlıklı bir şekilde çalışabileceğini belirtti.

An itibariyle 2.170 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.188 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.602 seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 45,819 ve STOCHRSI(14) değeri 100,00 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 1.803/1.882/1.983 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.162/2.242/2.342 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X